Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Komorniczak Jan

21.12.2013 00:48
Komorniczak Jan (1920-1990)
Urodził się 13 marca 1920 roku w Gostyniu jako syn Walentego i Katarzyny z domu Kowalczyk. W 1931 roku ukończył 4 klasy szkoły powszechnej w Gostyniu, skąd przeniósł się do Prywatnego Gimnazjum Ziemi Gostyńskiej w Gostyniu. Od 1938 roku kontynuował naukę w Państwowym Liceum Pedagogicznym w Krotoszynie. Tam w roku szkolnym 1938/1939 otrzymał promocję do klasy II. Podczas II wojny światowej pracował przez trzy miesiące w Hucie Szkła w Gostyniu. Od 1 marca do 1 września 1940 roku był robotnikiem kolejowym. 1 września 1940 roku został wywieziony na prace przymusowe do Niemiec. Pracował tam na kolei do zakończenia wojny. 1 lipca 1945 roku Inspektorat Szkolny w Gandersheim powołał go na stanowisko kierownika szkoły powszechnej w Delligsen. W następnym roku w Liceum Pedagogicznym w Göttingen zdał egzamin dojrzałości. W tym czasie roku poślubił Kazimierę Pajfer. Po zakończeniu roku szkolnego, 27 lipca 1946 roku wrócił do Polski.
Z dniem 1 października 1946 roku otrzymał nominację na stanowisko nauczyciela w Powiatowej Męskiej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego w Grabonogu. W 1947 roku został przyjęty do Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, gdzie ukończył przyspieszony kurs jesienią 1948 roku. Od października 1948 roku do września 1950 roku pełnił obowiązki nauczyciela w Średniej Szkole Rolniczej w Grabonogu. Po odbyciu trzymiesięcznego kursu w Instytucie Kształcenia Nauczycieli przeniesiono go na stanowisko kierownika Państwowej Szkoły Praktyków Specjalistów w Ziółkowie. 1 listopada 1951 roku objął stanowisko nauczyciela w Państwowym Technikum Rachunkowości Rolnej w Koźminie Wlkp., mieście z którym związał się już na stałe. Uczył wychowania fizycznego, przysposobienia obronnego, botaniki i zoologii oraz organizacji gospodarstw rolnych na Wydziale Kształcenia Korespondencyjnego rachunkowości rolnej. Dyplom nauczania wychowania fizycznego w szkołach średnich otrzymał w 1953 roku na AWF w Warszawie. Kwalifikacje do nauczania m.in. botaniki i zoologii uzyskał dzięki ukończeniu w 1957 roku zaocznych studiów w Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu.
Angażując się w życie szkół na Zamku (Państwowe Technikum Rachunkowości Rolnej, Zespół Szkół Rolniczych – N.Ź.) pozostawił po sobie jak najlepsze wspomnienia. Bożena Zaworska – nauczycielka Zespołu Szkół Rolniczych – tak zapamiętała Jana Komorniczaka: Jasia wspominam jako wspaniałego kolegę, wyrozumiałego wychowawcę młodzieży i dobrego propagatora wychowanie fizycznego oraz sportu. Organizując w odpowiedni sposób zabawę, naukę i pracę wpływał nie tylko na rozwój fizyczny młodzieży, ale również na ich osobowość. Wychował wielu młodych sportowców tej szkoły, którzy na stadionach wojewódzkich i krajowych osiągali wspaniałe wyniki. Był organizatorem imprez sportowych. Na terenie szkoły wspólnie z młodzieżą budował obiekty sportowe: skocznie, rzutnie. Był współorganizatorem wojewódzkiego klubu sportowego ORKAN, który skupiał utalentowaną młodzież szkół rolniczych. Zawodnikami tego klubu byli również sportowcy naszej szkoły. Na zakończenie swoich wspomnień Bożena Zaworska podkreśla: był wspaniałym kolegą. Jako doświadczony pedagog udzielał nam fachowych porad metodycznych na temat nauczania wychowania fizycznego oraz propagowania sportu wśród młodzieży. Jan Komorniczak pracował do ostatniego dnia życia. Zmarł 20 czerwca 1990 roku. http://www.muzeum.gostyn.pl/