fałszywy hrabia Stanisław
Wysłano: wtorek, 8 paź 2013, 15:05
Od: soltan
Do: jerzy
Szanowny Panie Jerzy,
Sołtanowie w dostępnych źródłach (z jednym wyjątkiem) są określani jako pseudohrabiowie, lub fałszywi hrabiowie.
Tu pozwolę sobie zacytować fragment:
W gałęzi Sołtanów wiodącej się od Stanisława Pereświt Sołtana (1756-1836), osoby niezwykle zasłużonej dla kraju, wywodzi się używanie tytułu hrabiowskiego. Tytuł ten nigdy nie był nadany, a pochodzi prawd. z błędnej korespondencji i not biograficznych pisanych przez osoby trzecie. Późniejsze używanie wynikało z nieświadomości tego faktu. ...
... Dokładniejsza lista rodzin których tytuły wynikają z nieporozumienia lub są jawnym oszustwem znajduje się w wątku Fałszywe tytuły hrabiowskie - wraz z przyczynami i wyjaśnieniem.
W moim archiwum znajduję jednak informacje, które nie pokrywają się z powyższym tekstem.
1. Notatka Władysława Sołtana, wnuka Stanisława, marszałka WXL:
********************************************************
Tytuł hrabiowski rosyjski przyznany został Stanisławowi Sołtanowi, marszałkowi W.X.L. tudzież jego potomstwu
Imiennym Reskryptem Cesarza Aleksandra I na imię Ministra Sprawiedliwości, wydanym w Paryżu w dniu 10 kwietnia 1814 roku, przesłuchanym na Ogólnym Zebraniu Rządzącego Senatu w S. Petersburgu w dniu 11 maja 1814 roku.
********************************************************
Car Aleksander faktycznie przebywał w tym czasie w Paryżu.
2. Fotokopia listu adresowanego do Stanisława Sołtana z 1833 r wysłana przez kancelarię carską, w której Stanisław jest tytułowany hrabią.
3. Na stronach Państwowego Archiwum Historycznego Rosji (http://www.fgurgia.ru) Stanisław występuje zawsze jako hrabia, (np. Солтан С. граф, бывший надворный литовский маршал) natomiast Sołtanowie innych gałęzi - nie. Łącznie znalazłam tam 110 pozycji związanych z Sołtanami i tytuł hrabiowski jest wymieniany jedynie w gałęzi Stanisława.
Prawdą jest, że po upadku I Rzeczypospolitej Stanisław zaczął używać "nielegalnie" tytułu hrabiowskiego. Było to "użyteczne" szczególnie w kontaktach z dostojnikami francuskimi w czasach Napoleona I, gdyż tam (tj. we Francji i szerzej w Europie, ale poza RP) z człowiekiem bez tytułu mniej się liczono.
W oficjalnej korespondencji dwory francuski i rosyjski nie stosowały tytułów do osób nieutytułowanych. Jeżeli natomiast osoba tytuł posiadała, to kancelaria centralna (rosyjska z pewnością) tytulaturę zachowywała.
Współczesna anachroniczność tytułomanii jest zbyt oczywista, by warto było angażować się w poszukiwania potwierdzenia tytułu hrabiowskiego Stanisława. On sam zresztą nie pałał sympatią do caratu i tytułu w latach niewoli (czyli do śmierci) nie używał.
Z powyższych powodów nie zamierzam na forum publicznym spierać się o tytuł (tym bardziej, że nie dysponuję oficjalnym dokumentami). Jednakże uważam za niewłaściwe, a nawet krzywdzące określanie Sołtanów jako fałszywych hrabiów. I tylko w tym kontekście uważam, że sprawa jest istotna.
Jako ciekawostkę mogę tylko dodać, że Sołtanowie procesowali się o uznanie tytułu i w sądzie sprawę wygrali. Nie wiem jednak nic więcej na ten temat, gdyż o procesie wspomniał przed laty mój Stryj, który niestety juz nie żyje, a w formie pisemnej brak w archiwum na ten temat jakiejkolwiek informacji.
Chętnie prześlę Panu list kancelarii carskiej do Stanisława Sołtana (jpeg).
Serdecznie pozdrawiam,