Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Wielkanoc - kalendarz świąt obliczanych wg Wielkanocy

4.04.2009 12:47
Wielkanoc - pamiątka Zmartwychwstania Jezusa - przypada na niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca (za pocz. wiosny uważa się 21.III). Czyli może przypadać pomiędzy 22.III a 25.IV. Data Wielkanocy wyznacza daty innych związanych z nią świąt.

Święta, uroczystości i zwyczaje obliczane wg Wielkanocy
  1. Ostatki - od tłustego czwartku do wtorku przed środą popielcową; piecze się pączki, chrust - czyli faworki, i najada się "na zapas"
  2. Środa popielcowa - początek Wielkiego Postu, obowiązuje post ścisły, posypywanie głów popiołem
  3. Wielki Post - 40 dni od Środy Popielcowej do Wielkiego Czwartku, odprawia się gorzkie żale (po raz pierwszy w 1698 w Warszawie), drogę krzyżową. Uczestnictwo w tych liturgiach daje odpust zupełny (gorzkie żale tylko raz w roku - jest to odpust charakterystyczny tylko dla Polski). Odpust zupełny daje też uczestnictwo w trzydniowych rekolekcjah. Obowiązuje zakaz urządzania hucznych zabaw (ale nie zakaz świętowania)
  4. Niedziela palmowa - ostatnia przez Wielkanocą - poświęcenie palm, procesja z palmami na pamiątkę uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy
  5. Wielki Czwartek - pamiątka Ostatniej Wieczerzy - Święto ustanowienia eucharystii - w kościołach katedralnych poświęca się oleje (katechumenów, chorych, krzyżmo). W tym dniu papież umywa nogi dwunastu mężczyznom.
  6. Wielki Piątek - pamiątka męki i śmierci Chrystusa - adoracja krzyża zakończona przeniesieniem do grobu (odsput zupełny) - post ścisły. W tym dniu nie wolno było piec chleba, zabijać zwierząt, zasłaniano lustra i obrazy. Uderzano też różgą dzieci w kolejności starszeństwa a także służbę mówiąc "Któryś za nas cierpiał rany..."
  7. Wielka Sobota - dzień żałoby, adoracja przy grobie, święcnie pokarmów, po zmierzchu rozpoczyna się liturgia Wigilii Wielkanocnej - obowiązuje post - odbywa się chrzczenie katechumenów (nowonawróconych), poświęcenie ognia i paschału. W Wielką Sobotę ponownie rozpalano ogień od ogni tlących się w Piątek na rozstajach dróg. Najwłaściwszym były gałązki szakłaka mającego dużo cierni. Potem węglem z żaru znaczono na drzwiach krzyże.
  8. Wielkanoc - Zmartwychwstanie Pańskie - centralne misterium Nowego Testamentu - Msza rezurekcyjna z procesją od grobu i uroczystym biciem w dzwony, śniadanie wielkanocne, na którym spożywa się "święcone", urządza się wtedy zawody na pisanki tzw. "walatka" albo "na wybitki".
  9. Poniedziałek Wielkanocny - urządzano śmigus, chodzono po dyngusie (obecnie jeden zwyczaj - jedynie polewanie wodą)
  10. Biała Niedziela - pierwsza po wielkanocy - do tego dnia katechumeni nosili białe szaty
  11. Wniebowstąpienie Pańskie - 40 dni po Wielkanocy - obchodzone już w IV wieku; znane na całym świecie
  12. Zielone Święta - Zesłanie Ducha Świętego - Pięćdziesiątnica - 50 dni po Wielkanocy - Uroczytość powstania Kościoła i koniec okresu wielkanocnego
  13. Poniedziałek Zielonych Świąt - święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła
  14. kolejne święte obliczane wg Wielkanocy:
    1. Niedziela po zesłaniu Ducha Świętego - Uroczystośc Trójcy Przenajświętszej - szczególne wyznanie wiary Kościoła w Boga w Trójcy Jedynego
    2. Boże ciało - czwartek po Niedzieli Trójcy Przenajświętszej - Publiczne wyznanie wiary w żywą obecność Chrystusa w Eucharystii - procesja do 4 ołtarzy
    3. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa - piątek po oktawie Bożego Ciała
    4. Święto Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny - sobota po oktawie Bożego Ciała

Odpowiedzi (1)

10.04.2009 19:46
w Wikipedii podają następujące sposoby obliczania Wielkanocy dla różnych kalendarzy
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielkanoc