[cen]Podano w kolei wódkę, zaczem wszyscy siedli i chołodziec litewski milczkiem żwawo jedli. A.Mickiewicz - Pan Tadeusz
Chłodnik litewski można przyrządzać na wiele sposobów. Popularnie robi się go na szybko jako zimny barszcz z botwinki. Jednak przepis, taki jak zapewne stosowali Soplicowie, był nieco bardziej wyszukany, aczkolwiek również prosty.
Zupę przyrządza się ze szklanki kwasu buraczanego lub świeżego kwasu z ogórków kiszonych. Można też oba kwasy dać po połowie. Kolor uzyskuje się w przypadku kwasu ogórkowego poprzez wyciśnięcie przez gazę soku z przetartego na miazgę surowego buraka. (Dawniej do chłodnika dodawana niekiedy zimny rosół). Trochę posolić i posłodzić (najlepiej użyć puder). Smak powinien być łagodny, lekko kwaskowy. Dodać spory pęczek posiekanego kopru, mały pęczek świeżego szczypiorku, cały (obrany) i posiekany świeży ogórek, pęczek posiekanej rzodkiewki (może być w cieniutkie plasterki). Postawić w chłodzie na dwie godziny aż smaki się ujednolicą. (Przed podaniem wstawić do lodówki). Podawać z ćwiartkami jaj ugotowanych na twardo, można też dodać drobno pokrojoną pieczeń cielęcą. Najwykwintniejszym dodatkiem są ugotowane i obrane szyjki rakowe.