Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Porzecze - kościół

22.11.2009 21:40
Kościół

Porzecze - Opis tego miejsca - Śliczny drewniany kościółek pod opieką Matki Boskiej stoi na kraju osady, opierając się o ścianę zieleni lasu. Obok znajduje się cmentarz. W latach 1902-1905 r. wierni wyznania katolickiego kilkakrotnie zwracają się do władz rosyjskich o pozwolenie na budowę kaplicy. Sprawa się przeciąga, jednak widać sprzyjające przemiany w polityce religijnej caratu. Wobec tego wierni katoliccy podejmują śmiałą decyzję o budowie świątyni. W 1906 roku w szybkim tempie kościół zostaje przykryty dachem, zostało niewiele, potrzebne było jeszcze oficjalne pozwolenie na jego otwarcie. Po wielu delegacjach do stolicy Imperium, chodzeniu po urzędach, szukaniu pomocy u rodaków w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Imperium Rosyjskiego, sprawa zostaje rostrzygnięta na korzyść parafian z Porzecza, przy ich wielkim zmęczeniu i jednocześnie euforii.

Drewniany budynek kościoła zbudowany został na planie krzyża na niewysokim fundamencie kamiennym. Architektura eklektyczna z elementami neogotyku. Główna sala kończy się graniastą apsydą, przestrzeń przesieczona transeptem. Dach i małe daszki kaplic oraz zakrystii przykryte są walmową konstrukcją pod blachą. Elewacje pomalowane w czerwieni, na dachu zamocowano pięć niewielkich wieżyczek. Po lewej stronie frontowej elewacji stoi wysoka drewniana dzwonnica.

Ołtarze wykonane są w stylu neobarokowym. Główny ołtarz poświęcony jest Matce Bożej Nieustającej Pomocy, boczne – Matce Bożej Niepokalanego Poczęcia i Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W prawym skrzydle kaplica św. Antoniego. Kościół w swoim czasie powiększał ks. Szymon Radziszewski. W latach dwudziestych proboszczem był ks. Antoni Szymelun. Świątynia przetrwała wojny i okres komsomolskich "zabaw z zapałkami", w 1990 r. została zwrócona wiernym. Dzisiaj jej pasterzem jest franciszkanin, ks. Roman.

Zobacz też: Porzecze - cmentarz Opis tego miejsca

Za - http://kresy24.pl/showArticles/article_id/68/