Mam propozycję do rozważenia. Skoro jest już dział, w którym są poszczególne polskie jednostki terytorialne to może wrzucić tam nazwy urzędów ziemskich i w ramach tych postów sukcesywnie kompletować obsadę personalną. Narzędzie takie będzie na pewno pomocne w genealogii XVII w. i wcześniejszej. Często bywa tak, że wiemy, że nasz przodek był np. wojskim łęczyckim, ale nie wiemy w jakich latach. Baza taka pozwoli określić ramy czasowe, a osoby tam wpisywane można linkowć do Słownika Biograficznego. Dodatkowo czytając dokumenty spotykamy dużo urzędów tytularnych: smoleńskich, czernihowskich, tych ludzi ciężko umiejscowić geograficznie, takie narzędzie może pomóc.
Genialne ! Podpisuje się obiema ręcyma - sugeruję zrobić to technicznie tak:
1. utworzyć wątek 2. napisać w nim nagłówek "listę proszę uzupełniać w odpowiedziach, ale posty będą łączone (odpowiedzi kasowane a treść dodana do postu pierwszego) 3. jeśli ktoś coś dopisze - to się to doda do postu pierwszego, w polu "powód edycji można umieścić nick tego kto się przyczynił do dopisania
żeby tylko inni się chcieli zaangażować bardziej w budowanie tych baz
ps. czasem listy są przy wątkach dot. miast ps2. - można skorzystać z fragmentarycznie wymienionych list w SGKP (Słownik geogr-hist Polski) ps3 - nie radzę korzystać z Wikipedii
Dla przykładu Mikołaj Zboiński piastował kolejno urzędy ziemskie dobrzyńskie:
- wojskiego - chorążego - podsędka
ustalając listę wojskich, chroążych i podsędków na ziemi dobrzyńskiej będziemy w stanie określić przedziały czasu w jakich je piastował.
Pytanie tylko w jaki sposób stworzyć "drzewo urzędów", czyli postów do wypełniania? Czy post powinien mieć tytuł: "ziemia dobrzyńska" czy raczej "chorąży dobrzyński"? Pierwsze rozwiązanie zmusi do tworzenia dużych objętościowo postów (kilkanaście urzędów) ale da szerszy obraz roszad personalnych w lokalnej społeczności szlacheckiej. Drugie rozwiązanie spowoduje powstanie niezliczonej ilości postów (jeden urząd-jeden post) ale będzie zamkniętą całością historii danego urzędu.
Ciężko mi ocenić które rozwiązanie jest lepsze (czytelniejsze?, użyteczniejsze?), biorąc pod uwagę, że efektem powinno być skuteczne wyszukiwanie osób. Wpisując w wyszukiwarce "chorąży dobrzyński" powinniśmy znaleść Mikołaja Zboińskiego. Obecnie tak nie jest.