Sułów/Zułów/Zułowo
Nie ma i nie było "folwarku Zułów pod wsią Zułowo" - (takie przypadki zróżnicowania nazw raczej nie występowały, prawie zawsze była to jedna nazwa, ewentualnie zupełnie inna "własna").
Wielka popularność Marszałka spowodowała, że tysiące ludzi mówiło, pisało o małej wiosce pod Wilnem, wiosce z której w dodatku Piłsudscy szybko się wyprowadzili po pożarze dworu. Mianownik nazw stosuje się rzadko - za to częściej inne przypadki a więc Józef Piłsudski był z Zułowa, urodził się w Zułowie i o Zułowie wspominał. Tak się składa, że odmiana zarówno formy Zułów jak i Zułowo brzmiała by tak samo, dlatego wiele ludzi myślało że tak właśnie trzeba określać to miejsce. Sam Marszałek z pewnością nie zastanawiał się pewno jak brzmiała ta nazwa poprawnie, stosował ją tak jak inni.
W 2011 roku Komisja Standaryzacji Nazw stwierdziła, że majątek nazywał się Zułowo a okoliczna wieś to Zułów. Taki werdykt jest niewłaściwy. Praktycznie nie ma podobnych przypadków w Rzeczypospolitej - jeśli już nazwy się różną to znacznie, gdyż dwór miał swoją nazwę własną. W dodatku w tej okolicy praktycznie nie ma wiosek kończących się na -owo, oprócz nazw pochodzących od imienia.
Lokalne źródła z XIX wieku pokazują tę nazwę na ogół poprawnie: Zułów. Jednym z najważniejszych dowodów jest opis geograficzny diecezji wilenskiej z 1784, gdzie podano nazwę wsi i dworu - brzmiącą tak samo, i jest to "Zuław". Zastosowanie przy tej formie "Zuławo" byłoby nie do pomyślenia.
Chcąc przywrócić poprawność powinno się raczej dla obu miejsc używać nazwy Zułów.
Poniżej przykład użycia oryginalnej nazwy. Późniejsze publikacje czasem zawierają nazwę błędną.
[attachment]Zułów_1784.png
[attachment]Zułów_1790.png
[attachment]Zułów_1859.png
[attachment]Zułów_1874.png
[attachment]Zułów_1876.png
[attachment]Zułów_1877.png