[herb_lewa]bandinelliBandinelli h. własnego, v. Bandynelli, Bandyneli, rodzina w W. Ks. Litewskim, pochodzenia włoskiego. Indygenat polski otrzymali na sejmie grodzieńskim w 1726 roku. W XVIII wieku zamieszkiwali w pow. mielnickim, mozyrskim i derpskim, gdzie piastowali powiatowe urzędy ziemskie. Posiadali starostwo badowskie, a także dobra Krzyśce, sprzedane w 1777 r. Badowskim, i Grodzisko na Podlasiu, w gminie Jaświły, parafia kalinowska. Herb — na tarczy pole złote; w szczycie hełmu trzy pióra strusie.
• Anioł Maria, sekretarz królewski, został 1662 roku przełożonym nad pocztami i był nim do 1679 roku; następnie rotmistrz królewski. Źródło: Bon. I 95.
W moim drzewie na przełomie XVIII i XIX w. pojawia się, jako moja w prostej linii pra...babcia Eleonora Bandinelli, córka grafa Ignacego Bandinelli. Ur. w 1767 r. zmarła 1 czerwca 1847 r. w Lachowiczach. Pochowana została w Godlewszczyźnie. Zachował się jej testament. Była żoną mojego 3xpradziadka Józefa Miładowskiego. Miała siostrę Anielę, która wyszła za mąż za Zygmónta (tak w oryginale) Dawidowskiego.
BANDINELLI. Franciszek, Mikołaj i Aleksander otrzymali indygenat 1726 r. Aleksander, wojski mielnicki 1710 r., został podkomorzym derpskim 1721 r. Kazimierz, rotmistrz mozyrski 1771 r. http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/ Herbarz Seweryna Uruskiego