W pięknej miejscowości w pobliżu rzeki Wilii znajduje się wieś Rykonty. Z dokumentów szesnastego wieku wiemy, że miejscowość ta należała do rodu Talwoszów h. Łabędź.
Na początku XVI wieku Talwoszowie wybudowali drewniany kościół, który później przerobili na zbiór kalwiński. Prawdopodobnie około 1585 roku Adam Talwosz, późniejszy kasztelan żmudzki i starosta dyneburski, na miejscu drewnianego zboru wymurował piękny kościół w stylu gotyckim.
Podczas najazdu moskiewskiego,kościół zniszczono i okradziono. Kilkadziesiąt lat stał nieczynny, nie było fundatotów, którzy mogli lub chcieli przyczynić się do renowacji tej pięknej świątyni. Raczej smutny los prześladował tą piękną świątynię: świecił pustką,był niszczony,przekazywany od właściciela do właściciela.
Obecnie kościół jest czynny. Odbywają się niedzielne msze św., śluby i chrzty. Mieszkańcy Rykont oraz ksiądz proboszcz Andrzej Andrzejewski przykładają wiele starań by utrzymać minimalny porządek przy kościele, jak i w jego wnętrzu. Wewnątrz świątyni możemy zobaczyć naścienne freski z XVII-XVIII wieku, które również rzadko ujrzeć można w podwileńskich kościołach. Na przykościelnym cmentarzu oglądać możemy kilka oryginalnych kamiennych nagrobków z XIX wieku. Budynek kościoła, od dawna wymaga gruntownej renowacji: w wielu miejscach tynk odpadł obnażając dawny mur z czerwonej cegły, tu i ówdzie na ścianach widoczne są zacieki świadczące o nieszczelności dachu. Żal, ten gotycki budynek jest mocno zniszczony ,jak i groby ,znajdujące się na dziedzińcu kościoła. Zawsze zostaje nadzieja,że kiedyś nastąpi czas, gdy u państwa znajdą się potrzebne pieniądze na jego renowację.
Rykonty wś włość, i dobra skarbowe nad jeziorom, pow. trocki, w 1 okr. pol, gm. Troki, okr. wiejski i dobra skarbowe Rykonty, par. kat, Jewie, na prawym brzegu Wilii, poniżej Szylan, przy gościńcu z Wilna do Kowna, o 10. w. od Trok, ma 14 dwu, 142 mk. (w 1864r. 76 dusz rowiz. włość, 4 żołn. urlop. i 4 jednodworców); kościół katol. p. w. św. Trójcy, z muru wzniesiony przez ks. Gabryela Ogińskiego. Filia par. Jowie, ma 1237 dusz. W 1850 r. dobra rząd. R. miały 3860 dzies. rozległości, składały się z i folw., 12 wsi i 5 zaśc. W skład okręgu wiejskiego wchodzą wsi: R,, Rykonty 2-gie, Siemieniuki Górne, Siemieniuki Dolne, Karaciszki, Sielawiszki, Balciuny i Rozwodzie oraz zaśc. Popy, w* ogóle 189 dusz rewiz. włość, skarbowych, 4 jednodworców, 9 osadników ruskich i 5 żołnierzy urlopowanych (w 1864 r.). Pod koniec XVI w. R. należały do Talwosssa, który wraz as małżonką wymurował na wzgórku przy drodze zbór kalwiński pięknej budowy, w sklepach którego pod chórem oboje zostali pochowani (około 1680 r.), Następnie R. przeszły na własność ks, Ogińskich, z których Marcyan, kanclerz lit., zapisał te dobra wraz z Lorensowem, Wieliszkowem, Kurkliszkami i Brażołą kś. dominikanom trockim a zbór na kościół im oddał. Zbór rykoncki należał do najdawniejszych w tych okolicach, i zdaje się, że przed murowanym musiał już istnieć drewniany, bo Paweł Wergaryusz, słynny reformator włoski, odwiedzając Litwę w 1555 r.f już o nim wspomina. O stanie kościoła, przerobionego ze zboru, w 1696 i 1713 r. podaje wiadomość Łukaszewicz, w Dziejach kościołów wyznania holweckiego w Litwie. [SGKP]