Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Wskrzeszenie pamięci o Konstantym Wolnym

3.02.2009 16:39
Przedstawiciele władz ziemi górnośląskiej, działacze społeczni i polityczni, ludzie nauki wraz z rodziną Wolnych dbają o ocalenie tej wielkiej postaci od zapomnienia. I tak:

• Bractwo Myśli Bratniej Związku Górnośląskiego ofiarowało popiersie marszałka Bibliotece Śląskiej,
• pamięci marszałka Konstantego Wolnego, w westybulu Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach odsłonięto tablicę pamiątkową w obecności przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Ryszarda Ostrowskiego, marszałka śląskiego Jana Olbrychta i wojewody Marka Kempskiego. Tablicę poświecił ksiądz biskup Stefan Cichy,
• odsłonięto tablicę pamiątkową zabudowaną na fasadzie kapliczki cmentarnej przy ulicy Francuskiej w obecności Marszałka Województwa Śląskiego - Michała Czarskiego, Przewodniczącej Bractwa Myśli Bratniej Związku Górnośląskiego - Katarzyny Wencel, wnuka marszałka Konstantego Wolnego – Konstantego Wolnego. Ofiarodawcami była Rodzina Wolnych, Samorząd Województwa Śląskiego i Bractwo Myśli Bratniej Związku Górnośląskiego,

• odsłonięto tablicę pamiątkową w dniu 11.10.2002r. ku pamięci marszałka Konstantego Wolnego zabudowaną na fasadzie wilii gdzie mieszkał w Katowicach w okresie międzywojennym, w obecności władz wojewódzkich, rektora Akademii Muzycznej i ofiarodawcy tj. Bractwa Myśli Bratniej Związku Górnośląskiego oraz Rodziny. Identyczną tablicę z wizerunkiem marszałka Wolnego, Kapituła Mężów Stanu w Bujakowie (dar od wnuka Konstantego Wolnego dla Bujakowa), zabudowała przy posesji gdzie się urodził. W Bujakowie ponadto nazwano imieniem marszałka piękną lipę (pomnik przyrody), ulicę, postawiono drewnianą rzeźbę,

• imieniem marszałka nazwano w Katowicach Plac – Rondo na Osiedlu 1000-lecia.

Ukazuje się na temat Konstantego Wolnego wiele naukowych publikacji, artykułów okolicznościowych w prasie, programów w telewizji regionalnej.

Wolny1

Komentarze (5)

29.03.2012 20:45
Rok 2012 został ogłoszony, decyzją podjętą na uroczystej sesji Sejmiku Śląskiego dnia 19. XII 2011 r., rokiem marszałka Konstantego Wolnego – pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego.
W 2012 roku przypada 90 rocznica pierwszych wyborów do Sejmu Śląskiego i 135 rocznica urodzin marszałka Konstantego Wolnego. W ten sposób zostanie uczczona pamięć o pierwszym marszałku oraz o wyborach do Sejmu Śląskiego, które odbyły się 24 września 1922 roku. Niemniej Konstanty Wolny został wybrany Marszałkiem Sejmu dopiero w dniu 13 października 1922 r. Prawa i obowiązki Konstantego Wolnego jako posła określały przepisy regulujące status prawny posłów - zawarte przede wszystkim w statucie organicznym województwa śląskiego i w dwóch konstytucjach międzywojennej Polski - natomiast jego pozycję prawną jako marszałka - przyjęte przez Sejm Śląski w formie uchwał - regulaminy (z 13 października 1922 roku, z 31 stycznia 1923 roku, z 17 czerwca 1930 roku).

