Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Nieśwież

29.08.2012 09:45
Pierwsze majątki nadano już za panowania Olgierda, ale dopiero od XV w. za Witolda nastąpił rozkwit nadań. W 1524 r. król Polski Zygmunt podarował księstwo kleckie Bonie. Wygasła wówczas lokalna linia książąt ruskich. Odziedziczył je potem jej syn Zygmunt August, a ten z kolei nadał księstwo Radziwiłłom. W 1533 r. Anna Kiszczanka wniosła do rodu Radziwiłłów Nieśwież. Ponadto przejęli oni Mir i okolice po llliniczach.
1 6 W 1586 r. Radziwiłłowie założyli swoją ordynację nieświeską i kiecką. Później powiększyli ordynację nieświeską o dobra Sołtanów (1587) i Paców (1589). Do Radziwiłłów należały sąsiadujące ze sobą dobra Kojdanowszczyzna, Nadniemonie z Derewnem i Swierzeniem oraz Naliboki. Należał do nich również Lubcz nad Niemnem i Mir. Leżące na wschód od Nalibok dobra Kamień, Iwieniec oraz dalsze Pierszaje i Wołożyn należały już do Tyszkiewiczów. Od północy dobra nalibockie graniczyły z późniejszymi dobrami biskupów wileńskich Bakszty
http://www.cyfrowaetnografia.pl/Content ... Demski.pdf

Odpowiedzi (1)

27.03.2013 13:04
„Etnografia Polska", t. XXXVIII: 1994, z. 1-2 PL ISSN 0071-1861
DAGNOSLAW DEMSKI
(Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Warszawa)
NALIBOKI I PUSZCZA NALIBOCKA — ZARYS DZIEJÓW I PROBLEMATYKI1
UWAGI WSTĘPNE
W 1586 r. Radziwiłłowie założyli swoją ordynację nieświeską i kiecką. Później powiększyli ordynację nieświeską o dobra Sołtanów (1587) i Paców (1589). Do Radziwiłłów należały sąsiadujące ze sobą dobra Kojdanowszczyzna, Nadniemonie z Derewnem i Swierzeniem oraz Naliboki. Należał do nich również Lubcz nad Niemnem i Mir. Leżące na wschód od Nalibok dobra Kamień, Iwieniec oraz dalsze Pierszaje i Wołożyn należały już do Tyszkiewiczów. Od północy dobra nalibockie graniczyły z późniejszymi dobrami biskupów wileńskich Bakszty.
http://cyfrowaetnografia.pl/Content/142 ... Demski.pdf