Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Gliwice

24.02.2015 21:34
Miasto Gliwice położone jest w południowo-zachodniej Polsce, w zachodniej części województwa śląskiego i Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP), na Wyżynie Śląskiej nad rzeką Kłodnicą.
Pierwsza wzmianka o mieście Gliwice pochodzi z roku 1276. Mury obronne wybudowano w 1431 roku i w tym samym roku książę oleśnicki Konrad VII Biały zdobywa miasto i niszczy zamek. W 1569 roku rada miejska wykupiła od Fryderyka von Zetritz prawa książęce nad Państwem Gliwickim, co zapewnia Gliwicom prawa wolnego miasta królewskiego podległego koronie czeskiej.
W 1683 roku przez miasto przeszły wojska króla Jana III Sobieskiego idące na odsiecz Wiednia, natomiast król zatrzymał się w klasztorze przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Od roku 1742 miasto znajduje się w granicach Prus.
W 1845 roku wybudowano dworzec i linię kolejową łączącą Gliwice z Opolem i Wrocławiem, co zapewniło szybszy rozwój miasta jako ośrodka przemysłowego. Powstają huty: „Hermina” (obecna nazwa to „Huta Łabędy”) i Zakłady Huldschinsky’ego (w późniejszym okresie noszące nazwę „Huta 1-go Maja”, a następnie „Huta Gliwice”). W 1898 roku pojawiły się w Gliwicach pierwsze w Europie tramwaje elektryczne z napędem na wszystkie cztery osie.
Podczas Plebiscytu w 1921 roku 21,09% głosujących opowiada się za Polską. Mocą decyzji Rady Ambasadorów Gliwice pozostają w Rzeszy, lecz granica z Polską przebiega w odległości kilku kilometrów od śródmieścia.
W 1935 roku zbudowano nową radiostację gliwicką przy ulicy Tarnogórskiej, na którą w przededniu wybuchu drugiej wojny światowej, 31 sierpnia 1939 roku dokonano sfingowanego napadu.
23 – 24 stycznia 1945 roku Gliwice zostały jako pierwsze z dużych miast niemieckiego Górnego Śląska, zajęte przez Armię Czerwoną. Po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku przyłączono Gliwice do Polski. Do miasta przybyła wtedy liczna grupa Polaków z Kresów Wschodnich, dzięki czemu Gliwice stają się znacznym skupiskiem Kresowian.
W tym samym 1945 roku otwarto Politechnikę Śląską.
Obecnie miasto jest dużym ośrodkiem przemysłowym i naukowym, a mimo to około 12% powierzchni Gliwic stanowią tereny rekreacyjne. Gliwice należą również do najbardziej „zielonych” miast w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym.