Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Majewski - notatki

24.10.2009 13:22
Majewski Wacław i Sabina

MAJEWSKI Wacław
urodził się 19.12. 1904 w Sosnowicy, zm. 11.9.1991 we Włodawie, pochowany w Woli Wereszczyńskiej . Ożenił się 1.2.1931 w Sosnowicy z CICHA Sabina (córka CICHY Wacław i RENTFLEJSZ Helena) ur. 14.11.1912 w Zawadówka zm. 21.1.1998.
- członek AK-WiN – pseudonim "Lis",
- 1944 – aresztowany i przetrzymywany w więzieniu w Białymstoku, [ INDEKS REPRESJONOWANYCH ]
- 20.11. 1944 – 14.4. 1945 - pobyt w obozie jenieckim NKWD ZSRR Ostaszków (ob. jen. nr 41) w Kalinińskiej obłasti,
- 17.4.1945 do 19.1.1946 – pobyt w obozie w Riazaniu (ob. jen. nr 178-454),
- 6.2.1946 - powrót do Polski - data przekazania w m. Biała Podlaska władzom polskim transportu powrotnego z Riazania,
- 7.10.1951 - aresztowany w Woli Wereszczyńskiej przez organa Bezpieczeństwa Publicznego z Włodawy,
- 24.4.1952 – Chełm - skazany na 4 lata więzienia za udzielanie w okresie od 1946 do jesieni 1949 r. pomocy oddziałom "Jastrzębia" (Leon Taraszkiewicz) i "Żelaznego" (Edward Taraszkiewicz),
- 1953 - 1955 - Ruda Śląska - przymusowa praca w Kopalni Węgla Kamiennego „Bielszowice”,
- 4.2. 1999 – Siedlce - unieważnienie skazującego wyroku z dnia 24.04.1952 roku.

Komentarze (6)

24.10.2009 14:55
MAJEWSKI Feliks s. Bronisława, ur.10.04.1910r Izabelin pow. Włodawa
- członek AK-WiN – pseudonim "RÓG",
- od 3.9.1945 - w Obwodzie WiN Włodawa komendant 2 Rejonu, obejmującego gminy Wola Wereszczyńska i Wołoskowola.
- ujawniony wiosną 1947 r.,
- aresztowany 6 VIII 1947 r., skazany przez WSR w Lublinie na karę wieloletniego więzienia.
- wieloletni więzień w Zamku Lubelskim,
- pochowany – Sosnowica.
======================================================
„…Pierwszą akcją oddziału („Jastrzębia” - Leon Taraszkiewicz) było rozbicie posterunku MO w Wytycznie. Konspiratorzy z miejscowej placówki zameldowali Komendzie Obwodu o brutalnym stosunku milicjantów do ludności, w związku z czym por. „Orlis” podjął decyzję o rozbrojeniu. Ściągnięto do pomocy kilku ludzi z placówki podległej Feliksowi Majewskiemu „Rogowi”. Byli to: Stanisław Marcinkowski „Dunaj”, Ignacy Zalewski „Lin”, Stanisław Zawadzki „Brodacz” i Adam Mielniczuk „Fryc”. W tym powiększonym, 9-osobowym składzie, w biały dzień 1 czerwca 1945 r., oddział z zaskoczenia opanował i rozbroił posterunek MO…”
[„JASTRZĄB” i „ŻELAZNY” ostatni partyzanci Polesia Lubelskiego 1945 – 1951 - Grzegorz Makus]
======================================================
12.03.1947 – „…pow. Włodawa, Pieszowola - W porozumieniu z szefem miejscowej placówki, „Rogiem” (Feliksem Majewskim), patrol z oddziału „Żelaznego” w składzie: „Żelazny” (Edward Taraszkiewicz), „Sokół” (Mieczysław Małecki) i „Wacek” (Karol Mielniczuk) zlikwidowali członka PPR i kierownika samopomocy, Piotra Grzywaczewskiego. …”
[Pamiętnik „Żelaznego”..., s. 64]
======================================================
"...27 stycznia 1953 roku decyzją WPR w Lublinie Andrzej Fedorowicz trafił
z powrotem do wiezienia, tym razem z art. 28 do art. 86 KKWP.[] Ponownie funkcjonariusze WUBP w Lublinie rozpoczęli śledztwo, ale tym razem oskarżony nie przyznawał się do winy. 28 stycznia śledztwo zostało zamknięte i sporządzony został akt oskarżenia. Dodatkowo przesłuchano w nim tylko więźnia Feliksa Majewskiego,[] którego zeznanie nie obciążało oskarżonego. Oficerowie śledczy WUBP w Lublinie sprawę potraktowali niezwykle rutynowo, gdyż zapewne zdawali sobie sprawę, że wyrok w niej musi zapaść po ich myśli. 25 lutego 1953 roku na niejawnym posiedzeniu, któremu ponownie przewodniczył mjr Surażski Juliusz postanowiono skierować akt oskarżenia do rozpatrzenia na rozprawie oraz podtrzymać areszt w stosunku do oskarżonego[]..."