]Prace związane z obchodami „Roku Marszałka Konstantego Wolnego”.
• Dzięki wspólnej inicjatywie Wojewody Śląskiego i Marszałka Województwa Śląskiego oraz katowickiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej skierowano wpierw pismo – prośbę do Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa dr hab. Andrzeja Krzysztofa Kunerta, a następnie delegacja Wojewody Śląskiego wzięła udział w spotkaniu z ww. wymienionym, na którym omówiono tryb sprowadzenia prochów Marszałka ze Lwowa do Katowic. Sekretarz wydał polecenie sprowadzenia prochów na koszt Rady. Prace w toku .
We wrześniu 1939 r. Konstanty Wolny wyjechał do Lwowa, gdzie zmarł w 9 listopada 1940 roku. Starania rodziny
o sprowadzenie Jego prochów do Polskie pozostawały przez wiele lat bezowocne. Miejsce na cmentarzu przy ulicy Francuskiej w Katowicach jest zapewnione i czeka. Konieczne jeszcze okazało się wykonanie badań antropologicznych, gdyż w grobowcu na cmentarzu Janowskim we Lwowie jest pochowanych kilkanaście osób, a grób ten był kilkakrotnie plądrowany.



Zorganizowanie spotkań w okolicach połowy kwietnia (urodziny Marszałka) w Mikołowie, film o Marszałku reżyseruje niezależny filmowiec Wojciech Szwiec z Mikołowa. Głównym narratorem filmu jest wnuk Konstantego Wolnego, również Konstanty Wolny, a wypowiedzi udzielą Panowie: Sajdak, Gorzelik, Ciagwa, Krzystyniak, Myślwiec, Lysko, Śmieja, Michalewicz.
• W połowie maja w Bujakowie (Sośnia Góra) spotkanie organizuje Burmistrz (prawdopodobnie biblioteka na Sośniej Górze lub Miejska Biblioteka w Mikołowie zostanie nazwana im. Konstantego Wolnego).
• 5 kwietnia - w dniu urodzin Konstantego Wolnego - złożenie kwiatów pod upamiętniającą Go tablicą na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach, oraz otwarcie w Bibliotece Śląskiej gabinetu Konstantego Wolnego (w planach biblioteki pokazanie jednego dnia z życia Marszałka, wydanie reprintu statutu organicznego z komentarzem Marszałka w wersji cyfrowej),
• Kwiecień – utworzenie strony internetowej, wydanie broszury informacyjnej (książka - praca zbiorowa planowane wydanie około czerwca).
• 6 czerwca - w historycznej Sali Sejmu Śląskiego konferencja naukowa,
• 22 czerwca - uroczysta sesję, poświęcona pamięci Konstantego Wolnego, a także obchodzonej w tym roku 90-tej rocznicy powrotu Śląska do Macierzy, sierpień - wydanie okolicznościowego medalu,
• Wrzesień - lekcja pokazowa dla młodzieży, w Sali Sejmu Śląskiego,
• Umieszczenie pamiątkowej tablicy na budynku, w którym mieściła się kancelaria notarialna Konstantego Wolnego – przy ul. Warszawskiej 1 w Katowicach,
• Listopad - konferencja popularnonaukowa dla młodzieży i finał konkursu wiedzy o życiu Marszałka.

W organizację obchodów zaangażowały się m.in.:
- Katowicki oddział Instytut Pamięci Narodowej – organizuje wystawę okolicznościową oraz inscenizacja pierwszego posiedzenia Sejmu Śląskiego na którym wybrano marszałkiem Konstantego Wolnego w wykonaniu studentów wydz. Prawa UŚ.
- Śląskie Kuratorium Oświaty, Izba Notarialna w Katowicach (tablica), Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego, zapowiedziało wydanie gazetki okolicznościowej "Wolnościówka".
- Na liście organizatorów są też inne podległe marszałkowskie instytucje kultury. Silesia - Film zorganizuje pokazy filmów związanych historycznie z okresem pełnienia funkcji marszałka przez K. Wolnego i nawiązujących do wydarzeń na Śląsku w tym czasie. Natomiast Muzeum Śląskie szykuje wystawę pt. "90. rocznica przyłączenia Górnego Śląska do Polski".

W miarę potrzeb i zainteresowania lokalnych działaczy organizowane będą spotkania przybliżające postać Marszałka:
• Spotkanie w kawiarence Biblioteki Śląskiej na temat Marszałka Konstantego Wolnego w dniu 25.04.2012 r.
• Spotkanie z młodzieżą 7 maja w Muzeum Górnictwa na temat Konstantego Wolnego.
• Spotkanie w dniu 12 kwietnia z młodzieżą w Bibliotece Miejskiej w Mikołowie, pokaz filmu o Marszałku.

