Regiński to nie jest ani polskie ani żydowskie nazwisko. Pochodzi z historycznych Prus i z nieistniejącego od 500 lat języka staropruskiego od słów ragis, ragijnis, raguttis, ragusto = róg, róg myśliwski do trąbienia, poroże jelenia, szaman, uzdrowiciel. Więcej napiszę późnym wieczorem. Drugie możliwe pochodzenie od imienia kobiecego Regina.
Pięknie pozdrawiam.
Do grupy nazwisk podobnych do Regiński należą między innymi Rage/Rege, Ragnitz/Regnitz, Ragnit/Regnit, Ragowski/Regowski, Ragiński/Regiński, Ragucki/Regucki, Ragutzki/Regutzki, Ragwicz…, Rages…, Ragus…, Ragusa…, Raguse…, Ragut…, Rakusa… i kilkadziesiąt innych. Jak napisałem nazwisko pochodzić może z języka staropruskiego. W języku staropruskim oznacza ono „coś z rogami”. Popularne w Polsce opracowania nazwisko to wywodzą od niemieckiego nazwiska Ragin, notowanego w dokumentach od roku 1395 w pisowni Rage.
W tym momencie jednak pojawia się problem: słowa ragas, ragis, ragingis, raginjis faktycznie są z języka pruskiego i używane były również na terenie historycznej Litwy. Te same mniej więcej słowa używane były jednak również przez kilkaset lat w gwarach i językach w całej dzisiejszej północnej Polsce i na terenie dzisiejszych północnych Niemiec aż po Łabę + w języku serbołużyckim. We wszystkich miejscach słowo oznaczało coś związanego z rogami, albo drugie znaczenie: element krosna tkackiego, ragina to było również grube płótno na płaszcze takie jak nosili zakonnicy w historycznych filmach. Problem drugi to rzeka Rega. W Polsce najwięcej Regińskich mieszka nad rzeką Regą. Gdyby nazwisko było od nazwy rzeki, a tak też być może, to wiedzieć trzeba, że nazwa Rega ma najmniej 2 tysiące lat i nikt nie wie co nazwa znaczy. Samych Regińskich w Polce jest również bardzo mało, zaledwie około 30 osób.
Oczywiście nie odpowiem jak nazwisko mogło trafić w miejsce, o które pan pyta. Myślałem dlaczego nazwisko jest takie rzadkie. To wydaje się proste do wytłumaczenia. Podobne znaczenie mają najpopularniejsze polskie nazwiska: Rogowski, Rogalski, Rogacki, Rogucki, Rogul, Roguń i kilkadziesiąt innych. To że są takie popularne zawdzięczają przede wszystkim temu, że nie pochodzą z wymarłych (zgermanizowanych) języków słowiańskich, a z żywego języka polskiego.
Pochodzenie od imienia Regia pomijam jako oczywistą i nie wymagającą komentarza.
Pozdrawiam pięknie. Trochę późno. W Moskwie już północ?!
Dzień dobry
Interesuje mnie nazwisko Zborowski, Trojanowski i Najdek. Pozdrawiam
Odnośnie etymologii nazwiska Trojanowski.
Oczywiście wszystkie etymologie powyżej są słuszne. Jest jedno "ale".
"Polski" Trygław i "ukraiński" Trojan to mniej więcej ta sama "osoba". Dzieciom masowo do końca 17 i początku 18 wieku nadawano jako drugie imię Trojan. Trojan to mityczny protoplasta założyciel rodu Rurykowiczów. Symbolem Trojana jest dobrze znany do dziś ukraiński tryzub. W mitologii ludowej na Ukrainie Trojan jest każdorazowym ojcem trojaczków.
ASZ-u. Tylko się nie złość.
Kusz to obok imienia jak napisano wyżej i przede wszystkim, to również nazwa stroju męskiego uszytego ze skór jelenich. Na Białorusi i Ukrainie naliczyłem kilkadziesiąt nazwisk "Kusz-opodobnych". Tamtejsi etymolodzy, a jest ich sporo, jednoznacznie wywodzą nazwisko od wspomnianego płaszcza.
Samo nazwisko Kuszewski pojawiło się po raz pierwszy w roku w 1403 roku w Bobrujsku na dzisiejszej Białorusi. Ów protoplasta z Bobrujska nazywał się Wsjemił Kuszewski (Всемил Кушевский).
Witam!
Chciała bym się dowiedzieć skąd a właściwie jak powstało moje nazwisko. Ludzi je noszących jest bardzo mało w Polsce, w zasadzie wszystko zaciera się na moim pradziadku i dalej nie wiadomo skąd przyszło. A nazwisko to: "Pisaniak". Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pissarek / Piske / Pieske ...
Herkunft Ostpreußen; Beschreibung des Wohnplatzes zu prußisch pisa, pissa (grundloser Morast, wo nur kleine Birken und Fichten wachsen, Bruchwald)
Pisz (1261)