Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Giełwany- Gelvonai. Litwa

7.01.2009 13:18
Giełwany Gelvonai Litwa Giełwany- Gelvonai na Litwie.,
W Giełwanach ludności 1400 dusz, w tej liczbie katolików 300 dusz, reszta izraelici; miasteczko ładne schludne, w niem kościół murowany z cegły i kamienia ciosanego ułożone ściany w formie mozaiki, kościół duży bez wieży z ładnym frontem, zaczęty budować po spaleniu się drewnianego kościoła w 1894 roku, z powodu zatargów pomiędzy parafianami w kwestji narodowościowej polsko litewskiej, pozostał nieskończony aż do naznaczenia na proboszcza księdza Antoniego Szymeluna w 1905 roku, który umiejętnie i mądrze pogodził powaśnione tu dwie narodowości i przez dwa lata wydawszy na dokończenie kościoła 12,615 rubli, doprowadził do końca budowę tej pięknej świątyni. Paratja Giełwańska liczy blisko 6000 dusz, w niej polaków około 4000, a Litwinów około 2000, ludność bogata, bo grunta mają bardzo dobre prawie w całej parafii. Na cmentarzu znajduje się ładna murowana kaplica ze stopą cudowną Matki Boskiej na kamieniu pod mensą ołtarza umieszczona, stopa cudowna w oprawie srebrnej, długa ośm cali, szeroka trzy i pół cala. O pół wiorsty od miasteczka znajduje się piękny pałac hr. Gustawa Platera, Od Giełwan do Wilna 9 mil drogi końmi, do kolei najbliższa stacja Zosie. Giełwany w powiecie i gub. wileńskiej. W miasteczku niema ani poczty ani telegrafu, jest zarząd gminny, żydowska synagoga i cerkiew prawosławna drewniana w zupełnej ruinie z 8 parafjanami. W miasteczku w r. 1908 zbudowana i zaprowadzona szkoła dwuklasowa dla chłopców i dziewcząt. Główne zajęcie' mieszkańców rolnictwo. Podanie miejscowe mówi, że gdzie obecnie miasteczko był wielki las, w tym lesie zabłądziła jakaś pani ze swoją służącą, dążąc z Wiłkomierza do Wilna na święto Narodzenia Matki Boskiej, a gdy błądzące zaskoczyła noc w lesie, musiały zanocować w nim przy wielkim kamieniu, na którym objawi ta się Matka Boska i zostawiła ślad swej stopy. Na tem miejscu została wymurowana kaplica do dziś istniejąca i posiadająca tę cudowną stopę. Dopiero w późniejszym czasie został zbudowany drewniany kościół i wielki dwupiętrowy klasztor Franciszkański, który został zabrany 1872 r. i oddany dla parocha prawosławnego, w którego rękach stałemu ulega zniszczeniu http://pawet.net/library/history/bel_hi ... ohaje.html

GIEŁWANY - Gelvonai, miasteczko w okręgu wileńskim, koło Szyrwint. Tutejszy majątek należał najpierw do Dowmont-Siesickich, następnie Żabów, a po nich do Platerów i ostatnio do Wańkowiczów. Był tu okazały pałac klasycystyczny, bogato urządzony, zniszczony podczas I wojny światowej, a w pożarze przepadło jego cenne wyposażenie. W okresie I Rzeczypospolitej był tu jeden z ośrodków litewsko-polskiego kalwinizmu. W latach 1686-1832 był tu klasztor polskich franciszkanów, którzy prowadzili polską szkołę. Kościół ufundował w 1772 roku Jan Chryzostom Siesicki. Król polski August III w 1744 roku nadał Giełwanom prawa miejskie. W latach 1919-20 Giełwany były w granicach Polski.
http://www.kworum.com.pl/

Odpowiedzi (4)