[]. Feliks Majewski ps. "Róg", żołnierz AK. W 1945 roku nie ujawnił swojej działalności. Przeszedł do Zrzeszenia WiN, w którym objął funkcję Komendanta Rejonu II Obwodu WiN Włodawa. W kwietniu 1947 roku ujawnił się, ale nadal utrzymywał kontakt z grupą Edwarda Taraszkiewicza "Żelaznego". Aresztowany, na skutek donosu informatora WUBP w Lublinie Tadeusza Topolskiego został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie na karę wieloletniego więzienia.

[ Artykuł „Wierny przysiędze Hipokratesa - część 2” (Sprawa felczera Andrzeja Fedorowicza z Sosnowicy oskarżonego o leczenie partyzantów w latach 1946-1951 - Dr Jarosław Kopiński IPN O/Lublin ) http://podziemiezbrojne.blox.pl/2007/03 ... esc-2.html ]
======================================================
24.10.2009 14:59
Majewski Bolesław

MAJEWSKI Bolesław
s. Bronisława. ur. ok. 1918
- członek AK – pseudonim „Żyd” - oddział „Marsa”(Stanisław Parzebucki)
- 22.6.1944 -ranny w walce z Niemcami,
- 6.8.1947 – zamordowany na terenie własnego gospodarstwa w m. Zbójno.
- pochowany – Sosnowica.

===================================================
„… Niemcy jeszcze w tym samym miesiącu zorganizowali w Woli Wereszczyńskiej akcję „Vagabund – Meigewitter”…. Wobec tego w dniu 17? czerwca doszło we wsi do dużej bitwy, w której oddziały niemieckie zaatakowały kilka oddziałów partyzantki radzieckiej i grupę Armii Ludowej dowodzoną przez Korczyńskiego. Na pomoc walczącym partyzantom pospieszył oddział Armii Krajowej (AK) Stanisława Parzebuckiego ps. „Mars”, który stacjonował w pobliskim Lipniaku. Oddziały AK liczyły około 240 partyzantów, zaś prosowieckie oddziały Baranowskiego były w liczbie 150 partyzantów, Iwana Banowa ps. „Czornego” z 80 partyzantami i Roberta Satanowskiego z 60 partyzantami. W wyniku całodziennej walki partyzantom udało się przebić w lasy Parczewskie. Romuald Kompf ps. „Rokicz”, dowódca III-ciego Batalionu partyzanckiego 7 Pułku Piechoty Leg. w swoich pamiętnikach zapisał, że w pościgu za uciekającymi esesmanami poszedł pluton kawalerii pod dowództwem wachm. rez. Stefana Kowalewskiego ps. „Świerk”, który goniąc i bijąc nieprzyjaciela aż do Wólki Wytyckiej i Wytyczna nie dał mu się opamiętać i zorganizować w odwrocie. Starty były niewielkie i to zarówno po stronie partyzantów, jak i Niemców. Z oddziału „Marsa” ranny został jedynie Bolesław Majewski, …”

[]
24.10.2009 15:00
Majewski Zygmunt

MAJEWSKI Zygmunt
s. Bronisława. ur. 12.12.1926
- członek AK- WiN – pseudonim „Lenin” - oddział „Jastrzębia” (Leon Taraszkiewicz) lub „Ordona” (Józef Strug),
- 28.11.1946 poległ w walce z UB i KBW w bitwie pod Świerszczowem
- pochowany – ?

