Kozaczyzna w Turcyi: dzieło w trzech częściach
Author: Michał Czajkowski
fragmenty
[blok]Między temi Kozakami wychodźcami, były pierwsze rodziny Dońskiej ziemi: Bułakowie, Jewsiejowie, Mażany, Hohle, Czyżyki, Sołtany, i t. d., bo ta arystokracja pierwotna Dońców, zasilona Polską szlachtą przybyłą nad Don z Korabojem, najwięcej przywiązana do Starowierskiego wyznania. Kobiety i rodziny całe poprzychodziły do ojców, mężów i braci; Anapa zasiedliła się Kozakami, miasto zostało podzielone na stanice jak na ziemi Dońskiej i temi samemi nazwiskami.
Po odebraniu Chorągwi, znamion, Pułkownicy sprawiają porządek sotni, sotnicy stają przed niemi, Ataman Pochodny komenderuje i ruszają w pochód śpiewając pieśni.
Wiele wiary przywiązują do zamówień i czarów: Iwan Sołtan Ataman Pochodny w wojnie, 1827 i 28, miał ogromny urok nad temi Kozakami i wielką wywierał nad niemi władzę; był to zapewnie doświadczony i waleczny mąż wojny, Ala wiele dawało mniemanie, że był nieujęty ani ołowiem ani żelazem.
W każdej bitwie był zawsze naprzód, a po powrocie kiedy opatrywano rany; on odpasywal swój pas, kule z niego sypały się na ziemię – Kozacy mniemali, że to były nieprzyjacielskie
które zastrzęgły w pasie. Dla nich był to czarownik którego się bano i szanowano i któremu ufano.
W roku 1827, Iwan Sołtan dopuszczał się okrucieństw na jeńcach Moskiewskich, obrzynał im uszy, wyloty na rękawach robił z ich skóry i odsyłał Mikołajowi.
Ten Iwan Sołtan był człowiekiem bardzo łagodnych obyczajów, wstrzemięźliwym, nieunoszącym się i w interesie swego wojska głęboki polityk
Za http://books.google.pl/books?id=HRgEAAA ... 2CCo&hl=pl
Strona rodziny Sołtan