Zrealizowane już zamierzenia to:
• 16 stycznia odbyło się spotkanie w Domu Kultury w Bogucicach podczas, którego prof. dr hab. Zygmunt Woźniczka mówił o Marszałku Wolnym jako o znaczącej postać w życiu politycznym Śląska. Następnie wnuk marszałka Konstanty Wolny przedstawił sylwetkę Dziadka we wspomnieniach, zdjęciach i dokumentach rodzinnych. Prelekcja przeplatana była rymowankami o Marszałku, które recytował sam autor Bronisław Wątroba.
• 20 marca odbyło się spotkanie w Domu Kultury w Ligocie, cieszyło się dużym zainteresowaniem i wywołało żywą dyskusję.
• Odbyła się rozmowa z wnukiem Konstantym Wolnym o Marszałku w Ligoniowym Radiu.
• 29 marca spotkanie ze studentami Wydziału Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego na temat działalności politycznej Marszałka Konstantego Wolnego.

Nota opracowana przez Konstantego Wolnego, wnuka Marszałka

Wolny1
3.05.2012 11:41
5 kwietnia 2012 roku w rocznicę urodzin Konstantego Wolnego został w Bibliotece Ślaskiej otwarty gabinet marszałka Wolnego.
Gabinet Konstantego Wolnego Utworzenie gabinetu ma przyczynić się do upamiętnienia zasłużonego działacza niepodległościowego
i narodowego, wybitnego prawnika, organizatora administracji na Górnym Śląsku, a także mecenasa kultury - założyciela Biblioteki Sejmu Śląskiego (poprzedniczki Biblioteki Śląskiej).

W księgozbiorze zgromadzonym w gabinecie znalazły się publikacje Konstantego Wolnego, książki z jego prywatnej
i służbowej biblioteki przekazane w darze Bibliotece Sejmu Śląskiego, publikacje z zakresu historii Górnego Śląska (wybór), rękopisy oraz dokumenty życia społecznego związane z jego działalnością. Prezentowane są również fotografie dokumentujące życie prywatne i zawodowe Marszałka.

Dzisiejsze wydarzenia odbyły się w ramach obchodzonego w województwie śląskim Roku Konstantego Wolnego.

treść notatki Tomasz Żak
Wolny1
28.06.2012 17:19
Marszałek Konstanty Wolny 24 maja 2012 roku zostało uroczyście otwarte Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Centrum prowadzi działalność edukacyjną, naukowo-badawczą oraz popularyzuje wiedzę ekologiczną wśród mieszkańców Gminy Mikołów i regionu.
W trakcie otwarcia odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej i nadanie imienia Konstantego Wolnego sali bibliotecznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

Ceremonię uświetniły występy muzyczne młodzieży na scenie plenerowej oraz występ Capelli Nicopolensis na dziedzińcu Centrum. Uroczystości towarzyszyły dźwięki Wojskowej Orkiestry z Bytomia. Ponadto, wzdłuż ścieżek edukacyjnych można było obserwować scenki bajkowe, w wykonaniu uczniów mikołowskich szkół podstawowych.

za mikolow.eu , mat.wł.

Wolny1
28.06.2012 18:49
Sprowadzenie prochów Marszałka Konstantego Wolnego ze Lwowa do Katowic

