Bardzo proszę korzystać z zamieszczonych przeze mnie fotografii, po to je tu umieściłem. Cieszę się , że się podobają ...
Co do tych cmentarzy, gdybym wiedział wcześniej jak wygląda tutaj proces archiwizacji i zbierania dokumentacji, to robiłbym więcej zdjęć nagrobków i płyt pamiątkowych, ale nic straconego. Wszystko przed nami. Te dwa cmentarze, o których wspomniałem mam w zasięgu pięciu minut samochodem, dlatego myślę właśnie o nich. Poza tym często na nich bywam. Mając jednak na uwadze ten portal, który został wspaniale przygotowany, postaram się odwiedzać również inne. Może coś z tego Wam się przyda, coś zostanie na wieczną pamiątkę, ktoś kogoś odszuka, czegoś się nauczy ... czas pokaże.
Pierwszy z cmentarzy położony jest w Sosnowcu przy Alei Mireckiego i jest to cmentarz wielowyznaniowy, ewangelicki i prawosławny (obok za murem znajduje się cmentarz parafialny katolicki). Wielu mieszkańców Sosnowca w czasach carskich zaborów było narodowości rosyjskiej. Byli to przeważnie urzędnicy, policjanci, kupcy. W Sosnowcu istniała największa w Królestwie komora celna, która obsługiwała stację graniczną Sosnowiec-Maczki. Wspaniały budynek stacji projektowany przez najlepszych wówczas architektów popadł w tej chwili w ruinę. Istniała tu przepiękna restauracja i poczekalnia porównywane z wiedeńskimi ich odpowiednikami. Wielu z mieszkańców było wyznania ewangelicko-augsburskiego. Przybyli tu z terenu Niemiec wraz z fabrykantami budującymi swoje zakłady po tej stronie granicy po wybuchu tzw. wojny celnej pomiędzy zaborcami.
Drugi cmentarz, to cmentarz parafialny położony na Wzgórzu Gołónoskim górującym nad Dąbrową Górniczą. Na wzgórzu tym znajduje się kościół i klasztor franciszkanów pw. św. Antoniego. Wzgórze jest objęte ochroną, utworzona tam została "Strefa chronionego krajobrazu Wzgórze Gołonoskie". Jest to najstarszy cmentarz na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Najstarsze odkryte pochówki pochodzą z czasów kultury łużyckiej i występują w formie rzędowej. Gołonóg był niegdyś odrębną wsią, a przyłączony został do rozbudowującego się w szybkim tempie miasta w okresie przedwojennym. Są na tym cmentarzu bardzo stare nagrobki, jak na ten region oczywiście, ale co najbardziej ciekawe, zachowana tu została ciągłość pochówków rodzinnych. Pochowane są tu całe pokolenia wywodzące się z jednego pnia, ewenement w dużych, przemysłowych miastach, gdzie migracja ludzi jest bardzo wzmożona.
To tyle, Mam nadzieję, że te dane są ciekawe i jednocześnie wystarczające do opisu miejsc.
Pozdrawiam.
Leszek