Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Samborscy. Jak to było na początku?

30.08.2012 02:47
Niesiecki nie miał wiele do wpisania w swoim Herbarzu przy nazwisku Samborski. Podaje on tam Grzegorza z Sambora i Kazimierza Samborczyka, którzy nie byli nawet Samborskimi. Dwaj pozostali faceci to Michał Samborski paroch andrzejowski oraz ‘jeden tego nazwiska, który poległ w bitwie z Kozakami na Ukrainie w roku 1638’. Bardzo niewiele.
Sądzę, że samo nazwisko wywodzi się raczej od Ziemi Samborskiej niż od samego Sambora, bo uważam, że historyczni Samborscy to nie mieszczanie i nie mieszkańcy miasta. Nigdy też Samborscy nie byli właścicielami Sambora. Nie natrafiłem też na to nazwisko przy przeglądaniu zapisów historycznych z Sambora.
Gdzieś tam koło Sambora, jeszcze w okresie międzywojennym, była cała osada zamieszkała przez Samborskich. Mówił mi o tym, 50 lat temu, mój stary nauczyciel, który był stamtąd. Mówił, że ci Samborscy żyli z uprawy ziemi i uprawiali głównie hreczkę, czyli grykę. Wydaje mi się, że byli to Samborscy należący do głównego nurtu Samborskich, którzy nigdy nie emigrowali i zachowali się na swoim miejscu do czasów UPA.
Mam podstawy sądzić, że w mojej rodzinie nazwisko to jest od zawsze, czyli od czasu gdy zostało utworzone czy nadane jakieś 500 lat temu. Ale jak to było na początku? Czy ktoś może tu coś powiedzieć czy dodać? Jesteśmy w końcu na forum genealogicznym.
Pozdrawiam,
Sambor

Odpowiedzi (31)