Sprowadzenie szczątków marszałka Konstantego Wolnego można podzielić na trzy etapy. Etap pierwszy, gdy po wojnie władze Stronnictwa Demokratycznego zaproponowały sprowadzenie szczątków Marszałka z zastrzeżeniem, że pogrzeb będzie świecki. Rodzina w związku, z tym podziękowała i zrezygnowała z złożonej propozycji. Etap drugi, to działania wnuka Marszałka, jego imiennika Konstantego Wolnego, które prowadził sprawy przez kilka lat i zakończyły się fiaskiem. Próba ekshumacji została podjęta za pośrednictwem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie. Z powodu braku wyspecjalizowanej grupy antropologów, powyższe starania zakończyły się fiaskiem. Etap trzeci, to sprowadzenie prochów Marszałka Konstantego Wolnego przez władze rządowo – wojewódzkie. To śląscy politycy młodego pokolenia postanowili wreszcie przypomnieć mieszkańcom regionu, a także państwa polskiego, kim był Konstanty Wolny i wystąpili z formalnym wnioskiem ogłoszenia roku 2012, rokiem Marszałka Konstantego Wolnego. Ważne jest że uchwałę tą podjął Sejmik Województwa Śląskiego jednogłośnie. Elity polityczne, wywodzące się zarówno z ugrupowań o charakterze ogólnopolskim, jak i regionalnym zadecydowały zgodnie, razem, wspólnie..
Lwów, grobowiec oo Jezuitów W dniu 28 maja 2012 r. grobowiec oo. Jezuitów został otwarty w obecności naczelnika Wydziału Zagranicznego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Macieja Dancewicza, przedstawiciela konsulatu, wnuka zmarłego, również Konstantego Wolnego, wikariusza generalnego Kurii Metropolitalnej ks. Józefa Pawliczka oraz proboszcza lwowskiej bazyliki metropolitalnej ks. Jana Nikla. Na miejscu obecna była również delegacja Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego z wicewojewodą Stanisławem Dąbrową na czele oraz Magdalena Szewczuk-Szturc Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Prace ekshumacyjne i badania antropologiczne zostały przeprowadzone przez Iwonę Teul z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Olafa Popkiewicza z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Podczas pobytu we Lwowie delegacja z Wicewojewodą Dąbrową i z Konstantym Wolnym, spotkała się także z prezydentem Lwowa Andrijem Sadowym, konsulem RP we Lwowie Andrzejem Drozdem oraz wicegubernatorem obwodu lwowskiego Mychajłem Jankowskim. Natomiast we wtorek odbyło się spotkanie z ks. abp. Mieczysławem Mokrzyckim, metropolitą lwowskim. Ważnym punktem wizyty było również złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy w kwaterze Obrońców Lwowa na Cmentarzu Janowskim oraz na płycie głównej Cmentarza Orląt Lwowskich. Następnego dnia po ekshumacji szczątki Marszałka Konstantego Wolnego zostały przetransportowane w podwójnej skrzynce metalowej i drewnianej ze Lwowa do Katowic i złożone w kostnicy Zakładu Pogrzebowego Resurrexit. To ważny dzień, bardzo szczególny oto bowiem po 72 latach spoczywania we lwowskiej ziemi wracają na nasz Górny Śląsk prochy – Marszałka Konstantego Wolnego.

Uroczysty pogrzeb Konstantego Wolnego

Pogrzeb Marszałka Konstantego Wolnego Uroczysty pogrzeb Konstantego Wolnego, odbył się w środę 6 czerwca 2012 roku zgodnie z wojskowym ceremoniałem. Mszę świętą w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla celebrował ksiądz arcybiskup Wiktor Skworc oraz arcybiskup senior Damian Zimoń.
Pogrzeb Marszałka Konstantego Wolnego Przedstawiciele władz podkreślali, że ponowny pochówek szczątków marszałka to gest symboliczny, ale i swoista manifestacja adresowana do współczesnych mieszkańców Śląska.
Pogrzeb Marszałka Konstantego Wolnego Prochy spoczęły na katowickim cmentarzu przy ul. Francuskiej. To blisko grobu jego przyjaciela Wojciecha Korfantego i Józefa Rymera, pierwszego wojewody śląskiego, ale i też blisko swoich czworo dzieci. Na grobie marszałka składano w środę zarówno wieńce w narodowych, biało-czerwonych barwach, jak i śląskich, żółto-niebieskich. Polityka żegnała m.in. delegacja Ruchu Autonomii Śląska. W ocenie wojewody powstać Wolnego powinna raczej łączyć, a nie dzielić środowiska podkreślające polskość Śląska i te odwołujące się do tradycji przedwojennej autonomii. ”Autonomia polegała nie na odrębności Śląska od Polski i jej struktur, ale na własnych prawach w określonych dziedzinach ( ). Nie można zapominać, że śląscy powstańcy i patrioci walczyli o powrót Śląska do Polski, a nie o jego odrębność” - podkreślił Łukaszczyk. Osoba Marszałka jako polityka łączyła często bardzo różne środowiska, a nie wpływała na tworzenie podziałów i antagonizmów. Niech Jego pogrzeb będący efektem wspólnych wysiłków administracji rządowej i samorządowej - zawsze nam o tym przypomina, że należy działać razem, a nie przeciwko sobie. Tego życzyłby sobie Konstanty Wolny.