==========================================================
„…Na pomoc wezwał komendant UB garnizon włodawski KBW oraz poprosił telefonicznie o pomoc z Lublina, która natychmiast ruszyła w kierunku Włodawy szosą Lublin - Cyców - Włodawa. Jadąc koło wsi Świerszczów o samym zmierzchu, czyli tuż przed zachodem słońca, spostrzegamy wyłaniające się zza zakrętu auta. Była to właśnie pomoc dla Włodawy w składzie 11 aut z wojskiem, 1 działkiem i 1 tankietką. „Jastrząb” widząc z zakrętu tylko 3 samochody, daje rozkaz do natarcia, licząc na to, że ich pokonamy, bo nasze wspólne siły: p. kpt. „Uskoka”, „Ordona” i nasze, liczyły około 70 ludzi, a mieliśmy przeszło 20 sztuk broni maszynowej.
Na lewe skrzydło wypadają trzy drużyny pod komendą: 4-ta „Wiktora” [Stanisław Kuchcewicz, d-ca patrolu w oddziale kpt. „Uskoka”], 5-ta moją, a 6-ta „Ordona” , pozostałe 3 drużyny pod dow. 1-a „Jastrzębia”, 2-ga p. kpt. „Uskoka”, 3-cia „Babinicza” [Zygmunt Libera, z-ca kpt. „Uskoka”], rozwijają się po prawej stronie szosy….. W akcji tej padł tylko jeden z naszej strony, był nim śp. „Lenin” [Zygmunt Majewski ze wsi Zbójno] - brat „Roga” [].

[]

=============================================================

Rozalia Taraszkiewicz-Otta
Dwie prawdy. Na drodze życia. Wspomnienia
…....Któregoś ranka słyszę warkot kilku samochodów na podwórku. Wywołują mnie, źle jest przejść, stoją rusztowania, bo były schody podminowane, jak „Jastrząb” zrobił skok na UB i wypuścił 146 więźniów. Prowadzą mnie, serce mi bije,
myślę: „Na Boga, co tam znowuż?”. Odkrywają płachtę zieloną, leży trup. Pytają, czy go znam? „Nie znam, bo ja nie jestem żadnym członkiem podziemia, już wam o tym mówiłam”. „To sobie przypomnisz!”. Nie wiedziałam, co to ma znaczyć, że mam sobie przypomnieć. Naprawdę widziałam tego chłopaka[]. wiem, że to był brat „Roga” – Feliksa Majewskiego [] z Sosnowicy.
Na wieczór otwierają się drzwi, wnoszą zwłoki do celi, mówi do mnie enkawudzista: „Ty sobie przypomnisz, kto to taki!”. Kładą jak drewno. Zwłoki młodego mężczyzny blisko pieca (nie palone), nogi bose sterczą poza pryczę. Drzwi się zamknęły, słychać śmiechy na korytarzu. A w mojej piersi tak serce bije mocno, [jak]by się jakiś ptak szarpał wewnątrz.
Przecież w obozie zagłady też budziłam się nieraz wśród trupów, ale nie byłam sama, tu jestem sama w celi, nawet pomagałam na płaszczu znosić mamę zmarłą p[ani] Krysi i Jadzi z ul. Słonecznej z Lublina, prycze były podwójne w obozie, jedna drugiej pomagała, a potem więźniowie zabierali zwłoki i wieźli na wózku dwukołowym w choinki. Nikt nie wiedział, gdzie jego bliscy [są] pochowani. Minął jeden dzień, nie zabierają zwłok.
Kibel postawiłam na pryczę i pokrywę przytknęłam do drzwiczek, skąd wychodziły szczury, bo zaczęły chodzić po trupie. W nocy drapały, żeby wyleźć, w ścianie cegły Budzyński zrobił szparę i chlebem zakleił, a w nocy z nim rozmawiałam, to od nich zawsze się coś dowiedziałam. Opowiadał mi Budzyński, że już były takie metody, że po 30 osób było w celi i kibla nie wylewali. Ludzie chodzili po łajnie, komary fruwały, ludzie mieli rany na ciele, bo pod pryczą aż był mech biały i pełno robili. Wtedy Adaś Ciepałowicz „Vis” mówi, to oni robią metodą Mao albo Kim Ir Sena, i jak przynieśli obiad, to chłopcy wylali im na korytarz i pełen kibel. Strajk! I poskutkowało podobno. Ja byłam sama, śmieli się,głupie żarty sobie strugali ze mnie. Obiecywali mi, że na drugi tydzień przywiozą mi zwłoki braci itd. Po trzech dniach zabrano zwłoki, wywieźli w niewiadomym kierunku i zakopali, albo [na] kirkut, albo do Bugu wwalili, co było najłatwiej.....

