Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Topolski Florian (1804 - 1844)

2.01.2017 17:29
o Florian Topolski Piotr Topolski, imię zakonne Florian. Ur. 2.7.1804 Szpików nad Bohem, Podole, zm. 29.8.1844 Paryż. Ukończył 5 klas w gimnazjum w Winnicy a następnie został przyjęty do zakonu kapucynów. 4.5.1822 otrzymał habit w Ostrogu nad Horyniem, przyjmując jednocześnie imię zakonne. Śluby przyjął 3.5.1823 i rozpoczął studia filozoficzne i teologiczne. Pełnił rolę spowiednika i wikarego w kościele w Zbrzyżu a od 1830 w Brusiłowie - gdzie był wielce doceniany za talent kaznodziejski. Z chwilą chwilą wybuchu powstania listopadowego podążył jako kapelan w szeregi powstańcze i służył aż do jego zakończenia. Potem jako osoba politycznie skompromitowana udał się na na emigrację do Francji.

W cza­sie choroby, na którą zapadł przebywając w jednym z klasztorów we Francji, przeczytał 14-tomowe dzieło poświęcone działalności misyj­nej Kościoła. Pod wpływem opisów prześladowań chrześcijan, zwłaszcza w Kochinchinie (dzisiejszy Wietnam), zapragnął wyjechać na misje. W 1835 r., po 5 miesiącach podróży statkiem, dotarł do In­dii. Zakładał misje i służy w Purnea, Bhagalpur, Monghyr, Nautpore. Wszędzie był niezwykle szanowny za wielką pobożność, a także wskazywano na niezwykłe wypadki które działy się za jego wstawiennictwem. Przełożył z francuskiego na język angielski i hindustani katechizm rzymski i inne teksty nieodzowne w pracy kapłańskiej. W powierzonych sobie placówkach budował nowe świątynie lub modernizował już istniejące kaplice. Był ofiarny dla ubogich. Gwałtownie postępująca gruźlica zmusiła go do opuszczenia Indii w 1843 r. i udania się do Paryża. Tu przyjaźnił się z Polakami, szczególnie z Józefem Bohdanem Zaleskim i Józefem Zaleskim - oboma pochodzącymi z jego rodzinnych stron. Zmarł w opinii świętości. Został pochowany na cmentarzu Montmorency. Niestety w 1955 jego grób ekshumowano z konieczności rozbudowy miejscowości, nie uwzględniono próśb o zachowanie grobowca, a jego szczątki przeniesiono do zbiorowej mogiły Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu.

Wg niektórych źródeł zapisywany czasem błędnie jako Florian Topolnicki.

Bibliografia


[1] Jabłoński F. ks., Wkład Kościoła w Polsce w dzieło misyjne w XIX w., w: Sokołowski P.A. SVD (red.), Misje w XIXw, wybrane zagadnienia, Misyjne Seminarium Duchowne księży Werbistów, Pieniężno 2008
[2] Gadacz Kornel, OFMCap, O. Florian Topolski, Powstaniec-Emigrant-Misjonarz