Dzień dobry,
jeżeli pomyliłem temat przepraszam wydał mi się odpowiedni. Chciałbym dodać miejsce bitwy do bazy a oprócz tego podyskutować. Chodzi mi o dodanie bitwy pod Czerwonką choć gwoli ścisłości była to bitwa pod Świdnem pow. węgrowski, dlatego, że w Czerwonce był tylko pierwszy kontakt walczących, natomiast bitwa rozegrała się w Świdnie. W bitwie zginęło 17 powstańców (pochowani na terenie kościoła we Wierzbnie) a 29 trafiło do niewoli. W "Bitwy i potyczki 1863-1864..." na stronie 48 Stanisław Zieliński opisuje to w następujący sposób:
Dowódca węgrowskiego oddziału, pułkownik Rambach 27. 10. ruszył ku Kosowu z Sokołowa, mając 2 roty, pół szwadrona ułanów, pluton artyleryi i 70 kozaków. Dnia 29. 10. przednie straże doścignęły oddział 100 powstańców we wsi Czerwonce. Powstańcy rozbici pierzchnęli w dwóch kierunkach, ku Nasierowicom i ku koloni Świdno, ścigani przez kozaków i jedną rotę piechoty. Straty powstańców miały być znaczne, a 29 dostało się do niewoli, podczas gdy po stronie moskiewskiej jeden tylko zabity (kozak zapewne) i 2 rannych.
Na podstawie tych informacji znana jest strona rosyjska natomiast nie wiadomo kto walczył po stronie polskiej. Andrzej Wocial w „Rocznik Mińsko Mazowiecki”. 5, 1999. twierdzi, iż był to oddział Kazimierza Kobylińskiego. Jako źródło podaje on Zielińskiego. Mnie jednak udało się dotrzeć do Gazety Warszawskiej nr 263 z 1863 roku gdzie opis tych wydarzeń jest znacznie szerszy. Napisane w niej jest, że 27. 10 Rambach zostaje zaalarmowany, że koło Kosowa gromadzą się jakieś oddziały. Rusza więc w nocy w tym kierunku. W Chruszczewce natrafia na ślady Polaków biegnące w kierunku Międzylesia. Stamtąd na podstawie informacji od ludzi udaje się przez Liw do Czerwonki.
27 października Kobyliński stoczył bitwę pod Kuflewem. Nie był więc w stanie przenieść się w jedną noc 70 km dalej (w Świdnie zginęła piechota), przechodząc ponadto pod nosem stacjonującego w Sokołowie Rambachowi. Poza tym Rosjanie podają, iż pod Kuflewem rozbili Polaków doszczętnie.
Dlatego też moim zdaniem nie był to Kobyliński. Ja chciałbym postawić śmiałą tezę, iż pod Świdnem bił się Szymon Wizunas Szydłowski.
Jeżeli ktoś jest zainteresowany tym tematem chętnie podyskutuję dalej. Tymczasem jeżeli można prosiłbym o dodanie bitwy pod Świdnem 29 października 1863 roku.