[]. Zygmunt Majewski „Lenin”, pochodził ze wsi Zbójno, pow. Włodawa. W 1945 r. pełnił funkcję łącznika komendanta Obwodu WiN, następnie był żołnierzem oddziału Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia”. Zginął 26 XI 1946 r. w walce oddziałów partyzanckich Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia”, Józefa Struga „Ordona” i Zdzisława Brońskiego „Uskoka” z GO KBW pod Świerszczowem.
[]. Feliks Majewski „Róg”, komendant 2. Rejonu w Obwodzie WiN Włodawa, który obejmował gminy Wola Wereszczyńska i Wołoskowola. Ujawniony wiosną 1947 r., aresztowany 6 VIII 1947 r., skazany przez WSR w Lublinie na karę wieloletniego więzienia.

„Pamięć i Sprawiedliwość” nr 1 (11)/2007
27.10.2009 20:11
Alfred MAJEWSKI ur. 12.11.1931 Zbójno zm. 3.8.1997 Jelenia Góra poch. Łomnica + Czesława MAŁANICZ ur. 30.12.1939 Nyrkov Ukraina zm. 20.5.1994 Kowary poch. Łomnica
Czesława - córka Magdaleny Małanicz z domu Szwed

Cmentarz katolicki w Świrzu.
"Tu spoczywa Marcin Szwed żył lat 61 zm. 1920 // Jan Łaba żył lat 59 zm. 1920"
Nagrobek z kamiennym krzyżem.

"Tu spoczywa Stanisław Szwed 1898 - 1922"
Nagrobek typu kapliczkowego, zwieńczony kamiennym krucyfiksem.


Cmentarz katolicki w Tarnopolu.
"Tu spoczywa Wacław Jan Szwed / Uczeń III kl. powsz. / Ur. [...] VII 1918 // urn. 13 III 1928 / Prosi o Anioł Pański"
Obelisk z różowego kamienia.

