Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Rudniki (2)

8.12.2009 23:58
Rudniki
wśród ogromnej niegdyś puszczy, nad rz. Mereczanką, o 22 w. od Trok.
Był tu niegdyś dwór myśliwski i zwierzyniec Kazimierza Jagiellończyka.
Kościół z r. 15JI. W d. 31 maja 1863 r. odbyło się tu starcie z Moskałami
połączonych oddziałów powstańczych Wislo-.ucha, Sędka i Lubicza
pod nacz. dowództwem Lady.
Źródło: E. Maliszewski. Przewodnik po Gubernii Wileńskiej

Odpowiedzi (1)

26.07.2010 11:25
Rudniki w II Rzczypospolitej

W okresie II Rzeczpospolitej we wsi była poczta, posterunek policji, dwa nadleśnictwa (rudnickie i międzyrzeckie), szkoła powszechna, ponadto cztery sklepy prowadzone przez: A. Milewska, E. Rutkiewicz, W. Spudzis i J. Zabiełko. W Rudnikach Ignacy Szyrn miał majątek o pow. 300 ha. Była we wsi piwiarnia prowadzona przez Zygmunta Gajdzisa, oraz spółdzielnia spożywców. Wieś należała do gminy w Rudziszkach, podobnie jak: Czudówka, gaj , Czudówka I-II, zaścianek, Kiernowo, wieś, Sędków, osada, Wieczoryszki, nadleśnictwo. W latach 1933-1934 proboszczem był ks. Henryk Drahel a od 1935 r. ks. Józef Sobolewski. W 1938 roku rudnicka parafia liczyła 4050 wiernych. W Rudnikach, w późniejszym okresie pracowali: ks. Leon Ławcewicz (1895 - 1981) i ks. Sylwester Małachowski (1897 - 1984).
Gmina administracyjna wyznaniowa żydowska mieściła się w Nowych Trokach. Cała gmina liczyła w 1923 roku 1 066 osób wyznania mojżeszowego. Kilka rodzin mieszkało w Rudnikach. W 1925 roku w Rudziszkach było 50 Żydów i był też rabin. Na początku lat 30-tych XX wieku rabinem w Rudziszkach był Kac Wulf i wg raportów wojewody wileńskiego – cieszył się dobrą opinią.
Wg informacji Witolda Aładowicza, w Rudnikach, co najmniej od czasu Powstania Styczniowego zamieszkiwała jedna rodzina żydowska. Prowadzili oni karczmę na szlaku z Ejszyszek przez Rudniki do Wilna. W latach 30-tych karczmarzem był Klauzner. Karczma zniszczona została przez burzę tuż przed wybuchem I wojny światowej. W okresie II Rzeczypospolitej w Rudnikach, w różnych okresach funkcjonowały sklepy prowadzone przez Żydów. Prowadzili je m. in. Aron Milejkowski, Sorka Kapłan i Afroim Alperowicz.
W nadleśnictwie Międzyrzecze pracowali: Jan Hleb Koszański (nadleśniczy), leśniczowie: Józef Merkiewicz, Paweł Wolski, oraz Weronika Trauguttowa, Kazimierz Korsak, Minkiewicz Wacław, Franciszek Klimaszewski, Andrzej Jakimowicz, Kazimierz Olendzki, Aleksy Abradzin
W nadleśnictwie Rudniki: Edward Kubok (nadleśniczy), Mieczysław Brzozowski, Henryk Stańczyc, Bolesław Zmitrowicz, Józef Sawicki, Władysław Orzepowski, Antoni Daukszewicz, Wacław Lubkiewicz, Stanisław Ołdak, Stefan Tarakowicz, Robert Szukiel.
W 1938 roku na terenach Kresów wschodnich, zgodnie z ustawą z 1933 roku o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorialnego zaczęto zmieniać, w ramach istniejących gmin w gromady i tak gromada w Rudnikach obejmowała: Bernardyny (osada), Czudówka (zaśc.), Kiernowo (zaśc.), Macele Stare (wieś), Rudniki (wieś), Smigłówka (gaj.), Sędków (osada), Wieczoryszki (osada), Żegaryno (wieś). Utworzono również gromadę Popiszki obejmującą worzec (zaśc.), Gira (zaśc.), Mikaszuny (wieś), Podwojra (zaśc.), Rudnia (wieś), Rudnia (gaj.), Rudnia-Giry(gaj.), Wojra (gaj.).

Przedruk za zgodą autora : Mieczysław Machulak Nad Mereczanką w przygotowaniu do druku