Łomna (także Łomna Duża) – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie nowodworskim, w gminie Czosnów. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa warszawskiego.
Łomna to najstarsza wieś w Gminie Czosnów, wzmiankowana już w 1155 roku jako ośrodek duszpasterski należący do klasztoru kanoników z Czerwińska. W 1425 erygowana została tu parafia, a pierwszym proboszczem został ksiądz Andrzej, opat czerwiński ze Zgromadzenia Kanoników Regularnych Laterańskich. W 1461 r. biskup A. Bniński podarował proboszczowi z Łomny dziesięcinę ze wsi Małocice, które leżały w tzw. kluczu żbikowskim dóbr biskupich. Dobra Łomny należały nadal do opatów czerwińskich.
W czasie potopu szwedzkiego kościół został zniszczony i w 1667 r. powstał nowy, drewniany. W 1819 roku kasacie uległo opactwo czerwińskie, z którym Łomna związana była przez wieki. Majątek nabył Antoni hr. Trębicki, a po jego śmierci w 1834 r. dobra przeszły na jego małżonkę Zofię z Rykaczewskich Trębicką. W roku 1820 w Łomnie gościł Michał Oczapowski, który pomógł Trębickim wprowadzić nowoczesne, jak na tamte czasy, metody upraw i gospodarowania ziemią.
W 1874 roku Zofia Trębicka ufundowała murowany kościół parafialny pw. św. Mikołaja wg projektu Henryka Marconiego, który w czasie I wojny światowej został zniszczony, odbudowano go w 1929 r.
Podczas II wojny światowej w pobliżu wsi przebiegała granica Generalnego Gubernatorstwa. Wiosną 1940 r. hitlerowcy wypędzili mieszkańców na okres ok. miesiąca do Puszczy Kampinoskiej, w kierunku Wilkowa. Wieś została wówczas splądrowana, a majątek Trębickich rozgrabiony. Wielu mieszkańców zostało przez hitlerowców aresztowanych i deportowanych do pracy na terenie Prus Wschodnich[potrzebne źródło].
W roku 1945 proboszcz parafii Łomna ks. Edward Gregorkiewicz wspomógł finansowo pierwsze prace ekshumacyjne w miejscu kaźni w pobliskich Palmirach.
Po II wojnie światowej majątek Trębickich przejęło państwo, utworzono tu Państwowe Gospodarstwo Rolne nastawione na zasiew zbóż, roślin pastewnych i hodowlę bydła mlecznego (połowie powyżej 1000 sztuk). PGR postawiono w stan upadłości (mimo wypracowywanego zysku) i sprzedano. Obecnie zabudowania gospodarcze znajdują się w stanie daleko posuniętej i pogłębiającej się ruiny.
Ze strony
http://metryki.genealodzy.pl/metryki.ph ... e=jeziorek
Urodzenia
Rok Akt Imię Nazwisko Imię ojca Imię matki Nazwisko matki
1895 50 Aleksander Burczyński Józef Franciszka Jeziorek
1897 164 Hieronim Lisicki Józef Franciszka Jeziorek
1870 71 Anna Michalczyk Stanisław Marianna Jeziorek
1895 24 Antoni Szadkowski Marcin Rozalia Jeziorek
Małżeństwa
Rok Akt Imię Nazwisko Naz. matki Imię Nazwisko Naz. matki
1887 18 Piotr Dominiak Brynda Anna Michalczyk Jeziorek
Zgony
Rok Akt Imię Nazwisko Imię ojca Imię matki Nazwisko matki
1894 19 Piotr Burczyński Józef Franciszka Jeziorek
1896 16 Klara Lisicka Józef Franciszka Jeziorek
1898 46 Hieronim Lisicki Józef Franciszka Jeziorek