[Zbigniew Hauser - Podróże po cmentarzach Ukrainy]
28.10.2009 22:55
1. ?? MAJEWSKI + ?? KOZŁOWSKA
1.1. Bronisław MAJEWSKI poch. Sosnowica + Józefa NIEDZIELA poch. Sosnowica
1.1.1. Wacław "Lis" MAJEWSKI ur. 19.12.1904 Sosnowica, zm. 11.9.1991 Włodawa, poch. Wola Wereszczyńska + (1.2.1931 Sosnowica) Sabina CICHA ur. 14.11.1912 Zawadówka, zm. 21.1.1998, poch. Wola Wereszczyńska, ojciec: Wacław matka: Helena RENTFLEJSZ
1.1.1.1. Alfred MAJEWSKI ur. 12.11.1931 Zbójno zm. 3.8.1997 Jelenia Góra poch. Łomnica + Czesława MAŁANICZ ur. 30.12.1939 Nyrkov Ukraina zm. 20.5.1994 Kowary poch. Łomnica
1.1.1.1.1. Elżbieta MAJEWSKA
1.1.1.1.2. Andrzej MAJEWSKI + Danuta KARWOWSKA
1.1.1.1.2.1. Radosław MAJEWSKI
1.1.1.1.2.2. Marta MAJEWSKA
1.1.1.2. Walenty Teodor MAJEWSKI ur. 21.4.1934 Zbójno zm. 16.3.2007 Włodawa, poch. Wola Wereszczyńska + Krystyna DĄBROWSKA
1.1.1.3. Barbara MAJEWSKA
1.1.1.4. Marta MAJEWSKA
1.1.1.4.1. Renata MAJEWSKA
1.1.2. Feliks "Róg" MAJEWSKI, ur.10.04.1910r Izabelin pow. Włodawa, poch. Sosnowica + Janina ?? zm. 22.10.1986 poch. Sosnowica
1.1.3. Bolesław "Żyd" MAJEWSKI ur. ok. 1918, zm. 6.8.1947 Zbójno poch. Sosnowica
1.1.4. Pelagia MAJEWSKA + Witold MITUŚ
1.1.5. Zygmunt "Lenin" MAJEWSKI ur. 12.12.1926 zm. 28.11.1946 Świerszczów, poch. ?
1.1.6. Bronisława MAJEWSKA zm. 16.6.1993, poch. Sosnowica + Adam ZALEWSKI. zm. 25.1.1975 poch. Sosnowica
1.1.7. Aleksandra MAJEWSKA + ?? ARMACIŃSKI
27.12.2010 17:23

Terenowa struktura podziemia (AK, DSZ, WiN) – lipiec1945 – kwiecień 1947


Okręg lubelski WiN- „Społem”
- Inspektorat lubelski - „Dom Żołnierza”
- Inspektorat puławski - „Pułtusk”
- Inspektorat bialskopodlaski - „”Starostwo Garwolin”
- Inspektorat chełmski i zamojski „K”
---Obwód Włodawa - „Kasa Stefczyka”
---Obwód Chełm - „Stacja doświadczalna”
---Obwód krasnystaw - „J”

Obwód Włodawa - „Kasa Stefczyka”,
- rejon I (Włodawa, Parczew, gm.: Włodawa, Dębowa, Kłoda, Sobibór, Hańsk) - komendant rejonu Jan Kazało „Wawrzyniec”
- rejon II (gm.: Wola Uhruska, Wołoskowola, Sosnowica, Wola Wereszczyńska) – komendant rejonu Feliks Majewski „Róg”
- rejon III (Ostrów Lubelski, gm. Uścimów) - komendant rejonu Czesław Kuszyk „Biały”
- rejon IV (gm.: Krzywowierzba, Urszulin, Wyryki) - komendant rejonu Jan Gawron „Piast”

Po reorganizacji na początku 1946r powstało 5 rejonów o kryptonimach:.
- rejon I „Władysław” (podległe placówki w m. Hańsk, Uhnin, Nowiny) - komendant rejonu Piotr Kwiatkowski „Boston”
- rejon II „Antoni” (podległe placówki w m.Brus, Zbójno , Wołoskowola, marianka, Wola Wereszczyńska) – komendant rejonu Feliks Majewski „Róg”
- rejon III „Jan” (podległe placówki w m. Krzywowierzba, Nietiah, Lipniak, Macoszyn) - komendant rejonu Jan Gawron „Piast
- rejon IV „Kazimierz I” (podległe placówki w m. Krasne, Maśluchy, Ostrów Lubelski, Uścimów) – komendant rejonu Markiewicz Władysław „Mizerny”
- rejon V „Kazimierz II” (podległe placówki w m. Białka, Ignaców, Kodeniec, Dębowa kłoda) komendant rejonu Jan Kazało „Wawrzyniec”