Przepisy Krasickiego
Heraldyka Wielądka
„Józef Bobiński ze Stojowskiej spłodził dwóch synów z tych jeden zakonnik św. Dominika ( zapewne Wojciech ). Karol łowczy czerwonogradzki z Eleonory Zalewskiej spłodził syna Józefa i córkę Justynę wydaną za Starzyńskiego. Antoni, Fabian i Grzegorz Bobińscy pisali się na elekcję Stanisława Augusta z ziemią ciechanowską.
Piotr i Andrzej też na elekcję ziemią łomżyńską.
Józef Bobiński regent był komisarzem skarbu Wielkiego Księstwa Litewskiego w 1785 r.”
Wypisy z „RODZINA HERBARZ SZLACHTY POLSKIEJ” opracowany przez Aleksandra Włodarskiego cześć I Warszawa 1932 r. Stronice 14, 15, 16 i 85.
„ Bobiński h. Leliwa czyli Dekaloga. Herb : w polu błękitnym księżyc niepełny złoty do góry rogami obrócony, na wierzchu gwiazdę sześciorożną, a pod spodem krzyż mający. Na hełmie pawi ogon i takiż krzyż z księżycem i gwiazdą.
Bobińscy tego herbu pochodzą od Chodubskich h. Poraj, kiedy w 1417 r, w dzień 1I000 Panien w zamku ciechanowskim przed
Janem ks. Mazowieckim, Dersław z Podosia zamienił 49 łanów Bobina miary chełmińskiej nad rzeką Babienicą w pow. Ciechanowskim, z Maciejem, Krystynem i Świeconą, dziedzicami Chodubia za 9 łanów i 3 morgi miary chełmińskiej w Chodubiu w tymże powiecie. Dlaczego Bobińscy zamienili swój herb Poraj na herb Leliwa i kiedy to nastąpiło, dla braku danych trudno powiedzieć.
Zapewne owe 40 łanów stanowiło duży majątek, jeżeli następnie w drodze działów rodzinnych powstały dwie wsie: Bobino Wielkie i Bobino Grzybki.
Profesor Pawliński w dziele swym „ Polska XVI wieku” wymienia pod 1567r. pięć nomenklatur Bobina: Bobino Wielkie, Chrcony, Bobino Zdziechy, Bobino Grzybki, Bobino Biernaty spalone i Bobino Jarnułty.
Protoplastą obecnie żyjących Bobińskich jest Adam, syn niegdy Jakuba potomek Krystyna z Chodubia ( Maciej brat Krystyna umarł bezpotomnie) , który w 1649 nabywa od Stanisława Majkowskiego cześć uroczyska zw. Klinowo w Bobinie Wielkim. W 1659r również cześć Bobina Wielkiego. Adam żonaty z Katarzyną z Bobińskich, dziedzic na Bobinie pozostawił syna Bartłomieja z Bobina Wielkiego, który miał Stefana; Stefan kupił w 1726r. Części w Bobinie Wielkim i Grzybkach, a w 1731 zapisał 400 tynfów na dobrach swoich Bobinie Wielkim jaką otrzymał w posagu za żoną swoją
Barbarą Chodkowską córką Piotra. Stefan z powyższej żony pozostawił synów: ŁUKASZA I ADAMA.
Łukasz urodzony w 1735 r. W Bobinie Wielkim, ochrzczony w par. Podosie dziedzic na Bobinie Wielkim zaślubił Małgorzatę Dembińska i z niej miał syna Jana ur. 1769 r. w Bobinie Wielkim, ochrzczonego w parafii Podosie. Antoni Bobiński syn Patrycego i Justyny z Chotkowskich, oraz Józef Bobiński pokwitowali w 1774 r. sumy 190 flor. Łukasza i Adama Bobińskich synów ng. Stanisława, a wnuków Bartłomieja, prawnuków Adama i Katarzyny z Bobińskich, która to suma była zapisana w 1664 przez prababkę Łukasza i Adama na rzecz Marcina Chotkowskiego.
Łukasz z żony Małgorzaty z Dembińskich pozostawił córkę Marcjannę za Tomaszem Bobińskim, której mąż w 1787r. zapisał posag synów i Wiktoryna i Jana.
