Przegaliny Duże
Pierwotnie "Prohaliny Wielikije", później Przegaliny Wielkie, teraz Przegaliny Duże . Pierwsze wzmianki sięgają końca XV w. związane są z rodem Przegalińskich. Wieś wraz z sąsiednimi miejscowościami należała do klucza dóbr woińskich (Wohynia).Od niepamiętnychlat była tu cerkiew i parafia unicka, pod koniec XIX w. przekształcona w cerkiew prawosławną, a od 1919 r. stała się świątynią i parafią łacińską. Przegaliny były też siedzibą gminy do której należały: Przegaliny, Przegaliny Małe, Komarówka, Ossowa, Wólka Komarowska i Żelizna oraz folwarki na Sajbudach i Martynowie i przejściowo Kolembrody. Siedzibę gminy z Przegalin do Żelizny przeniesiono karnie za opór rusyfikacji oraz przechodzenia na wiarę starocerkiewną. Od 1929 r. siedzibę gminy z Przegalin Dużych przeniesiono do Komarówki,
Przegaliny Małe
Wieś przed wiekami, zanim przypadła Przegalińskim, była w rękach licznej, drobnej szlachty, podobnie jak Brzeziny i Przegaliny Duże oraz jak te ostatnie, należała do klucza dóbr woińskich.W 1880 roku było 28 domostw, i 120 mieszkańców, głównie potomków drobnych rodów szlacheckich, do dziś pielęgnujących swoje heraldyczne pochodzenie.
Dzisiaj Przegaliny Duże i Przegaliny Małe –położone są w województwie lubelskim, w powiecie radzyńskim, w gminie Komarówka Podlaska
http://www.komarowkapodlaska.pl/index.p ... dstrona=12
http://www.komarowkapodlaska.pl/index.p ... dstrona=13
W dokumentach historycznych Unickiej Parafii w Przegalinach są wzmianki o wielu rodach tam żyjących
są też wzmianki o WOłodkach
”W źródłach istnieją wzmianki ilustrujące aktywność wiernych w postaci działalności w bractwach. Protokół raportu sporządzony 21 czerwca 1825 roku na polecenie Ferdynanda Ciechanowskiego, biskupa chełmskiego, senatora Królestwa Polskiego. Był pisany „w przytomności” prowizorów czyli starszych bractwa cerkwi przegalińskiej: Leona Klebana. Tomasza Paszki, Daniła Cioka, Wasyla Osypiuka, Stefana Wołodka”
„Do parafii oprócz gruntów należały serwituty, z których jednak nie korzystano, ponieważ lasy zostały wycięte, a pieniądze złożone w banku państwa rosyjskiego. Ksiądz z organistą utrzymywał się z dochodów płynących z uprawy ziemi i dobrowolnych ofiar parafian. Własnością bractwa był majątek we wsi Ossowa. Jako członkowie „dozoru kościelnego” czyli rady parafialnej zostali odnotowani: Andrzej Ciok, Józef Ciok, Józef Jaroszuk, Józef Wołodzko”.
http://www.komarowkapodlaska.pl/index.p ... dstrona=25
Do wszystkich z Dużych i Małych Przegalin prośba.
Dopiszcie historię Wołodków tych którzy są na Cmentarzach
http://www.komarowkapodlaska.pl/index.p ... dstrona=25