Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Silwanowce - cmentarz

16.12.2008 15:14
Cmentarz
Znajduje się blisko kościoła, na lekkim wzniesieniu, przykryty drzewami i krzyżami, w miarę uporządkowany i ogrodzony porządnym murem kamiennym. Mur zadziwia swoją długością - widać, ile pracy włożono dla następnych pokoleń. Brama żelazna, prostej kowalskiej roboty, chyba przeniesiona, tak jak i mur, przy poszerzaniu cmentarza. Wiekowe drzewa łapią smutny wiatr swoimi koronami. Jedyna aleja dzieli cmentarz na dwie części. Grób z kamienia, niemieckich żołnierzy z I Wojny Światowej, znajduje się po prawej stronie od wejścia. Nieopodal wspólny grób polskich żołnierzy z placu boju pod Kodziowcami, przykryty płaską płytą, wymaga renowacji. Na płycie z orzełkiem wykuty napis:

Tu spoczywają żołnierze 101 pułku ułanów Wojska Polskiego.
Polegli 22.IX.1939 r. za Ojczyznę
Rtm. Apoloniusz Scisłowski, urodzony w 1900 r.
Oraz dwaj nieznani
Cześć ich pamięci.

Powróciwszy na aleję, napotykamy groby księży. Tutaj, pod wysokimi pomnikami z granitu, znaleźli odpoczynek proboszczowie parafii, księża Szymon Hrynkiewicz (1868-1898), Kazimierz Średnicki (1890-1933) i Władysław Kresowski (1907-1962). Dalej piękny krzyż żeliwny na granitowym postumencie po ś.p. Aleksandrze Żodkowskiej, zm. W 1903 r. w wieku 56 lat. Odnajdziemy też głaz ociosany - zwieńczony krzyżem pomnik ś.p. Gudowskiego, zmarłego w 1882 r. Kilka kroków dalej, po tej samej stronie, granitowy pomnik, cokół ustawiony na solidnym podmurku - po półtora wieku pomnik nawet się nie kiwnął. W skromnym ubraństwie wykutych elementów roślinnych epitafium:

D.O.M.
Jerzy Arnold
Sztabu Generalnego
Pułkownik Kwatermistrzostwa
Wojsk Polskich
Urodzony 29 Grudnia 1792 r. Zmarł 1858 r.

Dodajmy, że pułkownik Jerzy Arnold współpracował przy budowie Kanału Augustowskiego. Rzadkie, wyselekcjonowane drzewa nie stały się wrogami pomników, a raczej świadkami smutku i powagi tego miejsca. Jednym z piękniejszych pomników jest skromny piaskowiec z elementami ornamentyki roślinnej, już pękający. Napis na nim brzmi:

Ś+P
Wiktorya z Szpakowskich
I vo Kamińska
II vo Jankowska
Zm. 17 maja 1900r. Żyła lat 66
Pokój jej duszy

Nagrobek wykonano w Grodnie, w zakładzie znanego rzeźbiarza małych form, pana Szyszkiewicza. Cmentarz, jak sądzimy, został poświęcony w czasie wzniesienia kościoła, czyli w pierwszej połowie wieku XIX.

[]