Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Oziembło Zdzisław

14.04.2010 17:55
Ks. prał. Zdzisław Oziembło urodził się dnia 2 lutego 1919 r. we wsi Grabiny,
parafia Sadowne i tam ochrzczony. Rodzicami jego byli Jan i Eugenia z d. Tymińska, oboje nauczyciele w szkole powszechnej. Stąd dzieciństwo spędzał w kilku miejscach, tam gdzie pracowali rodzice. Po Szkole Powszechnej w Suchożebrach uczył się w Gimnazjum Męskim im. Hetmana Żółkiewskiego w Siedlcach, które ukończył zdanym egzaminem maturalnym w 1938 r. Wstąpił do wojska i był absolwentem Mazowieckiej Szkoły Podchorążych Artylerii w Zambrowie.
Podczas kampanii wrześniowej 1939 roku uczestniczył jako podoficer podchorąży kolumny amunicyjnej 9 Pułku Artylerii Ciężkiej we Włodawie. W czasie okupacji niemieckiej należał do Armii Krajowej, prowadził tajne nauczanie i przygotowywał uczniów do egzaminów w Węgrowie i Siedlcach. Po latach, za tę edukacyjną działalność w konspiracji otrzymał medal Komisji edukacji Narodowej.
Po wojnie wstąpił jesienią 1945 r. do Seminarium Duchownego w Siedlcach i tutaj kontynuował studia filozoficzno-teologiczne otrzymując dnia 24 marca 1951 r. świecenia kapłańskie w katedrze siedleckiej z rąk bpa Ignacego Świrskiego.
Jego pierwszą placówką posługi jako wikariusza była parafia Włodawa (od 10.04.1951 r.) i kolejną Mordy (od 1.06.1952 r.).
Proboszczem parafii Neple został od dnia 1 lipca 1955 r. T
Ze względu na osiągnięty wiek, biskup Jan Mazur z dniem 30 kwietnia 1992 r. przeniósł ks. Z. Oziembło na emeryturę z zamieszkaniem w Neplach. Na prośbę biskupa, papież Paweł VI w 1973 r. obdarzył księdza proboszcza godnością kapelana Jego Świątobliwości (prałat).
Ks. Z. Oziembło obok spokojnej i systematycznej pracy duszpasterskiej pasjonował się historią. Zgromadził wiele unikalnych źródeł do dziejów rodu Niemcewiczów właścicieli miejscowości Neple. Zbierał interesujące informacje o Neplach i bohaterskiej postawie Unitów Podlaskich. Jako zamiłowany regionalista i historyk „małej ojczyzny” opublikował zgromadzoną wiedzę o regionie i unitach w dwóch książkach: „Wierni Bogu i Ojczyźnie” oraz „Neple i okolice”.
Przed śmiercią znaczną cześć zbiorów przekazał do biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej, a także kopie cennych dokumentów dotyczących Juliana Ursyna Niemcewicza ofiarował do Miejskiej Biblioteki w Terespolu. W ten sposób dzieje ziemi lokalnej i Podlasia opisane i zgromadzone w dokumentach historycznych będą nadal świadectwem pracy i zainteresowań kapłana.
Ks. Bernard Błoński