Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Cmentarz w Lublinie - przy ulicy Lipowej

26.01.2015 18:46
Fragment opisu z 1902 roku cmentarza rzymsko – katolickiego w Lublinie zaczerpnięty w pracy „ Cmentarz parafialny rzymsko – katolicki w Lublinie” autorstwa Stanisława Ostrołęckiego.

"Z miasta żyjących, pełnego ruchu, wrzawy i zabiegów ludzkich, przy końcu głównej ulicy „Krakowskie przedmieście“, z lewej strony tejże skręci się na ulicę „Cmentarną“, wybrukowaną, z obu stron lipami wysadzoną, która prowadzi do drugiego miasta—umarłych, w przeciwstawieniu pierwszemu, zawsze cichego, spokojnego, a nacechowanego powagą i smutkiem, t. j. do cmentarza grzebalnego obu parafii rzymsko-katolickich w Lublinie, obok którego również są położone dwa oddzielne cmentarze dla prawosławnych i ewangelików.
Przez całą długość ulicy Cmentarnej, równolegle do tejże, urządzony został w r. 1899, znacznym kosztem, bardzo szeroki i wygodny bulwar, w ławki dla przechodniów po obu stronach, zaopatrzony, z prawej zaś — grabem gęsto wysadzony. Bulwar ten służy dla przewożenia ciał zmarłych na cmentarz i orszaków żałobnych, pogrzebom towarzyszących, oraz dla pieszych spacerujących.
Zamykany jest zwykle z obu stron na łańcuchy—od miasta i od cmentarza; otwiera się jedynie w czasie przejścia orszaków pogrzebowych; w zwykłym zaś czasie, dla przejścia pieszych, przy bokach łańcucha są po obu stronach oddzielne wejścia, słupkami przedzielone.
Naprzeciw cmentarza, przy drodze wiodącej do wsi Rury, stoi murowany dom przedpogrzebowy, poprzednio parterowy, w r. 1872 wystawiony, na którym następnie w r. 1901 dobudowano piętro przerobiono odpowiednio do dzisiejszych potrzeb. W domu tym obecnie, oprócz kancelarii zarządu cmentarnego, urządzone są mieszkania dla nadzorcy, ogrodnika i pięciu stróżów; za domem — obszerne podwórze ze stajnią i szopami murowanemi na karawany, zaś za podwórzem— ogród morgowy. Powozy i dorożki, towarzyszące pogrzebom, oraz przejeżdżające ulicą Cmentarną wozy i bryki, aby nie uszkadzać bulwaru, kierują się tylko tąż ulicą. "

W książeczce tej znajduje się spis ( na rok 1901 ) grobów z lat 1812 – 1901. Obecnie to piękny, zabytkowy cmentarz w Lublinie przy ulicy Lipowej.
http://dlibra.umcs.lublin.pl/dlibra/doc ... =&lp=1&QI=

za biblioteka cyfrowa UMCS