GOGOLEWO z maj. NIEPART
POWIAT: GOSTYŃSKI
WŁAŚCICIEL: STANISŁAW hr CZARNECKI
1929 - Na początku XIX wieku kupił Gogolewo od Niemca Antoni Czarnecki, krajczy koronny, syn Jana Antoniego Czarneckiego, kasztelana bracławskiego, hrabiego na Lubieszowie i Pilawie, który swego czasu z Humieckim korzystny dla Rzeczpospolitej traktat z Tatarami nad Paliowem jeziorem zawarł.
W Gogolewie osiadł syn krajczego Marceli, żonaty z Florentyną Chłapowską i jął przerabiać pustkowie na kulturalną siedzibę obywatelską. Pan Marceli przy pomocy żony założył też na miejscu park, który potem syn jego Zygmunt z małżonką Marją z Giżyckich i wnuk Wiktor doprowadzili do nadzwyczajnego rozwoju.
Jest to jeden z najładniejszych parków w Poznańskiem. Niema prawie lepszych okazów drzew parkowych, których by park ten nie posiadał w przednich egzemplarzach. Na skutek umiejętnej i artystycznej pracy trzech pokoleń, Gogolewo dzisiaj stoi na wysokim stopniu kultury rolnej. Drogi są prawie wszystkie moszczone i obsadzone ślicznemi alejami. Jedna z nich składa się ze świerków i brzóz na przemian sadzonych, druga z lip i dębów, trzecia z czerwono-listnych klonów, czwarta z amerykańskich dębów, nabierających jesienią czerwonego ubarwienia liści, piąta z Acer Schwedleri i jaworów, szósta z czerwonych i białych kasztanów, reszta aleji obsadzona drzewami owocowemi, tak że niema pory roku, w której by choć jedna z tych aleji nie przedstawiała się w godowej szacie.
W polu znajduje się okaz rzadkiego bardzo drzewa, jest to brzęk-Sórbus torminalis, którego dziś na Śląsku i w Poznańskiem naliczymy zaledwie siedem egzemplarzy. Okaz gogolewski jest z nich wszystkich największy i najgrubszy. Ma przeszło 3 metry obwodu (brzęk na Śląsku ma tylko 2 m obwodu) i 18 metrów wysokości.
Na łąkach gogolewskich leży grodzisko, które jest o tyle ciekawe, że przy niem zachowały się nienaruszone dwa głazy erratyczne, które tam w praczasach ustawione zostały ręką ludzką, bo leżą na fundamencie z oczyszczonych ogniem kamieni. Są to oczywiście kamienie rytualne, używane do obrządków.
Po wojnie światowej trzeba było pola na nowo odrenować, stworzyć lepsze odpływy, powiększyć zapasy mierzwy przez skup i tucz bydła oraz stworzyć większą warstwę urodzajną przez nabycie pługa parowego oraz motorowego.
Skład żywego inwentarza majątku Gogolewo obejmuje:
1) Pełnokrwiste konie rozpłodowe.
2) Cielęta gatunku wschodnio-fryzyjskiego, zarejestrowane w Związku Hodwców Rzeczpospolitej.
3) Krowy mleczne, jak również hodowane na mięso.
4) Świnie rozpłodowe.
5) Owce gatunku Merinos-Precos.
Ogólny obszar Gogolewa z Niepartem obejmuje: 1340 ha ziemi ornej, 164 ha łąk, pastwisk i wód, 97 ha lasu, 35 ha parku i ogrodów.
Orze się rocznie siłą mechaniczną 800—875 ha. W celu uzyskania doborowego ziarna siewnego założono automatyczną czyszczalnię Robera pędzoną motorem, przez którą to i sprzęty się znacznie powiększyły, a przy sprzedaży zbóż siewnych i jęczmienia browarnianego wyzyskuje się znacznie lepiej konjunkturę.
Odsiewy zbóż reprodukowane są ze zbóż oryginalnych wybitnych hodowców.
Główne płody rolne stanowią:1) Buraki cukrowe 250 ha
2) Buraki cukrowe (nasiona) 30 „
3) Pszenica 300 „
4) Fasola „Victoria Brand" 150 „
5) Jęczmień (do destylacji) 150 „
Produkcja roczna wynosi:1. buraków cukrowych około - 145,000 centarów
2. ziemniaków i różnych okopowych około - 68,000 centarów
3. zbóż około - 43,000 centarów
Hodowla inwentarza żywego:1) koń ciepłokrwisty — przeważnie dla użytku własnego. (W tym celu jest na miejscu stacja kopulacyjna ogierów państwowych).
2) obora — (wschodnio-Fryzji) zapisana do księgi wstępn. W. H. P.
3) obora mleczno-opasowa.
4) hodowla trzody chlewnej uszlachetnionej rasy krajowej.
Udział sztucznych nawozów na 1 hektar upraw:1. czystego Fosforanu (P» Os) 34 kg
2. czystego Potasu (K2 O) 54 kg
3. czystego Azotu (N) 34 kg
Adres: Majątek Gogolewo, poczta Niepart, pow. Gostyński, telef. Niepart 2.
Bibliografia
Złota Księga Ziemiaństwa...