Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Strasburger Leon

21.09.2012 12:33
Leon Strasburger (ur. 28 czerwca 1845 w Warszawie, zm. 17 listopada 1883 w Warszawie)
    – powstaniec styczniowy, rolnik, sędzia, właściciel majątków Trzebienice i Przybysławice k. Miechowa.

    Syn Anny Krystyny Schütz i Edwarda Bogumiła Strasburgera; brat wybitnego botanika Edwarda Adolfa Strasburgera. Żonaty z Heleną Fryderyką Werner (1871); ojciec 3 córek, teść Stanisława Radziejowskiego malarza i Stefana Kozłowskiego działacza społecznego i narodowego. Dziadek – Leona Kozłowskiego profesora archeologii, premiera rządu RP w l. 1934-1935, Tomasza Kozłowskiego legionisty, posła na Sejm RP w l. 1930-1939, Anieli Kozłowskiej profesor botaniki i Zofii Kozłowskiej-Budkowej profesor historii UJ.
    Pochodził z rodziny niemieckich ewangelików przybyłych do Warszawy w końcu XVIII w. z Freiberga w Saksonii. Jego ojciec był cukiernikiem, właścicielem popularnej cukierni przy ul. Królewskiej, obok wejścia do Ogrodu Saskiego w Warszawie. Matka, w okresie manifestacji patriotycznych 1861 organizowała kwesty w kościołach i zbiórkę pieniędzy na pomnik pięciu poległych.
    Jako 17-letni chłopak uciekł z domu i przyłączył się do Powstania styczniowego. Służył w oddziale gen. Mariana Langiewicza. Był ranny w bitwie pod Małogoszczem. Po przekroczeniu przez oddział granicy z Galicją został uwięziony w Krakowie. Zbiegł do Niemiec, dzięki staraniom ojca po kilku latach wrócił do Królestwa Polskiego.
    Po powrocie do kraju osiadł w zakupionym majątku Trzebienice w powiecie miechowskim i poświęcił się rolnictwu. W 1872 r. nabył sąsiedni majątek w Przybysławicach. Jako rolnik wprowadzał nowoczesne sposoby upraw, narzędzia i maszyny rolnicze (żelazne pługi, brony, kultywatory, maszyny do młócenia), stosował nawożenie marglem.
    Po reformie ustroju sądownictwa w Królestwie Polskim w 1876 r. był pierwszym sędzią gminnym w Miechowie.
    Zmarł 17 listopada 1883, pochowany na Cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie w kwaterze rodzinnej Strasburgerów (aleja 1 nr 3).
Powstańcy styczniowi
pl.wikipedia.org