Pierwotnie „Prohaliny Wielikije”, później Przegaliny Wielkie, a od 1946 roku Przegaliny Duże, to najstarsza wieś w gminie.
Pierwsze wzmianki pisemne sięgające końca XV w. związane są z rodami Przegalińskich i Zaranków. Wieś wraz z sąsiednimi miejscowościami należała do klucza dóbr woińskich (Wohynia).
Od niepamiętnych lat była tu cerkiew i parafia unicka, pod koniec XIX w. przekształcona w cerkiew prawosławną, a od 1919 r. stała się świątynią i parafią łacińską. Przegaliny były też siedzibą gminy do której należały: Przegaliny, Przegaliny Małe, Komarówka, Ossowa, Wólka Komarowska i Żelizna oraz folwarki na Sajbudach i Martynowie i przejściowo Kolembrody. Karnie siedzibę gminy z Przegalin do Żelizny przeniesiono za opór rusyfikacji oraz przechodzenia na wiarę starocerkiewną. Od 1929 r. siedzibę gminy z Przegalin Dużych przeniesiono do Komarówki, co stało się za przyczyną ks. Rudnickiego i dziedzica Przegalin oraz miejscowej ludności żydowskiej.
Dziś wieś może poszczycić się odnowioną świątynią, okazałą remizą i jako taką zasobnością.
Dawnym dziedzicem Przegalin był przybyły z Litwy znany pisarz epoki baroku Stanisław Samuel Szemiot, który zmarł w 1694 r. Pozostało po nim m.in. niewielkie dzieło: kronika pielgrzymki na Jasną Górę. Opisano w niej, że w połowie XVII wieku z Przegalin furmankami wyruszyła grupa ludzi pod przewodnictwem swojego dziedzica na Jasną Górę. Była to jedna z pierwszych pielgrzymek z Podlasia —.
Nie dbacie na to, Polacy, nie dbacie, Że w ostatecznej toni zasiadacie. Patrzecie, jako z tak pozornego ciała Polskiej tylko cień i mara została.
Żałosny widok: Moskal z jednej strony Zabrał niemałą cząstkę od Korony, A z drugiej Turczyn tak srogo wojuje, Że mu Podole z Kamieńcem hołduje. Jęczy w kajdanach ciężkich Ukraina, Prosi o prętką pomstę z poganina.
Stanisław Samuel Szemiot www.Komarówka Podlaska BIP