Grodno - Umocnienia grodzieńskie: Fort 3. Prochownia Dojeżdżamy drogą asfaltową. Za mostkiem na Łosośnej wybieramy drogę uciekającą w lewo. Po 12 km, licząc od ronda, docieramy dobrą drogą asfaltową do Łabna. Za ogrodami, po lewej stronie odnajdziemy fort III. Niezarośnięty krzewami, widoczny dobrze z każdej pozycji. Frontem ustawiony w kierunku południowo-zachodnim, ciągnie się na 170 m. Betonowe miejsca dla strzelców urządzone z większym pomysłem - co kilka miejsc nisza do składowania potrzebnej amunicji. Miejsca dla strzelców zrobione pod właściwym kątem. W każdym z nich niewielkie otwory na nogi, aby móc sprawnie wydostać się na górę podczas kontrataku. Szeroki rów, którego ziemią przysypano fort, okrąża umocnienie od strony spodziewanego natarcia przeciwnika. Przed betonowym umocnieniem ciągną się okopy. Na flankach znaczne wały, w centrum stalowy kaptur z trzema otworami do obserwacji.
Łatwo policzyć, ilu ludzi zajmowało miejsca w betonowym pasie obrony – 72 strzelców, 7 karabinów maszynowych i 2 armaty przeciwszturmowe. Do wnętrza fortu prowadziły 3 wejścia, zamykane stalowymi drzwiami. Widzimy, że tutaj najwięcej wykorzystano belek stalowych i armatury, wzmacniając sklepienia korytarzy. W środku, na dziedzińcu, usypane wzniesienia, pogłębione przejścia. Dawało to obrońcom większą szansę przeżycia podczas ostrzałów artyleryjskich.
Prochownię urządzono ponad kilometr od fortu. Znajduje się w głębokim wąwozie. Bryła betonu robi wrażenie nawet kiedy jest zburzona. Ma wymiary 15 na 30 metrów. Dookoła stuletni iglasty las. W naszej ocenie, to jeden z potężniejszych fortów Twierdzy Grodzieńskiej. Do tego przewyższał ogniową mocą swoich sąsiadów.
Za - http://kresy24.pl/showArticles/article_id/68/