Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Ożegalski Józef Ignacy

21.09.2012 13:06
Józef Ignacy Ożegalski (ur. 13 marca 1848 roku w Ochli w powiecie krotoszyńskim, zm. 13 grudnia 1922)
    – powstaniec styczniowy, publicysta, autor wspomnień powstańczych.

    Ożegalski uczył się początkowo w Radomsku, następnie w Instytucie Technicznym w Krakowie. Uczestnik powstania styczniowego – służył w oddziale Antoniego Jeziorańskiego, kompanii Zygmunta Koskowskiego (partia Mariana Langiewicza). Po upadku oddziałów Langiewicza, Ożegalski przebywał jakiś czas u swego wuja Ignacego Suchorzewskiego, właściciela Mielca.
    W kwietniu 1863 r. Ożegalski zaciągnął się do oddziału Andrzeja Opackiego i odbył kampanię wiosenną pod rozkazami Dionizego Czachowskiego. Ostatnią wyprawę odbył wraz z bratem Stanisławem pod rozkazami Zygmunta Jordana (czerwiec 1863), służąc w tzw. Złotej Legii. Po klęsce wyprawy pod Komorowem Ożegalski wraz z bratem dostali się do niewoli rosyjskiej. Przewiezieni do więzienia w Kielcach, wkrótce doczekali się zwolnienia ze względu na młody wiek i skuteczne działania matki u rosyjskiego dowódcy, generała O. Czenkerego.
    Po klęsce powstania styczniowego Ożegalski powrócił do Krakowa by ukończyć przerwaną naukę w instytucie Technicznym. Następnie za namową wuja Ignacego Suchorzewskiego, osiadł w zakupionym przez ojca majątku Kamionna w powiecie bocheńskim. W roku 1879 opublikował broszurę Uwagi myśliwskie dla wszystkich myśliwych, w której podał m.in. projekt powołania Towarzystwa Myśliwskiego. Ożegalski zamieszczał również publikacje w "Łowcu" i "Czasie". Był autorem obszernych pamiętników Wspomnienia z krwawych czasów z roku 1863 wydanych własnym nakładem w roku 1893 i wznowionych w roku 1908. Fragmenty tych wspomnień ukazały się ponadto w zbiorze Rok 1863. Obrazy i wspomnienia, wydanym w roku 1916. W 1907 r. Ożegalski otrzymał honorowe członkostwo Akademii Adama Mickiewicza w Bolonii. Pełnił liczne funkcje społeczne i samorządowe. Był m.in. członkiem Rady Powiatowej Bocheńskiej, członkiem Komitetu Narodowego Ziemi Brzeskiej (1914 r.), delegatem do Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego we Lwowie, Towarzystwa Ubezpieczeń w Krakowie i Galicyjskiego Towarzystwa Łowieckiego.
[Źrodło:Powstańcy styczniowi pl.wikipedia.org]