Wiktoryn ur. 1784, ochrzczony w parafii Podosie po ukończeniu praktyki adwokackiej i po złożeniu przysięgi został zapisany w 1806 w poczet adwokatów Sądu Głównego Gub. Podolskiej departamentu spraw cywilnych i tegoż roku został sędzią ziemskim pow. mohylowskiego.
W 1612r. Wiktoryn wziął w zastaw część wsi Bobino w pow. olgopolskim, dymów 18, a dusz 39 w sumie 3750 rubli karbowanych, a w 1815r. Kutkowskiej zawarł
związek małżeński z Eleonorą Jakubowiczówną córka Antoniego, sekretarza J. K. M-ci i Antoniny z Przybyłowskich; ślub dawał Tomasz hr. Krasiński, proboszcz katedralny i oficjał kamieniecko-podolski.
Wiktoryn z Jakubowiczówny miał córkę Konsorcję i synów Saturnina ur.1816 i ochrzczonego w parafii Kamieniec Podolski; Sylwana i Juliana, po którym syn Jan-Adam i Lucjan.
Sylwan ur. 1818 r. i ochrzczony w Kamieńcu Podolskim po ukończeniu nauk średnich postąpił do Uniwersytetu Wileńskiego, gdzie brał udział w spisku Konarskiego i gdy organizacja została odkryta w oczach policji rosyjskiej porwał i połknął listę spiskowców; wtrącony do więzienia półtora roku w niem przebywał w niezwykle ciężkich warunkach. Po odzyskaniu wolności przeniósł się na Uniwersytet do Charkowa na wydział lekarski, w którym iż cierpiał wielki niedostatek, z niezłomną energią pracował i uzyskał w r.1845 dyplom lekarza I klasy( oryginalny dyplom pergaminowy)
Sylwan zaślubił w 1851r. w parafii Ryszczewie Pelagię Socharzewską, córkę Cypriana i Wiktorii z Zaleskich, siostry poety Bohdana, i z tej żony pozostawił syna Jacka
i córki Emilię-Paulinę za Władysławem Kossowskim, Franciszkę za Janem Neymanem, Marię za Konstantym Izbińskim, Janinę i Helenę za Henrykiem Bobińskim.
Jacek ur. 1870 r. i ochrzczony w parafii wasilewskiej, posesor dóbr Koszowatej i in. zaślubił Zofię Warchołowską i z niej miał córkę Helenę bezpot. i synów: Erazma bezpot. i Władysława, żonatego z Zofią Urbanowiczówną, rotmistrza 15 Pułku Ułanów, kawalera Krzyża Walecznych i Kazimierza – dziennikarza.
Wiktoryn i Jan Bobińscy wylegitymowali się 1832 r. w deputacji szlacheckiej guberni podolskiej, a Sylwan w 1858 r. przed Heroldią Królestwa Polskiego( zbiory rodziny Furs- Żyrakiewiczów)
Elektorami królów polskich byli Bobińscy: Jan z ziemi różańskiej 1648, Aleksander, Adam, Andrzej, Bartłomiej, Franciszek, Krzysztof, Maciej i Szymon z ziemi ciechanowskiej, a Andrzej, Grzegorz, Jan, Marcin, Stanisław i Wawrzyniec, Grzegorz chorąży nurski z
ziemi nurskiej 1697 oraz Antoni, Fabian i Grzegorz z ziemi ciechanowskiej, a Andrzej i Piotr z ziemi łomżyńskiej w 1764.
Janina z Bobińskich córka Sylwana, zamężna z generałem wojsk rosyjskich Walerym Furs -Żyrakiewiczem czynna działaczka narodowa więziona przez władze rosyjskie po śmierci męża, znana literatka( pseudonim Hanna Krzemieniecka) powieści „ Fatum”, „ A gdy odejdziesz w przepaść wieczną”, „ Lecą wichry”- nagrodzona na konkursie jubileuszowym Kuriera Warszawskiego; rozprawa filozoficzna „ Walka z Duchem i Ducha zwycięstwo” nagrodzona na konkursie „ Wiedzy filozoficznej” dramat „ W pętach ideji” i wiele innych prac; zmarła w 1930r.
