Jurowce - pow. sanocki, woj. podkarpackie
14 km od Sanoka przy drodze wiodącej do Rzeszowa leży miejscowość Jurowce. Wieś założona w 1361 r., a w niej ciekawa, drewniana cerkiew greckokatolicka z 1873 r. (od 1946 r. kościół rzymskokatolicki), obok murowana dzwonnica z 1905 r.. W pobliżu, po drugiej stronie drogi, znajdują się murowane zabudowania dworskie (w fatalnym stanie). Wśród nich dwór klasycystyczny z 1 połowy XIX w., przebudowany w początkach XX w. Całość otoczona parkiem krajobrazowym. Na terenie parku jest zaniedbany staw.
Popiele, dawny przysiółek Jurowiec W początkach w. XV istniała tu niewielka miejscowość, która występuje w źródłach pod nazwą Podleshe, Polesche lub Podlansie, co można tłumaczyć jako Podlesie lub też Poleze. Po pewnym czasie zmienia się jej nazwa na Popiele i z tym określeniem weszła niebawem w skład pobliskich Jurowiec, jako ich przysiółek. Wspomniana osada była w posiadaniu Sasów - Popielów. Za zasługi wojenne w drużynach ruskich pod Grunwaldem, król Władysław Jagiełło w roku 1414 nadał im puste ziemie pod Drohobyczem z obowiązkiem wojennej służby. W tej sytuacji podjęto decyzję o sprzedaży sanockich dóbr. W aktach zachowała się wzmianka o zawartej w 1431 r. transakcji, która wymagała zgody króla, ze względu na obciążenia obowiązkiem do pewnych świadczeń wojennych. Nabywcą był Pełka z Jurowiec, który kupił je za 160 grzywien.
Kim byli dziedzice wsi Podlesie w Sanockim? W ciekawej monografii dr Barwińskiego "Konaszewicze" można znaleźć sugestie wskazujące na ...jakieś niejasne rodowe tradycje... z Kniaziem Popielem II. Popielowie należeli do niezbyt zamożnej, a bardzo rozrodzonej szlachty ruskiej, osiadłej w Małopolsce Wschodniej w Ziemiach: Przemyskiej, Halickiej i Sanockiej. Z tego rodu wywodzi się znana w środowisku kozackim postać hetmana Piotra Sahajdacznego.