Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Łaniecki

16.06.2009 18:22
[herb_lewa]slepowron ŁANIECKI (Łanięcki). Wieś gniazdowa: Łanięta. Ród ten stanowi gałąź rodu Korwin-Krasińskich herbu Ślepowron (w polu błękitnym podkowa srebrna z takimże zaćwieczonym krzyżem kawalerskim, na którym kruk czarny z pierścieniem złotym w dziobie).
Wedle legend, ich protoplastą jest Falisław de Łanięta żyjący w połowie XV w., syn Sławka de Krasne sędziego ziemskiego różańskiego i makowskiego w latach 1412-1451. Tymczasem faktycznie Sławek de Krasne, który w 1422 r. miał otrzymać dla nich prawo niemieckie, w 1442 jako sędzia zakroczymski jest dziedzicem części Łaniąt. Natomiast Falisław (zwany też Falęta), wraz z braćmi Jakubem, Bartłomiejem i Pawłem są wzmiankowani jako dziedzice tych dóbr w latach 1425-1429. Po raz pierwszy są wymienieni, gdy zeznaje ich Dominik de Łanięta. W 1428 r. Dersław i Mikołaj de Kańsze zastawili swe dobra w powiecie zakroczymskim za 15 kóp groszy u Jakuba i Bartłomieja de Łanięta alias Morawskie.
W 1507 r. Janusz Łaniecki stolnik ciechanowski. W 1511 r. Jakub i Mikołaj synowie jego, studenci Uniwersytetu Krakowskiego.
Łanieccy często występujący jeszcze w XVII-wiecznych księgach przasnyskich np. Marcin Łaniecki in Łanięta w roku 1644, Marcin i Tomasz Łanieccy elektorzy Jana Kazimierza w 1648 r. z zimią ciechanowską, całkowicie znikają potem z pola widzenia. Dunin-Borkowski podaje, że wygaśli w XVII w.
Była w ziemi ciechanowskiej ponoć jeszcze druga rodzina Łanieckich herbu Pobóg. Ci mają pochodzić z Łaniąt i Woli Łanieckiej w parafii Pałuki.

http://akson.sgh.waw.pl/~apszczol/kmherb.htm