Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Fritze Zofia Helena (1887-1958)

29.01.2008 13:38
Zofia FritzeZofia FritzeZofia Helena Fritze ur. 9.5.1887 Tarnopol, zm. 9.5.1958. Córka Józefa Maksymiliana i Teresy Łucji Everard. Maturę zdała w 1906 w Prywatnym Seminarium Nauczycielskim Żenskim prof. Fr. Preisendanza w Krakowie. Nauczycielka, patriotka.

Opiekowała się zawsze w szczególności osobami w słabej sytuacji materialnej. W Zakliczynie zaopiekowała się biednym chłopcem, Stanisławem Korczyńskim — pomagała mu w nauce. Chłopiec pilnie się uczył, z biegiem lat usamodzielnił się utrzymując się lekcjami. Następnie wstąpił do Legionów, a już w wolnej Polsce ukończył prawo i dosłużył się stanowiska naczelnika Wydziału Osobowego kuratorium w Krakowie.
Członek Polskiej Organizacji Wojskowej.
Kiedy dowiedziała się o wielkiej nędzy rodzin górniczych (kopalnia została unieruchomiona przez obcy kapitał) w Bolesławiu k. Olkusza, zorganizowała tam (na Skałce) szkołę zawodową dla tych biednych, których rodzice byli bez środków do życia. Dzięki niej wyszło z tej szkoły dużo wartościowych jednostek.
Została odznaczona w 1936 r. przez Prezesa Rady Ministrów Sławoja Składkowskiego Złotym Krzyżem Zasługi.
W czasie okupacji nadal była dyrektorką szkoły aż do jej likwidacji przez Niemców w 1940. Zaprzysiężona przez T. Delektę w grudniu 1939 r. została włączona do siatki wywiadowczej śląskiej sieci konspiracyjnej PWK (Przysposobienie Wojskowe Kobiet). W 1940 przeniosła się do Miechowa, gdzie uczestniczyła w tajnym nauczaniu wraz z siostrą Józefą. Od 1.2.1940 była nauczycielką w Krakowie w szkole gospodarczej przy ul. Pędzichów, mieszkała na ul. Długiej u Topolnickich. Zajmowała się kolportażem gazetek AK, które odbierała w kościele św. Marka w skrytce koło konfesjonału. Również kolportowała prasę AL, dostar­czaną przez jej bratanka /siostrzeńca - przyp. GP/ Julka Topolnickiego.
Po wojnie ponownie dyrektor szkoły w Bolesławiu do 1952 roku.
Pochowana w Krakowie-Bieżanowie.

Przez znajomych oceniana jako osoba o nadzwyczajnym podejściu do ludzi, pełna życzliwości i dobroci, zapalająca innych swoim entuzjazmem.

Genealogia Fritzów

Bibliografia

[1] Akt urodzenia Zofii Fritze
[2] Topolnicki Tadeusz, Rodowody Topolnickich, Fritzów, Jaroszewskich (maszynopis)
[3] Relacja Teresy Delekty, w Archiwum Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej
[4] Czas 7.6.1906

Odpowiedzi (2)

25.08.2011 16:12
Poszukuję więcej informacji o naszej pierwszej pani dyrektor. Jestem emerytowanym nauczycielem Zespołu Szkół na SKAŁCE w Bukownie. Niedawno bo w kwietniu 2011 roku szkoła obchodziła jubileusz 90-lecia. Jesteśmy zainteresowani panią Zofią Fritze bo mało dziś o niej wiemy, a w tradycji tutejszej zachowała się pamięć o niej jako o bardzo szlachetnej osobie.
12.12.2011 11:18
W naszej rodzinie ona również jest znana jako osoba bardzo szlachetna - to siostra mojej prababci. Mam o niej więcej informacji - także zdjęcia - kilka nowych udało się niedawno odnaleźć.
Post pierwszy będzie edytowany i uzupełniany zdjęciami oraz materiałami.