Grodno - Umocnienia grodzieńskie: Fort 6. Jedziemy w stronę Indury. Osiedle Południowe („Posiołok Jużnyj”) po prawej stronie, po lewej rynek. Jedziemy pod górkę do skrzyżowania. Prosto Indura, w lewo obwodnica miasta i droga na Lidę, od której po stu metrach odchodzi droga na Kwasówkę. Tutaj bądźmy uważni, bo skręt w prawo to nasza droga. Prowadziła ona niegdyś do miasteczka, a dzisiaj wioski Odelsk. Śledząc znaki drogowe można się stąd dostać na przejście graniczne Bruzgi-Kuźnica.
Dojeżdżamy do skrzyżowania Cwiklicze-Kamionka i skręcamy w stronę Kamionki. Za wioską w odległości 1,3 km po prawej stronie drogi ujrzymy kołchozowe fermy, obok wzgórze z zieloną czapką drzew iglastych – tam znajduje się fort. Paręset metrów drogi gruntowej i zatrzymujemy się przed rowem fortecznym. Czubek wzniesienia usypanego z gruntu wykopanego w tym miejscu sięga 10 m. Skłon urwisty, co bardzo utrudniałoby natarcie przeciwnika. Z bryły betonowej wspaniała panorama pagórków i leśnych skrawków. Pozycję, z punktu widzenia wojskowych, wybrano dogodną.
Widok fortu nasuwa myśl, że nie został on ukończony na czas. Wzniesiono trzy fragmenty betonowe, dwa na flankach i jeden w środku. Całość obiektu obronnego ma długość 250 m. Fort ustawiono w kierunku 150 stopni. Prawa jego część, z podwójnym wejściem, składa się z tamboru i poprzecznego korytarza, rozdzielonych ścianą grubości 1,7 m. Łączy się to z salą o wymiarach 2,5 na 18 na 3 m. Środkowy fragment fortu zachował ponad 20 miejsc dla strzelców. Pod betonem, na głębokości 9 m, jest uszkodzona sala o wymiarach 3 na 45 na 3 m. Lewe skrzydło jest zniszczone zupełnie. Po tej stronie znajduje się pomieszczenie, którego obecność podpowiada nam rura wentylacyjna. Gospodarz działki letniskowej chyba urządził tam garaż. Zachowały się okopy na wzgórzu, a także ich fragmenty przed rowem fortowym. Wydaje się, że miejsce na fort zostało dobrze wybrane. Odszukanie fortu nietrudne, dojazd też łatwy.
Za - http://kresy24.pl/showArticles/article_id/68/