Strona z 2 < Poprzednia Pierwsza
17.03.2013 05:25
Dodam tu jeszcze, że Samborskim przypisuje się też herb Lubicz. Ta wiadomość z Wiki.
30.01.2014 22:18
Witam, Samborscy wywodzą się też też z rejonu Wizny (wsie Sambory i Męczki) mój Pradziadek (Jan) pochodzi ze wsi Męczki skąd t tego co wiem wyemigrował na jakiś do USA, by po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1920 r., osiąść na podlasiu, skąd i ja pochodzę .
15.03.2014 18:00
Witam ostatnio zaczełam wpatrywać się korzenią mojej rodziny i natrawiłam na wądek tego forum nie wiem czy dobrze pamiętam z opowiadani mojej mamy ale znam tak historie mojego dziadka był szlachcicem zamieszkałym w mieście Sambor miał na imie Józef Samborski miał siostre bliźniaczkę mieszkał w Samborowie jego rodzina posiadała dużo ziem w warszawie mokotów wilanów sadyba zakochany w chłopce z jego ziemi w mojej Babci wyjechał za nią w tym czasie wymortowali całą rodzine i wioskę dziadka spalili i wymordowali wszystkich posostał w warszawie urodził sie syn Tadeusz Samborski moj wujek w 1939 roku w tamtych czasach prześladowano szlachte więc Dziadek ze strachu o zwoja rodzine zmienił nazwisko dopisując do dowodu przy nazwisku po S literke Z i był Szamborski wstąbił to AK po wojnie przekwaliwikował się na Piekarza i miał jeszcz dwóję dzieci syna i córke moją mame nie wiem czy to wszystko prawda tak myśle Kamienica w której mieszkali naleszała do Dziadka lecz on w opawie o życie swoje i rodziny oddał ją po wojnie by mogli zamieszkać tam inni a sam zamieszkał w jednym z mieszkani w tej kamienicy na pierwszym piętrze gdzie wychowała się moja mama dziadek zmarł na astme w 1963 roku w mieszkaniu podczas snu nie wiem czy to ma jakiś zwiąsek z rodem samborskich ale wiem że miał ziemie też na Lwowie w ubecnej Ukrainie mosze coś to pomosze jak by co to jest mój meil prosze o kontakt pozdrawiam Ela Chrobot jankowska_chrobot[małpka]tlen.pl
18.03.2014 04:49
Niestety, Pani Elu, to nic nie pomoże; interesuje mnie okres wcześniejszy.
Z powazaniem,
Sambor
7.04.2014 15:08
Dużo jest nazwisk Samborowski, nie Samborski w krośnieńskim. W mojej rodzinie krążą opowieści o pochodzeniu tego nazwiska z Ziemi Samborskiej. Możliwe jest, że Samborscy i Samborowscy mają wspólny rodowód, ale też, że Samborskich należałoby raczej szukać na Polesiu.
13.03.2017 23:54
Witam.
Nie wiem czy pomoge, ale znam bardzo dobrze rodzine Samborskich ze wsi Sambory kolo Wizny, na Podlasiu, historycznie na Mazowszu.
Jesli chcialbys kontakt to moge sie postarac Moj e-mail: walerianr@gmail.com
A tak przy okazji- moze mi ktos poradzic gdzie mozna szukac informacji o pochodzeniu rodu?- Jestem swiezy w tym temacie. Szukam czegos o rodzie Rudzki- wiem, ze jest bardo rozrzucony. Prawdopodobnie otrzymal prawa szlacheckie za czasow wojen szwedzkich od krola Jana Kazimierza... Ja pochodze ze wsi Wierciszewo gmina Wizna, nota bene po sasiedzku z Samborami
Pozdrawiam
13.03.2018 10:19
Witam
Też jestem Samborski, mój dziadek pochodził ze Stryja na Ukrainie, wiem że jego rodzice mieli na imię Ludwik i Apolonia, czy ktoś z Waszych przodków nosił takie imiona?
16.02.2021 17:26
Hello, I was born in Volyn region in Ukraine, I have a grand...father who live in Holmskie woewodship in (1824-1893) - Ignacy Samborski. Maybe someone have relativies frome there too?!

TŁUMACZENIE

Witam, urodziłem się na Wołyniu na Ukrainie, mam dziadka ... ojca mieszkającego w województwie holmskim w (1824-1893) - Ignacego Samborskiego. Może ktoś tam też ma krewnych ?!
28.04.2022 10:57
Witam wszystkich. Korzystając z faktu, że szanowany twórca tematu poruszył obszar Y DNA, proszę wszystkich męskich nosicieli nazwiska Samborsky o podzielenie się swoją haplogrupą, jeśli taka wiedza jest dla nich dostępna. W moim przypadku jest to E-V13. Być może pomoże nam to w dokonywaniu nowych odkryć. Z góry przepraszam za mój polski, moja linia Samborsky mieszka na Ukrainie od 120 lat.
15.05.2023 12:46
Hej,. jest tu ktoś?
Jestem spod Rawy, spod Starej Rawy.. Moi dziadkowie nazywali się Samborscy, byli szlachtą przed rozbiorami na tym terenie. Mam dokumenty.
31.12.2023 21:51
Ja myślę, ze ci uprawiający hreczkę czyli grykę to moi przodkowie lub powinowaci czy krewni. Mieszkali oni w Lubomlu, uprawiali grykę. Mój dziadek miał na imię Metody. We wrześniu 1939 nie powrócił po Kampanii Wrześniowej. Natomiast pradziadek miał na imię Michał, był oficerem w carskim wojsku. Mój ojciec Włodzimierz ur. w 1930 roku opowiadał, że Michał lub jego brat wyemigrował do Ameryki , było to przed II Wojną Światową. Bardzo chciał by Metody z rodziną dołączyli do nich lecz Jego żona Katarzyna nie chciała w obawie przed nieznanym.
Strona z 2 < Poprzednia Pierwsza