Homilia wygłoszona przez księdza arcybiskupa Wiktora Skworca na pogrzebie Marszałka Konstantego Wolnego,
6.VI 2012 r.

Niezwykły jest związek człowieka z prochem ziemi. Biblia wyjaśnia, że człowiek został z niego stworzony; jednak jego istnienie zostało całkowicie uzależnione od tchnienia życia, którym Bóg istotę ludzką uczłowieczył.
Pewnie w tym powstaniu z prochu ziemi trzeba szukać naturalnego związku człowieka z ziemią urodzenia – z ojcowizną. Ten związek uwypuklają jeszcze bardziej tereny pogranicza, gdzie człowiek musi mocno strzec swojej tożsamości i nie mniej zdecydowanie swojej ojcowizny.
Z pewnością te uwarunkowania kształtowały życie, osobowość i myśl pierwszego marszałka sejmu śląskiego Konstantego Wolnego. Urodził się w Bujakowie, we wsi pod Mikołowem. Zdobył –wspomagany wysiłkiem rodziny - wyższe wykształcenie na wydziale prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. W tym mieście kształciła się wówczas przyszła inteligencja Śląska, w tym także duchowni, przyszli duszpasterze Górnego Śląska. Łączyła ich w Towarzystwo Akademików Górnoślązaków polska świadomość narodowa i przynależność do Kościoła katolickiego.
Po studiach i powrocie na Górny Śląsk Konstanty Wolny otworzył w 1907 roku w Gliwicach kancelarię adwokacką i wkrótce stał się uznanym adwokatem, szczególnie po wygranych procesach politycznych, w których bronił m.in. gliwicką młodzież gimnazjalną. W dramatycznych okolicznościach końca I wojny światowej Konstanty Wolny przeniósł się do Bytomia oraz włączył się w przygotowania do powstania. Udział w powstaniach śląskich i plebiscycie, a potem praca w Genewie nad polsko - niemiecką konwencją sprawiły, że cieszył się niezwykłym zaufaniem społecznym, czego wyrazem było powierzanie mu na kolejne kadencje urzędu marszałka Sejmu Śląskiego.
W czasie, kiedy wspominamy 90 - tą rocznicę przyłączenia Śląska do Polski, myślimy przede wszystkim o ludziach, którzy dokonali tego dzieła i podjęli się niełatwego zadania, wkomponowania górnośląskiej specyfiki w organizm Rzeczypospolitej. Jednym z nich był niewątpliwie marszałek Konstanty Wolny, główny autor – jak się powszechnie przyjmuje - Statutu Organicznego Śląska - gwarantującego daleko idącą autonomię, uchwaloną przez Sejm Rzeczypospolitej w 1920 roku.
Z związku z 90-tą rocznica przyłączenia Śląska do Polski, nasz Sejmik Samorządowy podjął uchwałę o ogłoszeniu Roku Konstantego Wolnego i o sprowadzeniu jego doczesnych szczątków na ojcowiznę; na ukochany Śląsk. Jesteśmy wdzięczni za tę inicjatywę i jej doprowadzenie do końca.
Bracia i Siostry!
Jak kruchy może być pokój, polityczne układy i wszystkie ludzkie dzieła – wszak II Rzeczypospolita przetrwała nieco ponad 20 lat – przekonał się Konstanty Wolny z chwilą wybuchu II wojny światowej. Perfekcyjnie przygotowana machina wojenna III Rzeszy zaczęła precyzyjnie działać już w pierwszych dniach wojny nie tylko militarnie, na linii frontu. Uprzednio przygotowane listy proskrypcyjne dla Górnego Śląska były podstawą licznych aresztowań powstańców śląskich i działaczy plebiscytowych. Potencjalny los więźnia obozu koncentracyjnego został marszałkowi Wolnemu zaoszczędzony. Wierząc, jak zapewniały polskie władze, że linia Wisły będzie miejscem odparcia niemieckiej agresji, wybrał jak inni Ślązacy, ucieczkę na Wschód, która dla wielu przerodziła się w wojenną tułaczkę, często bez powrotu. Niemcy zgotowali uciekinierom straszny los, nie powstrzymując się przed nalotami na kolumny uciekinierów, jak również na wiozące ich w głąb Polski pociągi. M.in. w pamiętny dzień 3 września 1939 roku został zbombardowany dworzec w Brzesku. Byli zabici i ranni, o których miejscowa ludność pamięta po dziś dzień.
