BOROWSKI h. JUNOSZA. Jest to jedna z gałęzi domu Rościszewskich, która od swego dziedzictwa, wsi Borowa, w wojew. Płockiem, wzięła nazwisko Borowski. Ścibor, syn Racibora, 1462 r., jego synowie, Jan i Ścibor 1500 r. Wawrzyniec, syn Jana, pozostawił córkę Annę za Wojciechem Roguskim i kilku synów, z których Teofil, dziedzic dóbr Borawia 1526 roku, z żony Agnieszki Całowańskiej miał córkę Dorotę za Jakóbem Laskowskim i trzech synów: Piotra, Stanisława i Jana. Jan, dziedzic na Borowie 1587 r., z żony Perpetui Święcickiej, pozostawił syna Wojciecha i córkę Agnieszkę Franciszkową Mlądzką. Wojciech, żonaty z Anną Sufczyńską, dziedzic na Borowie i Dobrzyńcu, pozostawił córki: Maryannę za Aleksandrem Magnuszewskim, Jadwigę Sufczyńską i synów: Gabryela, Fabiana, Jana, Franciszka i Mikołaja. Z nich Fabian, dziedzic na Borowie i Dobrzyńcu 1670 r., podpisał z ziemią czerską elekcyę 1648 r., z żony Jadwigi Mielczyńskiej miał córki: Konstancyę za Franciszkiem Chociwskim, cześnikiem mielnickim, Maryannę i synów Fabiana i Stanisława.
Fabian, dziedzic dóbr Dobrzyniec, poborca czerski 1700 r., podczaszy inflancki 1711 r., zaślubił Katarzynę Życzyńską i z niej pozostawił córki Brygidę Józefową Sobolewską, Salomeę za Franciszkiem Wołuńskim, Teresę za Józefem Świąteckim i synów: Wojciecha, Franciszka i Józefa. Wojciech dziedzic dóbr Dobrzyńca, z żony Franciszki Tańskiej miał córki: Magdalenę 1v. Maruszewską, 2v. Za Piotrem Mieszkowskim, Katarzynę poślubioną Janowi Próchnickiemu i Maryannę za Franciszkiem Trzcińskim. Franciszek, ożeniony z Antoniną Łochowską, pozostawił córkę Maryannę Brzezińską i synów: Antoniego, dziedzica dóbr Jastrzębi, po którym syn Józef 1783 r. i Józefa, którego syn Stefan był właścicielem dóbr Popławy 1780 r. (Bon.).
Józef, najmłodszy syn Fabiana i Katarzyny Życzyńskiej, dziedzic dóbr Dobrzyńca, z żony Teresy Gawrońskiej miał syna Stanisława, po którym syn Jan, regent Komisyi Likwidacyjnej kor. 1785 r., pozostawił syna Wawrzyńca, żonatego z Anną Grym, z której syn Roman wylegitymowany w Królestwie 1853 r. Inni pochodzący po Fabianie, podczaszym inflanckim, wylegitymowali się w Królestwie z herbem Jastrzębiec.
Idący od Bartłomieja, w 1745 r. dziedzica dóbr Mikołajewice, w wojew. Gnieżnieńskim, Andrzej i Inocenty, synowie Jana, w 1837 roku wylegitymowani w Cesarstwie i zapisani do ksiąg szlachty gub. podolskiej.
http://borowski_rodzina.w.interia.pl/her2.htm