Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Sołtanowszczyzna

29.02.2008 11:22
Sołtanowszczyzna, wieś poradziwiłłowska i fol. ordynacji nieświeskiej, nad rzeką Wynią, powiat słucki, w 3 okr. pol. kopylskim, gmina Howiczna. Wieś ma 19 osad, folwark 14 i 1/2 włók; grunta pszenne, łąki dobre. Niegdyś S. należała podobno do Pereświet-Sołtanów.

Bibliografia

SGKP

Odpowiedzi (1)

19.07.2009 13:50
Nazwa wsi pochodzi prawd. od Sołtana - syna Wasyla Korybuta ks. nieświckiego który w I połowie XVw wieku posiadał znaczny obszar.

Autor broszury p. t. "Aleksander Sołtan, szambelan Karola Zuchwałego" (1862 r.) twierdzi, iż "istnieją ślady posiadania Nieświeża przed Kiszkami przez Sołtanów-Piereswietów", o czem ma jakoby świadczyć fol. w okolicy N. Sołtanowszczyzna i grobla Sołtanowa-Hać (str. 15). Domniemanie to wydaje się jednak nieprawdopodobnem, gdyż nigdzie niema wzmianki naprowadzającej na ten domysł. Kiszkowie fundowali w N. pierwszy kościół par. pod wezwaniem św. Ducha, cerkiew zaś, nieznanej fundacyi, pod wezwaniem Narodzenia N. P., była od niepamiętnych czasów." [SGKP] Historia rodzinna o posiadaniu wsi przed Kiszkami układała się ładnie (Sołtan - Sołtanowszczyzna) ale jej pochodzenie jest kilkaset lat późniejsze, mało więc prawdopodobne aby opierała się na faktach.

Sołtan były synem Bazylego "Korybuta" ks. nieświckiego, ur. ok. 1450. Bazyli w swoich dobrach prawdopodobnie przeznaczył miejsca swoim synom. Miejsca te nazywane potocznie np. "Sołtanowszczyzna" przybrały potem to określenie jako nazwa miejscowości. Tym bardziej że w tym czasie nie stosowano jeszcze nazwisk. Nazwisko Sołtan (jak też i Wiśniowiecki czy Kiszka) kształtuje się natomiast dopiero pod koniec XV wieku, więc nazwa miejscowości od imienia Sołtan jest jak nabardziej prawdopodobna. W innych rejonach Polski są znane przykłady nazywania wsi od imion a nawet stosunków pokrewieństwa (Matczyn, Babin).