8.01.2009 01:11
Położenie. Mapa.
Gelvonai, Širvintų raj. - 380 mieszkancow
http://www.maps.lt/map/query.aspx?actio ... 51925a66ef
Gelvonai, Bagaslaviškis
http://www.maps.lt/map/query.aspx?actio ... 20af25f4f9
Gelvonai
1642 zbudowana kaplica reformatów, ktora w 1686 byla oddana franciszkanom.
1690r. są wzmianki o dworze Gelwanow w Bogoslawiszkach (Bagaslaviškyje)
Na początku XVIII w. są wzmianki o kosciele w Gelwanach.
1832 klasztor zamknięty, w nim wrządzone carskie koszary.
1897 zbudowany kosciol (dzisiejszy)
http://lt.wikipedia.org/wiki/Gelvonai
9.01.2009 10:37
Giełwany!
Giełwany leżą w Ziemi Wileńkiej, przy granicy powiatu Wiłkomirskiego o dwie wiorsty od rzeki Szyrwinty, lewego dopływu rzeki Święte. To bardzo stara osada, o miała swego czasu zamek obronny pamiętająca najazdy szwedzkie i tatarskie. Tu przez długie lata dziedzicami byli Żabowie i bronili tych stron na zamku Giełwańskim od najazdów tatarskich. Szczególnie się tu odznaczał walecznością i dowcipem Tadeusz Żaba, senator i wojewoda. Ten pozostawił w okolicy Giełwan ciekawe o sobie wspomnienia figuruje w pieśniach ludowych, w przysłowiach podanych przez Darowskiego, oraz w „Pamiętnikach Kwestarza „ Ignacego Chodźki.
Za Żabów powstaje w Giełwanach zbór kalwiński przerobiony następnie na kościół katolicki, przy którym zostali osadzeni Franciszkanie.
Mieszkali oni w starym klasztorze o sklepionych komnatach , co miał koronkowe krużganki I śliczny wirydarz z ziołami. Po kasacie Franciszkanów klasztor obrócono na koszary wojskowe. Był jeszcze w Giełwanach bardzo stary modrzewiowy kościół który spłonął w 1896 roku. Mimo że był to okres gubernatorstwa sławnego polakożercy Orżewskiego (który na ulicach Wilna zabraniał mówić po polsku) udało się ówczesnym właścicielom Giełwan uzyskać pozwolenie na wybudowanie murowanej świątyni w stylu romańskim. Obok kościoła istniały dwie kaplice, jedna była na cmentarzu z grobami i Żabów i Platerów, druga przy kościele z cudowną „Stopką Matki Boskiej. Legenda miejscowa głosi że Matka Najświętsza wielokrotnie ukazywała się okolicznym mieszkańcom i wreszcie stanęła na kamieniu który przez wiele lat znajdował się w kaplicy z odciśnięta na nim stopą.

Dobra Giełwańskie wraz z przyległymi Funduszkami stanowiły duży kompleks ziemi ornej, łąki kośnej i sów. Przeszły one następnie do rąk Broel Platerów, obecną właścicielka jest wdowa po nim Anatolia z bar. Hartingów hr. Broel Platerowa.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccont ... 5&dirids=1
9.01.2009 19:13
Gelwany Gelvonai /Гельваны
Miasteczko Wilenskiej gubernii, które wczesniej nazywało się Žabowem (Жабовым)
Kosciol zbudowany w 1685r. na miejscu, w ktorym wedlug podania,
znaleziono cudowny kamień z odciskiem stopy Matki Boskiej.
Tu był franciszkański klasztor, a w XVII reformacka cerkiew. Mieszkańców – 535.
http://gatchina3000.ru/brockhaus-and-ef ... /26720.htm
1.11.2009 17:13
Giełwany o 70 W. od Wilna, przy granicy pcw.
wiłkomierskiego. Był tu klasztor franciszkanów, skasow.
i przerobiony na koszary. Kościół z r. 1686, nowy mur.
z r. 1907.

Źródło:P-k po Guberni Wileńskiej E. Maliszewski r. 1919