Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Błaszkowski

21.07.2009 00:34
[herb_lewa]abdankBłaszkowski h. Abdank, rodzina małopolska; jej wieś gniazdowa to zapewne Błaszkowa w pow. pilzneńskim, parafia w Brzyskach.

• NI. Błaszkowski h. Abdank, w imieniu klasztoru mogilskiego (Mogiła k/ Krakowa) wyciska swą pieczęć przy opłacie poboru ze wsi Moniaczkowice w woj. krakowskim 1571. (Księgi poborowe).
Źródło: Wit. 33; SGKP I 246.

[herb_lewa]korabBłaszkowski h. Korab, rodzina wielkopolska, ze wsi Blaszki w pow. sieradzkim. Boniecki zaliczył ich od Ostojów (uzup., s.178), ale w tej samej wsi w XI w. występowali też i Korabici (MRPS, t.IV, supl., nr 573).
Źródło: Dw.Teki.

[herb_lewa]labedzBłaszkowski h. Łabędź, z Błaszkowa, większość heraldyków wywodzi tę rodzinę z Wielkopolski, z woj. poznańskiego.
W XIX stuleciu nie było tam jednak wsi o takiej nazwie (SGKP).
Wydaje się raczej, iż wyszli ze wsi Błaszków w pow. koneckim, parafia Odrowąż.
Z woj. poznańskim podpisali elekcje Władysława IV 1632 r. i Jana III 1697 r. Pełnili urzędy ziemskie w pow. latyczowskim (1778).

• MIKOŁAJ Błaszkowski (ok. 1356-ok. 1409), burgrabia, sędzia grodzki łęczycki.
• MIKOŁAJ Błaszkowski, ksiądz, prałat żmudzki, później kanonik smoleński, kanclerz wileński 1645 r. i proboszcz par. św. Kazimierza w Wilnie.
• NI. Błaszkowski, brat poprzedniego, jezuita, kanonik smoleński, kanclerz diec. wileńskiej 1645; w zakonie jezuickim rządził kolegium braunsberdzkim i prowincją litewską.
Źródło: Nies.; Bon.; Urus. I 229.

[herb_lewa]ostojaBłaszkowski h. Ostoja, rodzina wielkopolska, z Błaszek in. Błaszkowic w pow. sieradzkim, gdzie współdziedziczyli jeszcze w 1535 r. Świąszek, syn Chociesława z Błaszek, ma dowieść swego szlachectwa i herbu Mościc (Ostoja) w Sieradzu 1415 r., a Swema z Błaszkowic świadczy w Sieradzu 1400 roku. (Paw).
Źródło: Bon. uzup. 178.

http://polishgenealogy.blogspot.com/200 ... owski.html