Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Archiwum domowe z Kanady

4.08.2016 11:17
Moze ktos.rozpozna swoich przodkow:

http://metrowarszawa.gazeta.pl/metrowar ... rupka.html

Pozdrawiam
Witold

Odpowiedzi (1)

30.08.2021 14:48
Ta historia jest niesamowita. Na wysypisku śmieci w miasteczku w Kanadzie odnaleziono zdjęcia i dokumenty warszawiaków, pochodzące z XIX wieku. Czy ktoś z Was zna rodzinę Kiełczewskich, z których pochodziła hrabina Skorupka?

Pudło o którym mowa znalazł mieszkający w Kanadzie kuzyn mieszkającej w Warszawie pani Joanny Nowkuńskiej Sims. W środku znajdowały się dokumenty niejakiego Stanisława Sławoszewskiego i jego żony.
- Z dokumentów wynika, że mężczyzna był żołnierzem II korpusu, ona też była związana z Wojskiem Polskim. Oboje zostali odznaczeni medalami - mówi metrowarszawa.pl Joanna Nowkuńska Sims, która postawiła sobie za cel rozwikłanie tajemnicy, kim był para.
prywatne archiwum
W znalezionym pudle znajdowały się m.in. stare zdjęcia i książki adresowe. Są też medale. I właśnie na tym tropie pani Joanna chce się skupić podczas ustalania tożsamości tajemniczych warszawiaków. - Postaram się dokładnie wyjaśnić historię przynależności pary do Wojska Polskiego. Może ułatwi to nam rozwikłanie zagadki - mówi.
Jednak to nie jedyne cenne odkrycie. W znalezionym kartonie znajdowało się również zdjęcie hrabiny Eweliny Skorupki (z rodziny Kiełczewskich), ubranej w czarną suknię żałobną z okresu Powstania Styczniowego. Zdjęcie hrabiny zostało wykonane w zakładzie Karola Beyera , pierwszego zawodowego fotografa Warszawy, nazywanego "ojcem polskiej fotografii", dzięki któremu możemy się dowiedzieć, jak wyglądała Warszawa w latach 50. i 60. XIX wieku .
Skorupka Ewelina - hrabina  i Sławoszewski Sławomir z żoną
prywatne archiwum
Jeżeli macie jakiekolwiek informacje na temat tego, kim jest para ze zdjęcia lub hrabina Ewelina Skorupka prosimy o kontakt na adres: natalia.bet@agora.pl