Opatrzność Boża pozwoliła Konstantemu Wolnemu dotrzeć do Lwowa, choć po drodze wpadł w ręce wojsk sowieckich w tragiczny dla Polski dzień - 17 września 1939 r. Żyjąc na wygnaniu, przygnieciony narodową katastrofą, zawiedziony postawą aliantów, a zwłaszcza Francji, zmarł we Lwowie 9 listopada 1940. Pochowano go w grobowcu Księży Jezuitów na cmentarzu Janowskim.
Bracia i Siostry!
Dziś tu w katowickiej archikatedrze odbywa się Jego drugi pogrzeb, a słowo Boże – Ewangelia poucza nas o zmartwychwstaniu umarłych i przypomina ważna prawdę, że Bóg jest Bogiem żywych a nie umarłych. Wierzymy więc, że marszałek Konstanty Wolny żyje w innej przestrzeni, w przestrzeni miłości Boga, która była Jego „ziemią obiecaną” i jest naszą ostateczną ojczyzna.
A św. Paweł w I czytaniu mówił do Tymoteusza o charyzmacie; używając tego pojęcia – możemy bez cienia przesady powiedzieć, że Konstanty Wolny był człowiekiem charyzmatycznym. Nie dał mu Bóg „ducha bojaźni, ale mocy i miłości, i trzeźwego myślenia”. Wszystkie swe talenty, zalety umysłu i serca, oddał sprawie Śląska i jego przyszłości. Razem z Wojciechem Korfantym i wieloma innymi, wziął udział „w trudach i przeciwnościach” dla sprawy Śląska i Jego mieszkańców, o których trudno tu szczegółowo mówić. Wszyscy wiemy, że były i przyniosły mu również wiele rozczarowań oraz duchowych cierpień.
Więc tym bardziej właściwe, że Śląsk – mimo upływu lat - pamięta o swoim bohaterze, a pamięć przekuwa na medale, publikacje oraz przypominanie postaci dobrego człowieka, szlachetnego Ślązaka i gorliwego patrioty, który nie miał trudności ani problemów z umieszczeniem ojcowizny na łonie ojczyzny, Polski. W tym dziele odnajdywał najgłębszy sens życia, swoją życiową misję!
Bracia i Siostry!
Kiedyś TV emitowała film pt. „Schody”. Film - filozoficzna metafora nt. sensu ludzkiego życia. Człowiek zaczyna energicznie wchodzenie po schodach. Droga prowadzi poprzez niezliczone schody ciągle ku górze, czasem w dół. W tym labiryncie pełnym schodów człowiek szuka drogi. Nie spogląda na znaki, zdaje się na swój instynkt. Zdaje się nim kierować poczucie misji. Z czasem jego siły słabną, wchodzi ich resztką na stopień ostatni po to, by stać się kolejnym stopniem w tym labiryncie. Tyle filmowy obraz.
Taki obraz, czysto materialistyczne ujęcie człowieka, przygnębia i pozostawia głębokie wrażenie. Rodzi pytanie czy to jest cała prawda o człowieku? Jaki jest cel ludzkiego życia. Czy po to żyje, aby być tylko elementem ludzkiej historii, stopniem dla przyszłych pokoleń, elementem jakiejś gigantycznej budowli, której nadajemy jakieś szczytne imię – np. ojczyzna?!
Bracia i Siostry!
Zgromadzeni w tym miejscu, w pierwszym kościele Katowic i całej archidiecezji katowickiej, jako ludzie ochrzczeni, mniej lub bardziej włączeni w życie Kościoła, doświadczamy przekonywującej prawdziwości słów Jana Pawła II, że człowieka nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa, ..”który przezwyciężył śmierć, a na życie i nieśmiertelność rzucił światło przez Ewangelie” ( 2 Tm 1,10).
Światło Ewangelii, to słowa Jezusa Chrystusa, który powiedział, że Jest wolą Tego, który Go posłał, aby niczego - nikogo nie stracił, ale żeby każdego wskrzesił w dniu ostatecznym” ( J 6,37-40).
Wolą Boga względem każdego człowieka jest, aby po trudach ziemskiego pielgrzymowania powrócił do domu Ojca, dzięki zbawczemu dziełu Chrystusa, dzięki dobrym czynom, ”bo ich czyny idą wraz z nimi”.
Śp. panie marszałku Konstanty – tą Eucharystią dziękujemy dziś Bogu za Pana życie, poświęcone sprawie doczesnej ojczyzny, Śląskowi i Rodzinie. Czyny szły za Panem przed Boży tron; Bogu dzięki, że pozostały też i żyją w pamięci kolejnych pokoleń.
Niech zatem pamięć o Panu trwa przez pokolenia i wyraża się w naśladowaniu postaw – służby i poświęcenia, dyspozycyjności, w uczciwości i patriotyzmie. Do takiej formy pamięci zobowiązani są szczególnie ci, którzy dziś na Śląskiej ziemi sprawują jakąkolwiek władzę. Niech będzie zawsze służbą tutejszemu społeczeństwu i Śląskowi.

opracował Konstanty Wolny ( wnuk Marszałka Wolnego)
2.03.2017 18:55
28 października 2016 roku Szkole Podstawowej nr 15 w Chorzowie zostało nadane imię Konstantego Wolnego. Dzień ten był dniem wolnym od nauki z licznymi uroczystościami. Po mszy świętej w kościele św. Barbary w Chorzowie i uroczystym poświeceniu sztandaru wszyscy zebrani udali się do Młodzieżowego Domu Kultury gdzie odbyły się okolicznościowe uroczystości: nadanie szkole imienia Konstantego Wolnego, przemówienia i przedstawienie, na które złożyły się sceny z życia patrona. Po przemarszu do szkoły nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi pod portretem patrona szkoły i zwiedzanie wystawy o Konstantym Wolnym.

Szkoła nr 15 w Chorzowie ma bogatą historię. Jej początki sięgają 1914 roku, a jej historia jest opisana w zachowanej Kronice szkoły od początku szkoły do czasów dzisiejszych. Szkoła powstała jako placówka niemiecka, a już 17 stycznia 1919 roku zaczęto w szkole udzielać lekcji religii w języku polskim. Pierwszy zapis w Kronice w języku polskim pochodzi z 5 września 1922 roku. Nauka w szkole jest prowadzona w języku polskim w klasach polskich i języku niemieckim w klasach niemieckich. Od 2 grudnia 1922 roku szkoła staje się oficjalnie szkołą polską. W budynku mieszczą się jednak dwie szkoły: Szkoła nr 15 polska i nr 4 niemiecka. W Latach okupacji 1939 - 1945 szkoła znowu staje się placówka niemiecką.
13 lutego 1945 roku Kronika szkolna znowu "przemawia " w języku polskim. W latach 1976-1977 następuje przejęcie przez szkołę szkoły nr 23, która mieściła się przy ulicy Pokoju. W latach 1977-1978 szkole nadano imię gen. Karola Świerczewskiego, władze ówczesne nie zgodziły się aby patronem szkoły został Gustaw Morcinek. W latach 90-tych ubiegłego wieku szkoła przechodzi liczne zmiany, miedzy innymi likwidację imienia szkoły. 28 stycznia 2016 roku Rada Miasta Chorzowa podjęła uchwałę o nadaniu szkole Podstawowej nr 15 imienia Konstantego wolnego - pierwszego marszałka Sejmu Ślaskiego.

źródła; materiały edukacyjne szkoły