Indura - Kościół Pierwszy drewniany kościół wznosi Jan Dowojnowicz w XVI w. Obecny, murowany, zostaje zaś wybudowany w latach 1815-1825 przez księdza Napoleona Rodziewicza z pomocą ludzi wszelkich stanów. W tym czasie parafia liczyła około 5000 wiernych. Kościół przez cały czas był czynny, co jakiś czas odnawiany, remontowany, miał wspaniałych zaradnych kapłanów. I tak w latach 1901-1904 dobudowano do północnej i południowej fasady wieże, po stronie zachodniej zakrystię, apsydę i transept. Portyk ze strony elewacji głównej, kolumny, attyka, wieże z hełmami i latarniami świadczą o klasycznej budowie.
Ale powróćmy do kapłanów. Przez długi okres w Indurze pracował w duszpasterstwie ks. Jan Kunicki. Na czas jego pracy przypadły najtrudniejsze lata kościoła katolickiego na Białorusi, lata ateizmu komunistycznego. Pod koniec czasów sowieckich i w okresie «pierestrojki» proboszczem był tu ksiądz Żylis, uparty i nieustępliwy Litwin, jezuita. On to w tradycji litewskiej otulił świątynię rzeźbami, obsadził tują, przeprowadził kapitalne remonty.
W czasach międzywojennych w całym regionie znany był chór kościelny z Indury. W swoim programie miał "Wieniec narodów" – piosenki ludowe ze wszystkich regionów Polski. Szczególnie utkwiły w pamięci osób starszych święta Bożego Ciała, kiedy chór religijnymi pieśniami łacińskimi wzruszał serca wiernych przy każdym ołtarzu podczas procesji. Ta tradycja modlitwy i piosenki chóralnej przetrwała tutaj do niedawnych lat.
Za - http://kresy24.pl/showArticles/article_id/68/