[blok]Rożałowski Leon Bohdan (1886-1968), starosta płocki i sierpecki, właściciel majątku Iwanowce koło Baru na Podolu.
W latach 1914-1917 był zastępcą komendanta węzła kolejowego Żmerynka jako chorąży rezerwy kawalerii rosyjskiej. Od 1919-1920 służy w Wojsku Polskim, pod koniec tego kresu był dowódcą szwadronu zapasowego w 4 p. strzelców konnych w Płocku w stopniu rotmistrza. Ukończył w Warszawie Wyższą Szkołę Wojskową. Prawdopodobnie w latach 1932-36 piastował stanowisko starosty powiatu sierpeckiego. Dn. 28.03.1933 zakazał działalności Obozu Wielkiej Polski w Sierpcu ze względu na ekscesy, kolportowanie nielegalnych ulotek i zakłócanie porządku publicznego. Leon był zadeklarowanym zwolennikiem Piłsudskiego, BBWR oraz obozu sanacyjnego.
11.11.1933, w piętnastą rocznicę odzyskania niepodległości, w całym kraju święcono uroczyście dzień 11 listopada. Leon otwarł bieg sztafetowy do Belwederu (tradycyjna forma uczczenia rocznicy). Oprócz uroczystości lokalnych powiat sierpecki złożył hołd i zameldował gotowość wykonania każdego rozkazu Wskrzesicielowi Ojczyzny i pierwszemu jej żołnierzowi Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Punktualnie o godz. 7 p. prezes Rożałowski zarzegnawszy słowami "Chłopcy, wy macie przebiegłszy 142 klm zameldować Panu Marszałkowi jak bardzo go kochamy, więc dumni, że wam ta rola przypadła biegnijcie - wypuszcza jako starter honorowy pierwszego zawodnika. Zawarczały motory samochodów - sztafeta wyruszyła.
1.09.1936 Rożałowski zostaje starostą w Płocku i pozostaje nim do wybuchu wojny w 1939. Jest członkiem Zarządu Towarzystwa Ogródków Działkowych w Płocku, a od 1938 prezesem Rady Nadzorczej Komunalnej Kasy Oszczędności. Jego szwagrem był Edward Śmigły-Rydz. W trakcie ewakuacji rządu polskiego w 1939 ucieka przez Rumunię do Francji i Wlk. Brytanii. Osiada w ośrodku dla Polaków w Phlelly. Tam umiera w 1968.
Leon Rożałowski ożenił się z Reginą Thomas, miał dwóch synów, oficerów WP: Romana i Jerzego. Siostra Reginy, Marta, była żoną Edwarda Śmigłego-Rydza.
„MON. Dziennik Personalny” 1983 nr 178; CAW: Akta osobowe Romana, Stefana Antoniego i Leona Bohdana Rożałowskich (fot.); Materiały ze zbiorów Sławomira Fojcika; Informacje Tadeusza Budzanowskiego i Cecylii Rożałowskiej oraz dokumenty w jej posiadaniu; Informacje Witolda Rożałowskiego oraz materiały w jego posiadaniu.