]Skrzydlna, u Długosza Crzidlna, Krzidlna, wś, pow. limanowski, w okolicy górzystej i lesistej, w pobliżu źródłowisk Stradomki i przy drodze z Dobry (st. kolei państwowej) do Gdowa. Posiada parafią rz.-kat., szkołę ludową i urz. poczt, składa się z 114 dm. posiad. i liczy 865 mk., 827 rz.-kat. i 38 izr. Wielk. pos. (Zygm. Pruszyńskiego) wynosi 293 mr. roli, 47 mr. łąk, 45 mr. pastw, i 318 mr. lasu; pos. mn. 440 mr. roli, 106 mr. łąk, 144 mr. pastw, i 50 mr. lasu. Odbywają się tu jarmarki co trzy tygodnie. Za Długosza miała (Crzidlna, Krzidlna i Krzydlna) ta wś par. erygowaną 1351 r., obejmującą Przenoszę, Raciborzany, Kostrzec (Kosina) i Stróżę, z kościołem drewnianym. Obszar szlachecki należał do trzech braci h. Starża. W 1581 r. należały do parafii wszystkie te wsi, co dzisiaj, a prócz tego Godusza, Jodłownik i Kasina Wielka. Wieś była wtenczas dziedzictwem Pieniążkowej i składała się z 14 półłanków km., zagrody z rolą, 3 zagród bez roli, 2 komorn. z bydłem i rzemieśln. Obecny kościół p. w. św. Anny, drewniany, z murowanem prezbiteryum i nagrobkiem Pieniążka. Par. (dyec. tarnowskiej, dek. tymbarskiego) obejmuje: Wolę Skrzydlińską, Gruszów, Raci¬borzany, Przenoszę, Markuszową, Janowiec i Stróżę. Graniczy na płn. z Raciborzanami, na zachód z Przenoszą, na wschód ze Stróżą a na płd. z Wolą Skrzydlińską i Porąbką.
Obecnie to duża wieś o charakterze miasteczka, położona na średniej wysokości ok. 522 m n. p. m., na północnym stoku Śnieżnicy, u źródeł rzeki Stradomki. Rzeźba terenu ma charakter górzysty. Charakteryzuje się szerokimi garbami i łagodnymi stokami tworząc powierzchnie zrównania pocięte wąskimi dolinami. We wschodniej części wsi, w dolinie rzeki Stradomki, rzeźba ma charakter równiny płaskiej.
Przeszłość osady sięga XIII wieku. Do XVI wieku okolicą gospodarzył możny ród Ratołdów, później Pieniążków. Długosz nazywał wieś Crzidlna lub Krzidlna. W nowszych czasach Skrzydlna była własnością Antoniego Szujskiego - historyka. W latach 1850-1862 Skrzydlna była siedzibą powiatu. W odwet za akcje przeciwko okupacji niemieckiej, mieszkańcy Skrzydlnej mieszkający pod Śnieżnicą, ulegli tragicznej pacyfikacji w 1944 roku. Do roku 1972 Skrzydlna była siedzibą Gromadzkiej Rady Narodowej i obejmowała administracją wsie Skrzydlna, Wola Skrzydlańska, Przenosza i Stróża.
źródła: SGKP, Strona internetowa gminy Dobra