Sonicze - śluza. Wracamy do Sonicz i zatrzymujemy się z prawej strony mostu w punkcie rekreacyjnym, wiosce Czortok. Strefa rekreacyjna zaczyna się od Sonicz. Tutaj znajduje się przystań dla kajaków, parę kiosków i pomnik, który na pewno wartości dzieła sztuki nie posiada, ale informuje nas, z czyjej łaski prace zostały zakończone. Czytamy:
„Rekonstrukcję białoruskiej części Kanału Augustowskiego wykonano w 2004-2006 zgodnie z zarządzeniami Prezydenta Republiki Białoruskiej Aleksandra Grigorjewicza Łukaszenki z 8 stycznia 2004 r. N2.”
Kilka dębów z dziesiątkiem latarń. Na przeciwległym brzegu umocnienie betonowe z czasów II wojny światowej. Obok, w kierunku śluzy, jeszcze jeden sowieckim pomnik poświęcony żołnierzom 9 batalionu (213 pułku strzelców), walczących tutaj mężnie z hitlerowcami 22-24 czerwca 1941 r. pod dowództwem majora Jakowlewa. Czyn tych chłopców robi wrażenie, zachwyca męstwem i zdumiewa pogardą dla śmierci, natomiast pomnik (ten sam wykonawca postawił też Pomnik Sowieckich Pograniczników w Grodnie), taki jak ten w Soniczach, serca nie poruszy.