ALEKSANDROWICZ WŁADYSŁAW -/ Władysław Romuald (ok. 1840-1896), syn Józefa - pochodził z pow. żytomierskiego, lekarz. Walczył pod dow. Calliera, którego był adiutantem. Więziony był w Grodnie. W drodze na miejsce zsyłki leczył współwięźniów. Został zesłany do gub. irkuckiej, gdzie przebywał ok. 9 lat. Wracał na własny koszt po 1871 r. Zmarł w Warszawie.
-/ Władysław (ur. 1838-?) — pochodził z Litwy. Skazany został na ciężkie roboty, które odbywał poza Bajkałem. Po zwolnieniu zamieszkał w Warszawie, gdzie pracował jako urzędnik kolei Warszawsko--Wiedeńskiej. Zmarł w Warszawie.Portret młodego mężczyzny z wąsikami, popiersie. Pod fot. na kart.: „Aleksandrowicz", na marginesie z prawej „Władysław". Lit.: MWP, arch. A. Kr. 71-H „Zesłani", s. 2; Jerzy Kraskowski, Z niedawnej przeszłości. Urywki z pamiętnika, „Przegląd Powszechny" 1893, t. 40 [w:] A. Brus, E. Kaczyńska, W. Śliwowska, s. 288, 403 (indeks); J. Maliszewski, Sybiracy..., s. 11; GARF, GAIO, [w:] kartoteka IH PAN.
Na trzech kartonach — poz. kat.: 14/3, 37/1, 64/10 — znajdują się fotografie prawdop. tej samej osoby podpisane tylko nazwiskiem bądź z dopisanym imieniem. Popularność nazwiska i różnice danych biograf, nie wykluczają pomyłek:
Из тома 2.Стр. 83. 14/3. Źrodlo: Powstanie styczniowe i zesłańcy syberyjscy Katalog fotografii ze zbiorów Muzeum Historycznego m.st. Warszawy /Генеалогический форум ВГД/