W# genealogi na stronie rodu Świerczewski herbu Trąby znajduje się stwierdzenie, że ;"Nieustalonego herbu lub bez herbu" ?. Pragnę wyjaśnić, może i przyda się innym, że ;
Wiek XV i wcześniejsze, układa się w drzewie genealogicznym na zasadzie prawdopodobieństwa pod warunkiem, że osoby te są powiązane z daną interesującą nas miejscowością, lub okolicą w rodzaju parafia, gmina itp. Parafie w XV i XVI wieku często były większe niż dzisiejsze powiaty i to należy brać pod uwagę. Wszyscy Świerczewscy herbu Trąby zamieszkali w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, to Pańska rodzina. To, że mieszkali w różnych miejscowościach to często przypadek wynikający z ożenku czy innych prozaicznych przyczyn. Często bywało tak, że ktoś posiadał cząstki w różnych miejscowościach i pojawiał się w rejestrach poborowych w kilku miejscach. Ale to nadal był ten sam człowiek. W najbliższej okolicy nie było innych Świerczewskich, tylko Pańscy.
Pozfrawiam Marek Woliński.
. Ród heraldyczny legitymujący się herbem Trąby, ma swoje początki w ziemi historycznej małopolsce , takim pierwszym przybyszem był rycerz Świercz herbu TrąbyZapewne w XII lub XIII wieku z woj. Krakowskiego o czym pisze J. Długosz . Następni czxłonkowie rodu przybyli w XV wieku, przodkowie Świerczewskich v Świerczowski herbu Trąby na Lubelszczyznę ziemie Łukowską – Podlasie w tym okresie należało do Litwy. W tym okresie rycerstwo /szlachta odwieczna nie posiadała nazwisk, nazwiska ukształtowały dię dopiero na początku XV wieku, do tego czasu rycerstwo używało przydomki; ŚWIERCZEWSKI v. ŚWIERCZOWSKI h. Trąby
Przydomki rodowe; Bogaczyk, Świercz, Kozaczyk, Pawłowicz
Ród Świerczewski v Świerczowski h. Trąby posiadali dobra w Małopolsce – Podkarpacie w ziemi sandomierskiej i na Rusi - Podlasiu, [wg.J.Długosza, B. Paprockiego,Niesieckiego, oraz Zb. Leszczyca], dobra - dzielnicę w Rozwadowie wraz z Rozwadowskim, oraz dobra w Zakrzewie parafii Ulan w ziemi Łukowskiej. Na Lubelszczyźnie w ziemi Łukowskiej, ród Świerczewski v Świerczowski był bardzo liczny, oraz posiadał duże, lecz rozdrobnione dobra ziemskie w wywodzie na podstawie akt sądowych ziemskich Lubelskich.
W dóbrach; Borki Świercze w parafii Zbuczyn i Świercze w parafii Łuków, w parafiach Trzebieszowa dobra Karwów, Celiny, Turze Rogi, Obelniki, Piaski, Ulan.
Wszyscy Świerczewscy v Świerczowski na Lubelszczyźnie w ziemi Łukowskiej posiadali h. Trąby i stanowili jedną rodzinę. Wywód rodu wg. „Herbarza szlachty Łukowskiej na Lubelszczyźnie” tom I i II. Marka Wolińskiego.
Wywód rodu wg. herbarzy do XVI w, od XVI wg. metryk.
1453- Stanisław Świerczowski z dóbr Borki Świercze zastawia Paszkowi z Chrzanowa, połowę stawu nad rzeką Chrzanówką za 3 grzywny, wg. herbarza.
1460- ur. Jan Świerczowski starosta Lubelski, bohater bitwy pod Orszą i Opoczką, zm. 1528r pochowany u OO Dominikanów w Lublinie w 1528 r.
ŚWIERCZOW, Jan Długosz wymienia tą osadę w parafii Łączna, wspomina Świerczow [ D
Pozfrawiam Marek Woliński.
P.S. Proszę poprawienie
Z poważaniem
Tadeusz Świerczewski