Polskie Muzeum w Rapperswil będzie istniało!!
Po wizycie Ministra Sikorskiego w Szwajcarii.
2009-03-26
Muzeum Polskie w Rapperswilu jest jedną z najciekawszych i najstarszych polskich placówek kulturalnych poza granicami kraju, posiadającą cenne zbiory z punktu widzenia historii Polski i będącą pięknym pomnikiem współpracy polsko-szwajcarskiej solidarności w najtrudniejszych dla Polski okresach.
Mieści się w XIII-wiecznym Zamku Rycerskim nad Jeziorem Zuryskim. Jego obecność w tym miejscu datuje się od 140 lat. Założycielem Muzeum był Władysław hr. Plater, emigrant z 1831 r.
Dyskusję na temat przyszłości i formy wykorzystania XIII-wiecznego Zamku - w której ważny głos będzie miał przygotowany film - wywołała grupa o nazwie Pro Schloss, zrzeszająca Szwajcarów domagających się likwidacji Muzeum Polskiego i lokalizacji w tym miejscu muzeum miejskiego. Mimo, iż nie jest to liczna grupa, dzięki dostępowi do jednej z największych regionalnych gazet "Obersee Nachrichten" (właściciel Bruno Hug jest założycielem tej grupy), zyskała znaczny rozgłos.
Do tej pory w debacie wysuwano m.in. argumenty, że Muzeum nie powinno znajdować się w najbardziej emblematycznym dla miasta budynku, bądź że powinno ono zostać zmodernizowane i zbudować lepszą ofertę dla społeczności Rapperswilu. Po spotkaniach mieszkańców gminy z przedstawicielami Muzeum Polskiego, w którym uczestniczyli też m.in. przedstawiciele gminy Rapperswil, mediów zurychskich, grupy Pro Schloss oraz polskich władz, sytuacja się nieco uspokoiła, ale Muzeum Polskie nadal oczekuje na przedłużenie umowy z gminą w sprawie zajmowania pomieszczeń na rapperswilskim zamku.
Istnienie Muzeum Polskiego w sercu Europy Zachodniej jest ewenementem i wymaga pełnego wykorzystania jego atutów dlatego też Muzeum Historii Polski - we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych zaangażowało się w działania mające na celu utrzymanie siedziby i odnowienie wizerunku.
http://www.muzeum-polskie.org/
http://www.inib.uj.edu.pl/wyd_iinb/s3_z1/kurek.pdf
http://209.85.129.132/search?q=cache:tx ... clnk&gl=pl
http://209.85.129.132/search?q=cache:rg ... clnk&gl=pl