Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Morawski

16.06.2009 18:32
[herb_lewa]dabrowa MORAWSKI (nieprawidłowo Murawski) [Morawscy, Morawska, Morawiak, Morawianka]. Wsie gniazdowe: Morawy-Kalisze, Morawy-Kącany, Morawy-Śliwki, Morawy-Wawry, Morawy-Wielkie. Herb: Dąbrowa (w polu błękitnym na barku podkowy srebrnej krzyż kawalerski złoty, na ocelach podkowy zaćwieczone ukośnie takie same krzyże).
Przezwiska: Bieniek, Daczk, Kania, Nabilny, Pigut, Pluskwa. Ród ten częstokroć mylony jest z Murawskimi h. Ślepowron z Muraw w parafii Ciemniewko w powiecie ciechanowskim.
Najstarsze wzmianki: w 1480 r. występuje Boruta de Morawy koło Krzynowłogi Małej. W 1512 r. wzmiankowany jest Jan de Morawy herbu Dąbrowa mieszkaniec parafii Krzynowłoga Mała.
W 1697 r. Alexander i Mikołaj Morawscy (a ponadto 16 innych Murawskich, być może również z Moraw) podpisało z ziemią ciechanowską elekcję Augusta II. W 1764 r. Gabriel Morawski z ziemią ciechanowską – elektor Stanisława Augusta.
Jedynym pewnym przedstawicielem tego rodu, który pełnił jakikolwiek urząd ziemski był występujący w latach 1774-1790 Władysław Dąbrowa-Morawski skarbnik horodelski, plenipotent wadialny generała Antoniego Anzelma Nieborskiego, dziedzic części Romany-Zajki i Romany-Janki w par. Krzynowłoga Wielka.
Z tego rodu był też Adolf Jan Morawski (*1895 +1941), syn Apolinarego właściciela majątku pod Krzynowłogą Wielką, wybitny profesor Politechniki Warszawskiej, zamordowany przez bolszewików w Katyniu.
Ponadto wiele wybitnych osobistości o nazwisku Morawski podawało za swój herb Dąbrowa, np. Mikołaj Morawski (*1743-1811) poseł na Sejmy, jego brat Ignacy Felix (*1744 +1790), generał-lejtnant wojsk litewskich, ożeniony z Teofilą księżniczką Radziwiłl, oraz syn tegoż Ignacego - Karol (*1767 +1841) generał w powstaniu kościuszkowskim. Do tego herbu przyznawała się też pedagog i autorka książek dla dzieci i młodzieży Zuzanna Morawska (*1848 +1922). Wszystkie te osoby wywodzą się w istocie z Północnego Mazowsza, ale nie ma dowodu na to, że właśnie z okolic Krzynowłogi Małej.
W II połowie XVII w. Morawscy zamieszkiwali przede wszystkim Morawy Wielkie i Morawy-Kalisze (10 dziedziców tego nazwiskach w tych wsiach). Oprócz tego – Borowe-Chrzany, Bagienice, Kobylaki-Włódki, Pierzchały-Błażeje, Pszczółki-Czubaki, Smoleń-Trzciankę.
Pod koniec XVIII w. Morawscy dziedziczyli na cząstkach w następujących wsiach: Borkowo-Wielkie, Borowe-Chrzany, Bystre-Chrzany, Chmieleń, Dembiny, Kaki-Mroczki, Krajewo-Wielkie, Morawy-Kalisze, Morawy Wielkie, Ostrowe-Stańczyki, Pierzchały-Błażeje, Pierzchały-Stara Wieś, Pszczółki-Czubaki, Purzyce-Pomiany, Smoleń-Trzcianka, Tańsk-Grzymki, Ulatowo-Żyły, Wielodróż. W początkach XIX w. pojawili się również w Bagienicach Wielkich, Dzierzędze, Kijewicach, Oględzie, Ossowcu Szlacheckim, Romanach-Górskich, Rudnie-Kosiłach, Żabokilku Wielkim.
Po dziś dzień liczni przedstawiciele tego rodu żyją w parafii Krzynowłoga Mała i jej okolicach. Ciężko szacować ich liczebność, bo nazwisko ich należy do najbardziej popularnych w Polsce.

http://akson.sgh.waw.pl/~apszczol/kmherb.htm