Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Papara

12.04.2010 00:24
[herb_lewa]paparonaPapara h. Papara (in. Paparona) i Ryś, stara bojarska rodzina wołoska, pochodzenia jak się zdaje południowo-słowiańskiego, gdzieś z terenu Bałkanów (oni sami uważali się za Greków). Nobilitowana w Rzeczpospolitej w 1658 r. (pomimo szlachectwa wołoskiego), przypuszczona do herbu Ryś przez Bąkowskich — nie używała jednak tego herbu, lecz początkowo swój własny wołoski — Paparonę (Gęś), zaś później połączony, zwany Papara IV. Z nich Teodor podczaszy nowogrodzki, sędzia kapturowy lwowski 1733 r.

• CYRJAK (Kirjak) Papara, rotmistrz i dworzanin hospodara wołoskiego Stefana, otrzymał na sejmie 1676 r. nobilitację "w wynagrodzeniu, jak świadczy konstytucja sejmowa, jego zasług i przez wzgląd że dla swej przychylności dla Rzeczypospolitej prześladowany przez Turków, pozbawiony był przez nich znacznych posiadłości ojczystych".
• JERZY Papara, pierwszy z Paparów, który przesiedlił się do Polski, dzielny wojownik, urodzony w m. Janina w Grecji, nagrodzony za zasługi dla Rzeczpospolitej nobilitacją w 1658 r. i nadaniem rozległych majątków, odłączonych od starostwa kamienieckiego: Batiatycz, Żeldec (Żełdecz) i Kupiczwoli.
• TEODOR Franciszek Papara (zm. 1833), s. Konstantego i Rozalii Mioduszewskiej, dziedzic dóbr Żeldec; ż. Marianna Szczepańska; dzieci: Ksawery, Wojciech, Teodozja.
Źródła: Kos. I 704-709; Ostr.

http://polishgenealogy.blogspot.com/2009/10/papara.html