Władysław Bobiński rotmistrz, Kawaler Krzyża Walecznych.
Według Spisu Nazwisk Szlachty Polskiej Dunina Borkowskiego 1887 r.
„Bobińscy h. Leliwa odmienna z
Bobna w ciechanowskim 1584 r. (pap) oznacza: Paprocki Bartłomiej Herby Rycerstwa Polskiego 1584r.
Wypis z „Herbarza Polskiego”
Wiadomośći historyczno-genealogiczne o rodach szlacheckich ułożył i wydał Adam Boniecki Warszawa 1899 Tom I stronica 300 i 301.
„ Bobińscy- herbu własnego, który ma przedstawiać Leliwę z krzyżem pod półksiężycem. Rodzina ta wyszła ze wsi Bobino z ziemi ciechanowskiej, gdzie kilka wsi tegoż nazwiska leży,
Jan podpisał elekcję Lana Kazimierza z ziemią różańską. Jan burgrabia bydgoski ożeniony Zofią Łaniecką 1654r.
Z wywodu szlachectwa Pawła syna Jana z 1631r. okazuje się, że żyjący w początkach XVII wieku Stanisław dziedzic na Bobinie - Grzybkach pozostawił trzech synów: Mikołaja, Pawła i Marcina.
Paweł z Jadwigi Rupińskiej miał syna Grzegorza, świadka w tej sprawie.
Mikołaj miał syna Jana, żonatego z Elżbietą z Dembińskich, także świadka.
Marcin z Zembrzyckiej miał syna Jana, a ten z Agnieszki Gosiewskiej syna Pawła, któremu zarzucił pochodzenie szlacheckie Jan syn Andrzeja.
Na Dużym Bobinie dziedziczył Jakób, mający dwóch synów: Jana i Andrzeja, po Janie był Wojciech, także powołany na świadka.
Elekcję Augusta II-go podpisali z ziemią ciechanowską: Adam, Aleksander, Bartłomiej, Franciszek, Krzysztof, Maciej, Szymon i Wojciech, a z ziemią nurską: Andrzej, trzech Grzegorzów, Jan, Marcin, Stanisław i dwóch Wawrzyńców,
Elekcję Stanisława Augusta podpisali z ziemią ciechanowska Antoni, Fabian i Grzegorz, a z ziemią łomżyńską Andrzej i Piotr.
Kacper, chorąży i regent pułku lekkiej jazdy kwitował Siemińskiego 1778r. Baltazar, komornik ciechanowski 1784r. Adam syn Marcina i Marianny z Ossowskich zawarł kontrakt z Dorffem o Romejki 1787r. Józef łowczy smoleński 1787r. Józef kapitan buławy wielkiej litewskiej nabył sumy od Ignacego Słupeckiego w 1778r. Wiktoryn, dziedzic Wysocka w zakroczymskiem 1754r. miał dwóch synów Jana, którego z Marianny Bagińskiej syn Błażej legitymował się ze szlachectwa w Królestwie 1838r. i Stanisława, którego syn Józef z Marianną Oszkowską spłodził synów: Aleksandra i Stanisława, którzy z Franciszkiem synem Stanisława wylegitymowali się w latach 1838, 1843 i 1851.
Stanisław Komornik ziemski przasnyski 1723r. miał syna Andrzeja, ten Szymona, ten Antoniego, którego syn Franciszek wylegitymował się 1842r.
Adam, dziedzic Bobina pozostawił dwóch synów: Aleksandra i Łukasza.
Ludwik, syn Kajetana z Apoloni Osieckiej, a wnuk Aleksandra, Sylwan i Julian synowie Wiktoryna z Pelagii Socharzewskiej , a wnukowie Łukasza wylegitymowali się ze szlachectwa w Królestwie w latach 1855 i 1857.
Franciszek dziedzic Bobinka 1736 miał syna Wojciecha, ten Walentego, ten Stanisława którego synowie z Ludwiki Żaboklickiej : Franciszek , Piotr i Nikodem wylegitymowali się 1856 ( Akta Byłej Heroldji Królestwa).