Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Sorokpol, pow. święciański

19.09.2008 09:32
Powiewiórka Sorokpol (Powiewiórka), mko, pow. święciański, w l okr. poi., gm. michajłowska, okr. wiejski Sorokpol Zułowo, o 8 w. od gminy. Ob. Powiewiórka. Posiada kościół katol. paraf., p. w. św. Kazimierza, z drzewa wzniesiony w 1775 r. przez dziedzica Sorokę. Parafia katol., dekanatu święciańskiego, 1535 wiernych.
Sorokpol Folw. i dobra nad bezim. strum., obok mka Powiewiórki; folw. ma 2 dm., 26 mk. katol.; w 1864 r. własność Sołtanów. W skład okręgu wiejskiego wchodzi mko Powiewiórka al. Sorokpol, wsi: Balule, Guże, Kościelniki, Kowalewszczyzna, Mirańce, Perki, Zułowo, oraz zaśc. Bojaryszki, Burbiszki, Gieneraliszki, Podszerańce i Podworszczyzna, w ogóle w 1865 r. 190 dusz rewiz. włość. uwłaszcz., 7 jednodworców i 63 b. włość, skarbowych.
[SGKP]

1851 - właściciel majątku - Michał Soroka
1864 - własność Sołtanów
1905 - Stanisław Kozłowski sprzedaje majątek Ernestowi von Sommer

Odpowiedzi (3)

13.10.2009 13:11
Powiewiórka Kościół w gubernii wileńskiej, powiecie i dekanacie święciańskim, położony w majątku Sorokpolu Michała Soroki Chorążyca Zawilejskiego budowany z drzewa sosnowego w 1775 kosztem i staraniem Leona i Gertrudy z Kłaczkowskich Soroków pułkowników oszmiańskich pod tytułem Św. Kazimierza całkiem stary iż nie można w nim nadal Nabożeństwa odbywać z tego powodu na nowo od fundamentów w teraźniejszym 1851 roku przez staranie Innocntego Dziełakowskiego pijara, Administratora tegoż Sorokpolskiego z drzewa sosnowego na podmurowaniu kamiennym dość wysokim przebudowano, w figurze prostokątnej, wewnątrz przy Wielkim Ołtarzu dwie zakrystje, pod chórem dwie komory na skład, nakryty gontami, z frontu szczyt podbity dylami, nie ma w nim drzwi, okien, podłogi, stołowania, Ołtarzy słowem niedokończony (...)
Nabożeństwa Parafialne od daty rozebrania starego Kościoła odbywają się w Sorokpolu na cmentarzu, czasami w Kapliczce z zakrystii od starego Kościoła odniesionej i za pozwoleniem JW. Biskupa Wileńskiego Kawalera Orderów Wacława Żylińskiego przy WJX Mikołaja Kozłowskiego Dziekanai Proboszcza Święciańskiego 1 maja 1851r Poświęcony. (...)
[Wizytacja parafii 1851, Archiwum BARIS Litwa]
13.10.2009 15:23
Na terenie dawnego majątku Sorokpol, położonego o 1,5 km na wschód od Powiewiórki, nie ocalały żadne zabudowania. Pozostała jedynie resztka zdziczałego parku, zarośnięty, na wpół wyschnięty staw dworski oraz kilka starych, spróchniałych wierzb, wyznaczających dawną aleję prowadzącą od gościńca do dworu.

W lesie na północ od Powiewiórki, przy drodze z Podbrodzia do wsi Kocielniki, wznoszą się liczne, położone blisko siebie niewielkie kurhany. Według miejscowej tradycji pochowani są tam żołnierze polegli w bitwie kawaleryjskiej, jaką w 1812 r. stoczyła tu napoleońska dywizja generała Sebastianiego z jazdą rosyjską
[Rąkowski G. „Smak kresów za: zsgolub.edu.pl]
6.04.2016 01:27
Czy ktoś z grypowiczów był by w stanie określić na dzisiejszej mapie tego miejsca gdzie się to znajduje? Zakreślone czerwonym kółkiem to włość Michałowo i jako jedyny mieszkaniec to Pan Żejmo , to nasz pradziadek. Taki zapis znalazłem już dawno w tej metryce chrztu :25 grudnia 1899 r. w Wileńskim Rzymsko Katolickim parafialnym kościele pod wezwaniem Św. Rafała ksiądz ochrzcił niemowlę imieniem Helena, który urodził się 21 grudnia 1899 r. na Sołtaniszkach we własnym domie. Rodzice są włościanie włości Michałowskiej małżonkowie Piotr i Emilia z domu Ostaniewicz, Żejmo. Rodzice chrzestni- Ludwik Miłaszewicz i Helena Romanowska.. Pozdrawiam.

http://genealogia.lt/pdfs/sorokpolska.pdf